Biblioteczka zawsze przy sobie - wielozadaniowy e-notes Inkpad Eo i niespodzianka!
Spis treści
- Zadanie: Zrobienie pierwszego wrażenia, czyli fakty i możliwości techniczne
- Zadanie: Czytanie i nie tylko
- Zadanie: notowanie
- Zadanie: planowanie dni i list do zrobienia
- Zadanie: pobranie apki Ebookpoint i korzystanie z niej
- Podsumowanie. Czy warto inwestować w tak rozbudowany e-notes?
- Zadanie dla Ciebie: kup urządzenia Inkpad w sklepie Czytio.pl i odbierz kupon rabatowy do Ebookpoint.pl!
Miej biblioteczkę zawsze przy sobie! Czy wiesz, że na najnowszych czytnikach oraz e-notatnikach możesz pobrać aplikację Ebookpoint prosto na swoje urządzenie? Dzięki temu dostęp do ulubionych książek możesz mieć cały czas. A to nie jedyna ciekawa funkcjonalność takiego sprzętu. E-notesy pojawiają się na rynku coraz częściej i służą nam już nie tylko jako czytnik ebooków, ale o wiele, wiele więcej. Postanowiliśmy przetestować Inkpad Eo - jeden z najnowszych urządzeń marki Pocketbook. W jakich sytuacjach sprawdzi się jego wielozadaniowość?
Lista funkcjonalności, które oferują nam producenci czytników i e-notatników w swoich najnowszych i najbardziej dopracowanych urządzeniach, jest pokaźna. Od dużego, wyraźnego i kolorowego ekranu, odczytywanie wielu typów plików, połączenie z siecią wifi i dostęp do wielu aplikacji - w tym tych książkowo-czytelniczych, czy robienie kolorowych notatek - a to dopiero początek. E-notes to już nie tylko czytnik, na którym odpalimy ebooki PDF, epub czy mobi.
Oprócz przyjemnego relaksu z książką czy nawet audiobookiem, tego typu sprzęty mogą przydać nam się także w codziennej pracy czy w nauce - doskonale sprawdzą się jako pomoc w szkole czy na studiach, bo posłużą także do planowania, projektowania czy notowania. Przyjrzymy się dziś wielozadaniowości e-notatnika Inkpad Eo od Pocketbook i damy mu kilka zadań do wykonania. W którym się sprawdzi?
Zadanie: Zrobienie pierwszego wrażenia, czyli fakty i możliwości techniczne
Zacznijmy od pierwszego wrażenia. Bierzemy w dłoń InkPad Eo - poza eleganckim designem, mamy przed sobą 10,3-calowy, kolorowy ekran E-Ink Kaleido 3, z rozdzielczością 300 ppi do wyświetlania odcieni szarości, a także 150 ppi dla treści kolorowych - co daje nam 16 wyświetlanych odcieni szarego oraz 4096 kolorów. Do tego schludny rysik.
Samo urządzenie ma wielkość 191 × 226 × 7 mm i waży niecałe 500g. A jeśli poznamy bliżej jego wnętrze, dowiemy się, że posiada ośmiordzeniowy procesor Octa Core, pracować będziemy na systemie operacyjnym Android 11, a bateria ma pojemność 4000 mAh, co oznacza, że wystarczyć powinna na kilka tygodni pracy urządzenia - oczywiście w zależności od intensywności użytkowania oraz używanych aplikacji. Niemniej jednak, gdy chcielibyśmy zabrać go w podróż i delektować się lekturą podczas na przykład urlopu, nie powinniśmy mieć potrzeby ponownego ładowania.
A pamięć? 64GB pamięci z możliwością poszerzenia jej o dodatkowe karty. Całkiem sporo - biorąc pod uwagę, że chcielibyśmy zapełnić tyle miejsca standardowymi ebookami mającymi około 3MB, to na oko moglibyśmy mieć ich w urządzeniu ponad 20 tysięcy :)
WiFi i Androidowy system też otwiera przed nami możliwości - dostęp do sklepy Play sprawia, że na naszym e-notesie wylądować może setki zaczytanych aplikacji (i nie tylko takich) - na przykład nasza aplikacja Ebookpoint :) A wtedy swoją ebookpointową biblioteczkę możesz mieć przy sobie zawsze.
