ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

  Kamienna noc

  (ebook) (audiobook) (audiobook)
  Autor:
  Gaja Grzegorzewska
  Wydawnictwo:
  Wydawnictwo Literackie
  Wydawnictwo:
  Wydawnictwo Literackie
  Ocena:
  Bądź pierwszym, który oceni tę książkę
  Stron:
  448
  Czas nagrania:
  13 godz. 42 min.
  Czyta:
  Magdalena Cielecka, Maciej Kowalik, Afrodyta Weselak
  Dostępne formaty:
  ePub
  Mobi
   
  Audiobook w mp3

  Zakazany związek rodzi namiętność i poczucie winy

  Kamienna noc to kolejny tom cyklu opowieści o losach Julii Dobrowolskiej. Kobieta była zmuszona do zamknięcia swojego biura i ucieczki z Krakowa, gdy jeden z tabloidów ujawnił jej największy sekret. Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że właśnie powstaje książka, której główną bohaterką ma być Dobrowolska, a autorką publikacji jest Eliza Florek — dziennikarka, która niegdyś ujawniła jej wielką tajemnicę. Policja liczy, że Florek doprowadzi ich do Dobrowolskiej, która podobno wróciła na stare śmieci, by dokończyć sprawę Marii Karo — matki zamordowanej i zgwałconej dziewczynki. To zlecenie jest dla Julii szczególnie ważne… Tymczasem Julia wraz z profesorem przemierza kolejne kraje, ciągle zmieniając tożsamość. Udają małżeństwo litewskich archeologów, ale ich codziennością jest ciągłe zagrożenie, wyrzuty sumienia, namiętność, która rodzi ból oraz strach — zwłaszcza przed tym, czego nie widać. Ale ich wspólna podróż ma też bardziej prozaiczną twarz: codzienna nauka bycia razem, budowanie zaufania i próba nieobwiniania się nawzajem za wspólny upadek. Mrok zatruwa relację dwojga uciekinierów, kładzie się cieniem na ich zaufaniu, powoli zatacza coraz szersze kręgi. Cena zakazanej miłości jest wysoka, szczególnie gdy odziera z godności.

  (…) Julia odrywa wzrok od kartki, chociaż na samym dole jest jeszcze jedno zdanie. Nie chce go czytać. Zasłania słowa dłonią.
  Patrzy przez okno na dachy miasta i niebo ciemniejące nad nimi. I jeszcze dalej na północny wschód. Za wyspę Murano i wenecką lagunę. Poza wybrzeże obsiane hotelami. Przebija się wzrokiem przez tunele wydrążone w górach. Pędzi po gładkich austriackich autostradach. Mija Wiedeń i bezimienne dla niej czeskie miasteczka. Jest już na drugim brzegu Olzy. I w końcu dociera do tego przeklętego miasta, które ciągnie się aż po horyzont. Wypatruje błysków. Nasłuchuje szczęku żelaza.
  I oto są. Na granatowym niebie rozkwitają wielobarwne chryzantemy ognia. Rozbłyskom towarzyszy seria wybuchów, które przerywają wieczorną ciszę. Szyby w oknach dzwonią od następujących jeden po drugim ogłuszających huków. Rozedrgane światło rozprasza mrok za oknem, mieni się, pulsuje i miga jak stroboskop na dyskotece albo seria z karabinu oddana w ciemną noc. Krótkie pauzy pomiędzy kolejnymi salwami wypełnia zbiorowy histeryczny wrzask tłumu. Słychać zawodzenie i lament. I ryk silnika policyjnej motorówki pędzącej na sygnale. A także plusk wioseł i uderzenia drewnianej burty o kamienne schodki. W końcu z kakofonii dźwięków przetaczających się ulicami miasta udaje się wydobyć coś na kształt melodii. Muzyka napływa od strony placu Świętego Marka. Tam nadal trwa karnawał. Julia otrząsa się z chwilowego odrętwienia (…)

                                                                                                            Fragment książki

  Wybrane bestsellery

  Gaja Grzegorzewska - pozostałe książki

  Wydawnictwo Literackie - inne książki

  Zamknij

  Wybierz metodę płatności

  Zamknij Pobierz aplikację mobilną Ebookpoint