Facebook
  ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

  Dom i jego głowa (ebook)(audiobook)(audiobook)

  Autor:
  Ivy Compton-Burnett
  Wydawnictwo:
  WAB
  Ocena:
  Bądź pierwszym, który oceni tę książkę
  Stron:
  266
  2w1 w pakiecie:
  ePub
  Mobi

  Ebook

  31,99 zł

  Powiadom mnie, gdy książka będzie dostępna

  Poleć tę książkę znajomemu Poleć tę książkę znajomemu!!

  Przenieś na półkę

  Życie rodziny Edgeworthów toczy się zwykłym rytmem późnowiktoriańskiej prowincji. Wyjścia do kościoła, herbatki ze znajomymi. Każdy zna swoje miejsce: Duncan, despotyczny pan domu, Ellen, jego uległa, styranizowana żona, ich córki Nancy i Sybil oraz bratanek Grant - wszyscy odgrywają role, które narzuca im społeczeństwo. Nie różnią się w tym zbytnio od swoich sąsiadów. I o to chodzi.

  Porządek zostaje jednak zakłócony, gdy umiera Ellen, a Duncan sprowadza do domu nową, młodą i piękną żonę. Od tego momentu w świecie Edgeworthów zaczynają zachodzić wstrząsające zmiany. Jednakże nawet straszliwe wypadki, które stają się ich udziałem, nie mogą zburzyć fasady spokoju i elegancji, którą prezentują podczas spotkań z sąsiadami. Konwenanse muszą zostać zachowane... mimo wszystko.

  Dom i jego głowa to brutalna, pełna wisielczego humoru powieść, zbudowana z misternie skomponowanych dialogów rojących się od aluzji, półsłówek i brutalnie wypowiedzianych prawd. Każda plotka, każde zdanie użyte przez bohaterów tej książki jest orężem w bezwzględnej walce o pozycję w hierarchii niewielkiej społeczności późnowiktoriańskiej prowincji.

   

   

  "Czytając przezabawne, okrutne dzieło Ivy Compton-Burnett, gotowi jesteśmy uwierzyć, że Darwin mógł sobie darować ekspedycję do Ziemi Ognistej i spokojnie pozostać w domu, aby obserwować prawdziwie zajadłą, bezwzględną walkę o dominację i przetrwanie, rozgrywaną co rano przy wiktoriańskim stole śniadaniowym".

  z posłowia Francine Prose

   

  "Compton-Burnett nie pisze o epoce wiktoriańskiej i edwardiańskiej jak ktoś do niej należący: patrzy na nią z dystansu, a choć nie wysuwa na plan pierwszy obiegowych teorii nauk społecznych, ujęcie tematu jej utworów zdradza głęboką i całkowicie nowoczesną wiedzę o człowieku i społeczeństwie".

  Bronisława Bałutowa, Powieść angielska XX wieku, PWN, Warszawa 1983, s. 123.

   

  "Żaden pisarz nie uczynił więcej, żeby ujawnić źródła ludzkiego okrucieństwa, cierpienia i odwagi".

  Angus Wilson

   

  "Radykalna myślicielka, jeden z nielicznych współczesnych heretyków".

  Mary McCarthy

   

  "Ivy Compton Burnett jest jedną z najbardziej oryginalnych, pomysłowych i eleganckich pisarek naszego stulecia".

  Hilary Mantel

   

  Zamknij

  Wybierz metodę płatności