Zadanie wykonane - e-notes sprawdzi się w sytuacji, gdy zależy nam na wielofunkcyjności, mocnej baterii, płynnym działaniu i dostępie do różnych apek, a do tego chcemy nacieszyć się ładnym designem urządzenia.
Zadanie: Czytanie i nie tylko
Szczegóły techniczne za nami - pora na przetestowanie e-notesu w akcji "czytanie". Jak już wspomnieliśmy, ebooków czy audiobooków zmieści się nam tutaj całkiem sporo. Dostęp do całej biblioteczki mamy z głównego ekranu z zakładki Biblioteka, a książki wgrywać możemy w pamięć urządzenia za pomocą kabla lub przesyłać przez WIFI lokalnie.
Niestety, nie mamy tutaj funkcji Send-To-Pocketbook, co może nieco zasmucić jej stałych użytkowników.
Dla nas użycie kabla było jak najbardziej w porządku, a część ebooków odpaliliśmy bezpośrednio z aplikacji Ebookpoint, którą pobraliśmy sobie ze sklepu Play. Działa super! Nie zacina i bez problemu mogliśmy przeglądać sobie ebookpointową ofertę, a nawet złożyć zamówienie przez aplikację.
Samo czytanie jest wygodne - oczywiście mamy tutaj możliwość dostosowania podstawowych ustawień takich jak podświetlenie, wielkość czcionki itd., ale wygoda wynika także z płynności działania i sporego ekranu. Jeśli jesteśmy miłośnikami komiksów i książek z dużą ilością obrazkowej treści, taki wyświetlacz sprawdzi się bardzo dobrze. Podobnie w przypadku prasy czy map. Ta cecha przyda się też w przypadku chęci sporządzania odręcznych notatek i adnotacji w treści książki - na większym ekranie jest to wygodniejsze. Nie ma problemu z tak zwanym ghostingiem, czyli zostawaniem resztek echa "e-atramentu" z poprzednio oglądanej strony/obrazka - czytniki niestety miewają z tym problem, tym bardziej urządzenia obsługujące kolorowe ekrany, jednak nawet, gdyby takie zjawisko występowało, jest na to sposób - możemy się wspomóc ustawieniami odświeżania stron. W Inkpad Eo dostępne są cztery tryby odświeżania: HD256, HD, Tryb normalny i tryb ekstremalny. Tryby HD będą dobre dla statycznych treści takich jak tekst, tryby ekstremalne dla obrazów ruchomych, np. przesuwających się bannerów lub krótkich form gifów/video w przeglądarce internetowej
Niestety, bywają też minusy - e-notesu nie możemy traktować wyłącznie jako lekkiego, małego czytnika. Ze względu na swoją wielkość i wagę, Inkpad jest nieco mniej mobilny niż małe czytniki służące jedynie do odtwarzania plików PDF, epub i mobi, i czytanie z niego np. leżąc w łóżku, może być nieco mniej wygodne.
A może są wśród nas fani oznaczania, kolorowych znaczników, podkreśleń, cytatów? Wszelkie tego typu zabiegi można wykonać także w ebookach, korzystając z e-notesu takiego jak Inkpad Eo. Być może i w cyfrowej wersji będzie to odprężające i dobrze sprawdzi się jako hobby?
Zdecydowanie urządzenie przyda się, jeśli studiujemy techniczne książki i poradniki - tutaj funkcja notowania i zakreślania sprawdzi się świetnie. Do notatek i adnotacji w treści konkretnych ebooków mamy łatwy dostęp z zakładki "Zawartość" w menu. Jeśli zainstalujemy sobie na urządzeniu słowniki, przydadzą się one także do bieżącego sprawdzania (w trakcie czytania) tłumaczeń wyrazów, których nie znamy.
