Ludzkie uszy również mogą być świetnym narzędziem do poznawania książek! Tym razem nie chodzi jednak o szelest przewracanych kartek.   SpróbuLudzkie uszy również mogą być świetnym narzędziem do poznawania książek! Tym razem nie chodzi jednak o szelest przewracanych kartek.

  Spróbujemy zaprzyjaźnić się z tematem wciąż jeszcze budzącym nieufność wielu odbiorców — mianowicie z audiobookami. Na końcu artykułu znajdziecie również nasze propozycje audiobooków!

 

Po pierwsze, czym są audiobooki?

Książek mówionych w zasadzie nie trzeba już specjalnie przedstawiać — nagrywane obecnie na płytach lub w formie pliku cyfrowego, stają się coraz popularniejszą formą przekazu literatury w dzisiejszych czasach. I dobrze! Uważamy, że jest to gałąź, która rzeczywiście ma szansę się rozwijać, i warto, by faktycznie tak było. Z punktu widzenia części czytelników podstawową barierę w sięgnięciu po audiobooka stanowi pewne uprzedzenie dotyczące formy przekazu książki. Bo jak to? Książkę słuchać? To przecież nie to samo co kontakt z tekstem drukowanym… Racja — to mimo wszystko nie to samo. Trudno podchodzić do audiobooka tak jak do książki drukowanej i należy mieć tego świadomość. I chociaż wiadomym jest, że nie przeskoczy się na siłę własnych, subiektywnych preferencji, warto spróbować przekonać się do zalet audiobooków :) Dawno minął czas płaskich, bezemocjonalnych syntezatorów czytających książki. Obecnie audiobooki nagrywane są z ogromnym rozmachem, niejednokrotnie przy udziale plejady gwiazd — aktorów, celebrytów. Trudno także narzekać, jeśli chodzi o jakość nagrań — w obecnych czasach powstaje coraz więcej superprodukcji.  

Dlaczego jeszcze warto je wybrać?

Musimy podkreślić na wstępie bardzo ważną rzecz — korzystanie z audiobooków wcale nie musi oznaczać upadku czytelnictwa tradycyjnego i całkowitego przerzucenia się na formę cyfrową! Audiobookowiec, który czytać lubi, zawsze z sentymentem wróci do papierowej książki ze względu na przyzwyczajenia. A osobom, które nie lubiły nigdy czytać nigdy, audiobooki dają szansę na obcowanie z literaturą, choć w nieco zmienionej formie — kto wie, czy dzięki temu nie otworzą się na książki w tradycyjnym wydaniu ;) Bez wątpienia najważniejszą z zalet korzystania z audiobooków jest oszczędność czasu. To dobre ćwiczenie tak zwanego multitaskingu, czyli umiejętności wykonywania kilku czynności jednocześnie. Audiobook sprawdza się w sytuacjach, w których drukowana książka nie miałaby racji bytu — podczas joggingu, gotowania, sprzątania, jazdy samochodem czy podróży na stojąco w zatłoczonych środkach komunikacji miejskiej. W wielu przypadkach dopiero uczy odbiorcę takiej wielozadaniowości. Mnogość rozwiązań to kolejny plus — ściągnięcie pliku możliwe jest na dowolne urządzenie, z dowolnym systemem operacyjnym. Oszczędność miejsca i brak ciężaru książki drukowanej to również zaleta — często kręgosłupy i szwy naszych toreb są za to bardzo wdzięczne! ;) Wiele osób twierdzi również, że to właśnie dzięki audiobookom poznało o wiele większą liczbę książek, niż czytając wyłącznie książki tradycyjne — właśnie dzięki wspomnianej wielozadaniowości. Audiobooki opłacają się także w kontekście relacji ceny do czasu trwania rozrywki – cena porównywalna z książką, kupnem filmu lub wyjściem do kina zapewnia nam o wiele dłuższą, bo nawet kilkunastogodzinną rozrywkę. Nie sposób zapomnieć również o podstawowym założeniu istnienia audiobooków – to wspaniałe rozwiązanie dla osób niewidomych i niedowidzących. Potwierdza to wielkość zbioru Działu Zbiorów dla Niewidomych Głównej Biblioteki Pracy i Zabezpieczenia Społecznego – jest to zbiór między innymi 500 tysięcy kaset z nagraniami książek![1] Zdrowe oczy także na chwilę odetchną przy słuchaniu książki, zmęczone całym dniem patrzenia w ekrany komputerów, laptopów, tabletów, telefonów czy telewizji.  

