Jeśli naprawdę chcesz własnoręcznie naprawiać rower i przeprowadzać różne działania serwisowe, nie wystarczy Ci sama świadomość tego, jak powinno się

Jeśli naprawdę chcesz własnoręcznie naprawiać rower i przeprowadzać różne działania serwisowe, nie wystarczy Ci sama świadomość tego, jak powinno się wykonywać pewne procedury. Musisz mieć bogatą wiedzę na temat wszystkich komponentów rowerowych. Pomyśl: kardiolodzy musieli nie tylko analizować pracę serca, ale i uczyli się, jak funkcjonuje cały organizm. Przecież ludzkie ciało jest złożonym organizmem, na który składają się współdziałające ze sobą różne układy (krwionośny, nerwowy itp.). Aby móc wykonać operację na sercu, lekarz musi wiedzieć, jak serce współpracuje z elementami układu krążenia, systemu nerwowego i innych układów.

Nie chodzi o to, że twierdzimy, iż rower jest choćby w przybliżeniu tak złożonym i skomplikowanym mechanizmem jak ludzkie ciało, ale prawdą jest, że składają się na niego różne systemy. Jeśli zrozumiesz, na czym polega zmiana biegów, jak pracują łożyska, jak zmniejszyć tarcie i jak dzięki linkom przenosi się siłę nacisku dźwigni na klocki hamulcowe oraz przerzutki, nie tylko będziesz mieć pełne prawo, aby podawać się za pozytywnie zakręconego pasjonata sportów rowerowych, ale i lepiej zrozumiesz procedury prawidłowej konserwacji i naprawy roweru. Jeśli przyjdzie Ci wymienić linkę, zrobisz to z większą pewnością siebie wówczas, gdy będziesz wiedzieć, jak linka współpracuje z manetkami sterującymi pracą przerzutki i przekładni, z dźwignią hamulca czy klockami hamulcowymi. Wiedza na temat działania poszczególnych mechanizmów przyda Ci się również wtedy, gdy konieczne okaże się naprawienie niesprawnego roweru gdzieś na poboczu drogi — gdy trzeba będzie zdiagnozować problem lub znaleźć jakieś zaimprowizowane rozwiązanie.

Wielu ludziom wciąż jeszcze rower jawi się jako wielka tajemnica, mimo że przecież duża część zastosowanych do jego konstrukcji rozwiązań mechaniki i technologii jest efektem pracy wynalazców tworzących na przestrzeni ubiegłego wieku. W przeciwieństwie do kupionego niedawno przez Ciebie iPoda, który prawdopodobnie w ciągu najbliższych sześciu miesięcy stanie się sprzętem przestarzałym, Twój wierny rower może być dla Ciebie źródłem przyjemności przez wiele lat i wciąż działać tak jak modele najnowsze. Jeśli będziesz należycie dbać o swój rower, spędzicie razem wiele, wiele lat. Tak jak w każdym związku, dobre relacje wymagają jednak ciężkiej pracy i wysiłku. Poświęć zatem trochę czasu, aby się dowiedzieć, jak działa Twój rower, a dzięki temu będziecie mogli jeszcze długo spędzać ze sobą czas, ciesząc się z niezapomnianych chwil.

Anatomia roweru: wykaz elementów składowych

1Części roweru szosowego

 

 2Części roweru górskiego

ZAPAMIĘTAJ! Nie wszystkie rowery są takie same, a niektóre ich części różnią się w konkretnych przypadkach. Rowery szosowe różnią się od rowerów wyścigowych, które z kolei różnią się od rowerów turystycznych i rowerów górskich. Rower szosowy wyróżnia się wąskimi oponami i mniejszą wagą, ponieważ zbudowano go z myślą o płynnej jeździe po gładkich powierzchniach dróg. Rowery wyścigowe przypominają nieco z wyglądu rowery szosowe. Projektuje się je z wykorzystaniem drogich materiałów zmniejszających ciężar całkowity roweru, koncentrując się na ich dobrej aerodynamice (na przykład z kierownicą, której uchwyty są usytuowane trochę niżej niż w rowerze szosowym). Rower górski łatwo poznać po grubych oponach z wypustkami, amortyzatorach i hamulcach tarczowych — elementach ułatwiających jazdę w trudnym terenie. Rower turystyczny bardzo przypomina rower szosowy, ale zazwyczaj wyróżnia się szerszym rozstawem kół, większą liczbą przerzutek i uchwytami do mocowania sakw rowerowych.

Dwa schematy znajdujące się na następnych stronach zawierają opis elementów dwóch najpopularniejszych typów rowerów: roweru szosowego i górskiego. Informacje dotyczące elementów Twojego roweru znajdziesz w dostarczonej wraz z nim instrukcji obsługi.


* Artykuł stanowi fragment książki pt. „Naprawa i konserwacja rowerów dla bystrzaków" Dennis Bailey, Keith Gates https://ebookpoint.pl/ksiazki/nakoby.htm (Wydawnictwo Septem 2015).

720x350_ROWERY