Zadanie wykonane - e-notes sprawdzi się jako typowy czytnik, przeglądanie na nim zarówno plików PDF, jak i na przykład epub, jest bezproblemowe. Jednak musimy mieć świadomość, że wykorzystywanie urządzenia o takim potencjale funkcji jedynie jako tradycyjnego czytnika, to wykorzystywanie zaledwie ulamka tegoż potencjału. Bardziej widzimy tutaj sytuację, w której e-notes służy nam zarówno jako czytnik, jak i urządzenie pomocne w pracy, nauce czy ogólnie, w codziennych zajęciach.
Zadanie: notowanie
Kolejny test - notowanie. To zdecydowanie coś, w czym InkPad Eo czuje się jak ryba w wodzie - jak sama nazwa "e-notatnik" zreszta wskazuje :) Przejście do edytora mamy od razu z głównego ekranu, w menu widoczne jako aplikacja Przydatne notatki. Sam edytor posiada 18 szablonów notatek, 4 rodzaje "pióra", dla każdego z nich możemy wybrać odpowiedni stopień grubości oraz kolor. Wybieramy spośród 12 kolorów dzięki czemu robienie wyrazistych notatek lub zaznaczanie konkretnych fragmentów tekstu nie będzie sprawiało problemów.
E-papierowy ekran nie ma właściwie żadnych opóźnień względem prowadzonego rysika, a dodatkowo sam rysik wyposażony jest z drugiej strony w "gumkę", dzięki której szybko zaznaczymy lassem błąd i wykasujemy go z pisanego tekstu. Pisze się więc niemal jak na papierze. Oprócz tego, że możemy stworzyć solową notatkę i treść, możemy też w trakcie czytania książek odpalić sobie dzielenie ekranu i notować na bieżąco adnotacje i przemyślenia odnośnie treści książki. Super funkcja, nie tylko przy beletrystyce, ale zwłaszcza przy książkach technicznych i specjalistycznych, gdzie często nasze notatki są kluczem do nauki i odpowiedniej analizy treści.
No i jak już wyżej wspomnieliśmy, można także notować w samej treści ebooka! Możemy zaznaczać interesujące nas fragmenty, stawiać zakładki i adnotacje do konkretnych zdań, słów, zwrotów. Możemy także szybko i wygodnie wyszukiwać w treści ebooków interesujące nas zagadnienia.
Do notek wstawiać można także figury, kształty, wklejać obrazki (z takich, które posiadamy wgrane w pamięć urządzenia), zmniejszać i zwiększać te multumedia. Notatki mogą być zapisywane w formacie PNG lub PDF i eksportowane np. przez Bluetooth lub dzięki funkcji Szybkie eksportowanie.
No i wszystkie nasze notatki trzymamy na liście w Przydatnych notatkach - nie zgubią nam się, możemy je segregować, grupować w foldery, wyszukiwać. Te notatki, które utworzymy przy podzielonym widoku dla danej książki, widoczne będą po odpaleniu konkretnego ebooka i przejściu ponownie na widok dzielenia ekranu z notatnikiem.
Zadanie wykonane - e-notes, jak to e-notes, sprawdzi się w sytuacji, w której potrzebujemy coś zapisać i zapamiętać stworzone przez nas treści w pamięci urządzenia, a także gdy chcemy opatrzać czytanie książki odpowiednimi adnotacjami. A w ostateczności, sprawdzi się nawet jako tablet do prostego rysowania w odpowiedzi na nudę :)
Zadanie: planowanie dni i list do zrobienia
Kalendarz w e-notatniku musi być! W dodatku możemy w nim robić swoje notatki i planować najbliższe dni i tygodnie. Notki zapiszemy po kliknięciu w konkretny dzień z kalendarza. Dodatkowo, gdy w danym dniu uwtorzymy konkretne notatki lub rozpoczniemy czytanie/pracę z konkretną książką z biblioteczki, adnotacja o tym pojawi się w kalendarzu.
Listy to-do to kolejna funkcjonalność - znajdziemy je w menu na ekranie głównym w zakładce "Zadania". Zobaczymy tam listę z utworzonymi przez nas listami/zadaniami do zrobienia. Mamy możliwość zapisania notatki cyfrowo na klawiaturze systemowej lub odręcznie, a także przesuwania list z "do zrobienia" na "gotowe". Wszystkie ukończone zadania znajdziemy w zakładce "Gotowe".