Uczą, nie uczą?

Audiobooki świetnie wspomagają rozwijanie zainteresowania literaturą u dzieci, które jeszcze słabo czytają. Wyobraźnia dziecka będzie pracować i rozwijać się równie dobrze jak w przypadku tradycyjnych książeczek. Rekomendujemy jednak zaznajamianie młodego człowieka z obiema formami literatury, nie wyłącznie jedną ;) Jednocześnie taka forma może służyć jako pomoc dla rodzica przy czytaniu dziecku, choć oczywiście czytający książeczki rodzic jest i będzie dla dziecka elementem niezastąpionym. Audiobooki dobrze sprawdzą się w trakcie kilkugodzinnej podróży, jako jedna z metod zajęcia pociechy na dłuższą chwilę. I niezaprzeczalnie są o wiele lepsze dla małego odbiorcy niż telewizja! Dorosłych słuchaczy audiobooki także mogą uczyć – wersje obcojęzyczne to świetna alternatywa dla kursów językowych!  

No dobrze, a jak wybrać pierwszy audiobook?

Rzadko kiedy udaje się po pierwszym przesłuchanym audiobooka zapałać do nich sympatią – to coś, do czego trzeba się przygotować oraz zdobyć nieco rozeznania, co potwierdzi mnóstwo osób, które rozpoczęły już swoją przygodę z tą formą książek. Przede wszystkim wybór zacznijmy od samego tytułu. Na takiej samej zasadzie wybieralibyśmy pierwszą tradycyjną książkę – nie zabierajmy się za opasłe, przytłaczające tomiszcza, wybierzmy coś krótkiego i lekkiego lub z dynamiczną akcją, w którą łatwo się wciągnąć. Odsłuchajmy w miarę możliwości darmowy fragment. Lektor może być zarówno wisienką na torcie, jak i gwoździem do trumny danego audiobooka – i chodzi tu zarówno o jego styl, jak i o samo dopasowanie danej osoby do postaci i treści. Obojętne jest, czy na nagraniu czyta zawodowy lektor, aktor, czy sam autor książki – głos po prostu musi pasować. Warto rozpocząć od słuchowisk – takie produkcje charakteryzują się udziałem wielu aktorów lub lektorów, z pełną oprawą dźwiękową, a każdy bohater to osobny głos. Gdy już się zdecydujemy na konkretny tytuł, dajmy sobie czas — nie próbujmy połykać go w całości, lecz przyzwyczajajmy się stopniowo. Słuchajmy po kilkanaście minut, za każdym razem wydłużając czas. Pamiętajmy — traktujmy audiobooka nie jako zastępstwo książki, a raczej jako nową interpretację i dobre jej uzupełnienie. Otwórz się na nowe! Audiobooki? Powiedz tak!   Na stronie naszej księgarni trwa aktualnie kilka promocji audiobooków. Przygotowaliśmy dla Was propozycje tytułów, które warto zakupić, tym bardziej że są teraz w bardzo korzystnych cenach :)    „Na imię mi Zack” Monsa Kallentofta — świetna pozycja, aby rozpocząć przygodę z audiobookami. Trzymający w napięciu thriller — w szwedzkim mieszkaniu zostają znalezione brutalnie zamordowane Azjatki. Kolejna zostaje równie ciężko okaleczona i porzucona pod szpitalem. Młody policjant Zack wraz ze swoją koleżanką próbuje dotrzeć  do sprawców i zapobiec kolejnym zabójstwom. Sam jednak balansuje na skraju przepaści, a jego życia nie ułatwia walka z nałogiem narkotykowym i własną przeszłością.         „13 powodów” Jaya Ashera — światowy fenomen, numer jeden na liście „New York Timesa”. Główny bohater jest jednym z tytułowych trzynastu powodów. Powodów, dla których jego koleżanka postanowiła popełnić samobójstwo. Czasu nie da się już niestety cofnąć — pozostaje więc odsłuchać kasety z wyjaśnieniami przyczyn tego desperackiego kroku, które dziewczyna nagrała przed śmiercią, i podążyć za jej opowieścią… Bardzo dobra interpretacja Anny Próchniak i Marcina Hycnara. Temat książki jest trudny, przejmujący, smutny — dobrze traktuje o problemie nastoletnich samobójstw i stanowi spojrzenie na nie oczami nastolatki. Samą lekturę pochłania się jednak bardzo sprawnie, dlatego gorąco ją polecamy!    