Planowanie zadań przyda się w codziennej pracy, układaniu sobie obowiązków oraz w nauce, na przykład na studiach. Możemy też zapisywać sobie w konretnych dniach nasze książkowe plany - na przykład posprzątanie biblioteczki, albo losowe zadania jak "rozpoczęcia książki z kategorii reportaż" - takie planowanie może być świetną częścią książkowych wyzwań, bardzo popularnych w sieci.
Zadanie wykonane - proste planowanie dni, tygodni i tworzenie list do zrobienia, przy codziennym korzystaniu z urządzenia dobrze sprawdzi się zamiast tradycyjnych papierowych kartek i kalendarzy :)
Zadanie: pobranie apki Ebookpoint i korzystanie z niej
Na koniec zadanie, które bardzo chcieliśmy przetestować - korzystanie z naszej mobilnej aplikacji Ebookpoint prosto z urządzenia takiego jak czytnik lub e-notatnik! Podwijamy więc rękawy, przechodzimy z ekranu głównego do zakłądki Apps i tam w sklepie Google znajdujemy i pobieramy Ebookpointa. Mamy to! Apka pobrana, odpalamy.
Działa bardzo płynnie, problemu nie sprawiają nawet dynamiczne, ruchome bannery przewijające się w sekcjach ebook czy audio. Ghosting jest ledwo widoczny, a przejścia do promocji i stron produktów są płynne i nic się nie zwiesza. Biblioteczka również działa bez zarzutu - a ebook, który chcemy poczytać, możemy generować sobie bezpośrednio w apce i czytać właśnie tam. Także biblioteczka audiobooków działa dobrze - w InkPad Eo wbudowane mamy głośniki stereo, dzięki czemu odsłuchiwanie plików audio również nie stanowi większego problemu. Dźwięk jest dobry, a ucho nie męczy się przy słuchaniu.
Aplikacja mobilna działa w 100% tak, jak działa na każdym innym urządzeniu mobilnym, co oznacza, że możemy z jej poziomu także dokonać zakupów. Dzięki temu możemy od razu cieszyć się nowymi ebookami w naszej Ebookpointowej biblioteczce.
Oczywiście warto zaznaczyć, że na urządzeniu takim jak e-notes całość będzie pracować odrobinę wolniej niż na smartfonie czy tablecie dostosowanym typowo pod przeglądanie aplikacji. W ogólnym rozrachunku jednak nie ma większego kłopotu z korzystaniem z niej i z płynnością jej działania. Z pewnością sprawdzi się ona do czytania ebooków bezpośrednio ze swojej biblioteczki i korzystania z aktualnych promocji :)
Poza aplikacją Ebookpoint pobierzemy setki innych apek, z których każda przyda się nam w innej sytuacji. Dzięki nim możemy jeszcze bardziej rozbudować funkcjonalność e-notatnika takiego jak Inkpad.
Zadanie wykonane! W sytuacji, gdy w jednym urządzeniu chcemy mieć dostęp do swojej księgarnianej biblioteczki, aplikacja nas nie zawiedzie - wystarczy ją jedynie pobrać ze Sklepu Play na urządzeniu.
Podsumowanie. Czy warto inwestować w tak rozbudowany e-notes?
Odpowiedź brzmi: to zależy, czego oczekujemy po czytniku/tablecie/e-notatniku. Jak widać, jego wielozadaniowość sprawdzi się w różnych sytuacjach, sprawdzi się także jako zwykły czytnik, jednak jeśli chcemy by była to jego jedyna funkcja w naszym życiu - to nie wykorzystamy w pełni jego potencjału. Wtedy warto postawić na tańszy, mniejszy i bardziej mobilny, tradycyjny czytnik ebooków. Jeśli jednak wiemy, że skorzystamy na co dzień i z notatek, i z dostępu do sieci, i z setek aplikacji które potencjalnie możemy sobie pobrać i mieć je przy sobie, i z planowania wraz z nim swoich dni - e-notesy takie jak InkPad Eo będą dobrym wyborem i fajnym towarzyszem codzienności - zarówno w pracy, w nauce, jak i w rozrywce i relaksie. Wtedy warto przeznaczyć budżet i cieszyć się pięknie zaprojektowanym, solidnym sprzętem o mocnym procesorze, wytrzymałej baterii, dużej pamięci i wielu funkcjach, które umilą korzystanie z e-notatnika.
Zadanie dla Ciebie: kup urządzenia Inkpad w sklepie Czytio.pl i odbierz kupon rabatowy do Ebookpoint.pl!
Jeśli już masz pewność, że e-notes jest dla Ciebie, wraz z Pocketbook i Czytio.pl przygotowaliśmy ofertę na urządzenia z serii InkPad! Kupując przez stronę Czytio urządzenia:
- PocketBook InkPad Lite (970)
- PocketBook InkPad 4
- PocketBook InkPad Color 3
- PocketBook Inkpad X Pro
- PocketBook InkPad Eo
Otrzymasz do każdego zakupu po 2 kupony rabatowe, uprawiające do zniżki 10zł na zakupy od 80zł! :)
Kupon zadziała zarówno na stronie księgarni Ebookpoint.pl, jak i przez aplikację Ebookpoint - którą możesz pobrać na przykład na e-notatnik InkPad Eo :) Promocja trwa do 1 września, a kupony wykorzystasz do 30 września 2024.
Za możliwość przetestowania InkPad Eo dziękujemy firmie Pocketbook.
Wpis powstał we współpracy z Pocketbook oraz Czytio.pl.
Zobacz nasze propozycje
-
- ePub + Mobi
- Audiobook MP3
32.17 zł
42.90 zł (-25%)(15,00 zł najniższa cena z 30 dni)
-
- ePub + Mobi
32.25 zł
43.00 zł (-25%)(31,83 zł najniższa cena z 30 dni)
-
- ePub + Mobi
29.99 zł
39.99 zł (-25%)(29,99 zł najniższa cena z 30 dni)
-
- ePub + Mobi
- Audiobook MP3
23.94 zł
39.90 zł (-40%)(29,91 zł najniższa cena z 30 dni)
-
- ePub + Mobi
- Audiobook MP3
31.92 zł
39.90 zł (-20%)(15,00 zł najniższa cena z 30 dni)
-
- ePub + Mobi
33.74 zł
44.99 zł (-25%)(34,64 zł najniższa cena z 30 dni)
-
- ePub + Mobi
- Druk
33.75 zł
45.00 zł (-25%)(31,80 zł najniższa cena z 30 dni)
-
- ePub + Mobi
- Audiobook MP3
29.99 zł
39.99 zł (-25%)(30,79 zł najniższa cena z 30 dni)
-
- ePub + Mobi
35.92 zł
47.90 zł (-25%)(36,88 zł najniższa cena z 30 dni)
-
- ePub + Mobi
- Audiobook MP3
30.00 zł
50.00 zł (-40%)(30,00 zł najniższa cena z 30 dni)
-
- ePub + Mobi
30.00 zł
39.99 zł (-25%)(30,80 zł najniższa cena z 30 dni)
-
- ePub + Mobi
38.42 zł
49.90 zł (-23%)(38,42 zł najniższa cena z 30 dni)
-
- ePub + Mobi
- Audiobook MP3
26.01 zł
40.01 zł (-35%)(26,01 zł najniższa cena z 30 dni)
-
- ePub + Mobi
33.74 zł
44.99 zł (-25%)(32,89 zł najniższa cena z 30 dni)
-
- ePub + Mobi
34.42 zł
45.90 zł (-25%)(35,34 zł najniższa cena z 30 dni)
-
- ePub + Mobi
25.50 zł
34.00 zł (-25%)(27,08 zł najniższa cena z 30 dni)
-
- ePub + Mobi
- Audiobook MP3
38.92 zł
51.90 zł (-25%)(39,96 zł najniższa cena z 30 dni)
-
- ePub + Mobi
29.91 zł
39.90 zł (-25%)(31,92 zł najniższa cena z 30 dni)
-
- ePub + Mobi
- Audiobook MP3
30.00 zł
39.99 zł (-25%)(30,80 zł najniższa cena z 30 dni)
-
- ePub + Mobi
33.92 zł
39.90 zł (-15%)(33,92 zł najniższa cena z 30 dni)