Wejdź tutaj, aby sprawdzić inne audiobooki Wydawnictwa Rebis!

 „Alfred Hitchcock. Nieznana historia Psychozy” Stephena Rebello

— „Psychoza” przeszła do klasyki kina grozy, a jej reżysera nie trzeba już właściwie nikomu przedstawiać. Łakomy kąsek dla fanów Hitchcocka, choć nie tylko — każdy, kto choć trochę zainteresowany jest kulisami powstawania filmów, powinien zaznajomić się z tym audiobookiem. Wywiady z gwiazdami, zapiski samego Hitchcocka, opis tworzenia krok po kroku scenariusza — pozycja stworzona z pieczołowitością i naprawdę warta przesłuchania.         „Wojny konsolowe” Blake’a J. Harrisa — nieco inna niż pozostałe nasze propozycje. Powieść utrzymana w klimacie thrilleru korporacyjnego, traktująca o rywalizacji dwóch gigantów na rynku gier konsolowych oraz o tym, jak ich konflikt wpłynął na przemysł gier wideo. Oparta na setkach wywiadów, z pewnością będzie gratką do odsłuchania dla graczy i hobbystów.        

 

Wejdź tutaj, aby sprawdzić inne audiobooki Wydawnictwa SQN!

    „Przygody dobrego wojaka Szwejka” Jaroslava Haška — fantastyczna klasyka czeskiej literatury odczytana przez Leszka Filipowicza, którego interpretacja — według nas —idealnie pasuje do książki! Pozycja pełna humoru i ironii, przedstawiająca praską rzeczywistość, wojnę i wszystkie ich absurdy w krzywym zwierciadle. Godny polecenia audiobook dla początkujących, nawet tych, którzy dzieła Jaroslava Haška jeszcze nie znają. Jesteśmy skłonni uwierzyć, że ta pozycja sprawi, iż zechcą sięgnąć także po tradycyjną książkę ;)         „1000 lat wkurzania Francuzów” Stephena Clarke'a — autor w przewrotny sposób komentuje tysiąclecie stosunków pomiędzy Anglikami a Francuzami — ich wzajemne sympatie, konflikty, nieporozumienia i zależności. Audiobook pozwoli spojrzeć na historię z nieco weselszej strony, czyni ją lekką i przyjemną w odbiorze. Bez wątpienia pozycja dobra dla osób chcących poszerzyć nieco swoją wiedzę, ale również i tych, których historia nie jest konikiem — właśnie ze względu na łatwość odbioru. Bardzo dobrą robotę zrobił również Tomasz Ignaczak – świetnie poradził sobie z interpretacją czytanej książki ;)        

Wejdź tutaj, aby sprawdzić inne audiobooki Biblioteki Akustycznej!

 

To jedynie kilka naszych propozycji. Zdecydowanie więcej ciekawych propozycji znajdziecie na stronie naszej księgarni pod podanymi w tekście linkami. Do 31 stycznia macie możliwość skorzystania z promocji audiobooków wydawnictw Rebis, SQN oraz Biblioteki Akustycznej. Polecamy i zostawiamy Was z przemyśleniami! ;)   Redakcja Ebookpoint.pl   [1] https://dzdn.pl/