Czas pędzi jak rakieta! Czy uwierzysz, że to już dekada, odkąd wkroczyliśmy na rynek? Kosmos! Naprawdę wiele się przez ten czas zmieniło - za chwilę wCzas pędzi jak rakieta! Czy uwierzysz, że to już dekada, odkąd wkroczyliśmy na rynek? Kosmos! Naprawdę wiele się przez ten czas zmieniło - za chwilę wszystko Ci opowiemy.  Oczywiście ten piękny, okrągły jubileusz nie obyłby się bez odlotowego KONKURSU - zacznijmy jednak od odrobiny wspomnień. :)

 

Jeśli tu z nami jesteś, z pewnością uwielbiasz książki i kochasz czytać. My także - ta miłość trwa już długie, długie lata, i dokładnie 3 listopada 2011 roku zrodziła się z niej nasza księgarnia - jako część Grupy Helion. Za parę dni obchodzimy dziesiąte urodziny! Od początku byliśmy otwarci na przełomowe rozwiązania oraz techniczne nowinki na rynku książki, dlatego przez to dziesięciolecie sporo się u nas wydarzyło. Chodź, zabieramy Cię w małą sentymentalną podróż w czasie - pokażemy Ci najważniejsze wydarzenia od czasu naszego powstania
 

Łezka kręci nam się w oku, gdy wspominamy jak zaczynaliśmy. Może pamiętasz? Równo 10 lat temu Ebookpoint.pl pojawił się w sieci. Rynek ebooków w Polsce praktycznie wówczas nie istniał (o audiobookach nie wspominając), a my wyglądaliśmy tak:

 

Debiutowaliśmy w czasach wszechobecnych DRM-ów. Być może jeszcze pamiętasz, jak to było, być może już nie. W razie czego, już wyjaśniamy: DRM-y, czyli Digital Rights Management, były zabezpieczeniem mającym zapobiegać wykorzystywaniu i rozpowszechnianiu elektronicznych danych niezgodnie z wolą ich wydawcy. Ebook przywiązany był do konkretnych urządzeń, na których udawało się go odtworzyć, oraz do określonego oprogramowania - kod cyfrowy uniemożliwiał kopiowanie pliku na inne urządzenie.

Przełomowo całkowicie zrezygnowaliśmy z DRM i zastąpiliśmy je znakiem wodnym. 

Rozpoczęliśmy tym sposobem swego rodzaju rewolucję, do której stopniowo dołączali inni wydawcy. Dziś w zasadzie mało kto pamięta, czym w ogóle DRMy były - znak wodny w cyfrowych publikacjach upowszechnił się na tyle, że zwyczajnie wyparł poprzedni sposób zabezpieczeń.

Wystartowaliśmy, mając na koncie 191 ebookowych publikacji własnych, zabezpieczonych na nowych zasadach. 

A pamiętasz, że jeszcze całkiem niedawno VAT na ebooki wynosił 23%? Chwilę po oficjalnym otwarciu naszej księgarni, pisaliśmy petycję o jego obniżenie. Na początku roku 2012 mieliśmy prawie 3000 podpisów - mimo to, petycja została odrzucona przez Ministerstwo. Jak wszyscy doskonale wiemy, przełom nastąpił dopiero 2 lata temu - ale do tego jeszcze dojdziemy. 

 

Dużo się działo w ciągu pierwszego roku naszego istnienia.  Wprowadziliśmy automatyczną wysyłkę zakupionych ebooków na czytniki Kindle, a w styczniu 2012 odnotowaliśmy pierwsze 1000 zamówień w księgarni - to było wówczas coś.
W kwietniu otworzyliśmy swoje podwoje dla obcych Wydawnictw - od tego momentu dystrybuujemy już nie tylko tytuły Grupy Helion. A w czerwcu wprowadziliśmy do oferty audiobooki!  We wrześniu jako pierwsza księgarnia udostępniliśmy naszym klientom wirtualną przestrzeń dyskową - użytkownicy księgarni mogli od tej pory korzystać z Biblioteki na koncie klienta. 

 

Magiczne pierwsze urodziny ;) Nie mogliśmy pominąć tej daty - z uśmiechem wspominamy, gdy pierwszą naszą urodzinową promocją było 2 w cenie 1 na ebooki i audiobooki  - to była dopiero promocja! Byliśmy też dumni z tego, że ilość tytułów jakie posiadaliśmy w Ebookpoint, zwiększyła się ze 191 do 2246!  Szliśmy do przodu - zaczynaliśmy z pierwszymi edycjami naszej legendarnej promocji noworocznej (jeszcze wtedy nieznanej pod szyldem "ZACZYTANYCH").  Pamiętamy też wielką awarię przy tej pierwszej akcji - serwery nie wytrzymały ;) Na szczęście, lata doświadczeń i dużych zmian za nami i chwilę obecną mamy nadzieję, że takie problemy już nigdy się nie powtórzą ;) 

 

Dokładnie 8 lutego 2013 roku wypuściliśmy pierwszą wersję aplikacji mobilnej na Androida. Co nas wyróżniało? Dostęp do setek tytułów specjalistycznych - między innymi z branży IT. Aplikacja miała już wbudowany czytnik ebooków i odtwarzacz audio, dostęp do konta klienta i jego biblioteczki a także możliwość kupna produktów za pomocą płatności YetiPay. Wyglądała tak:

źródło: https://swiatczytnikow.pl/ebookpoint-ma-aplikacje-mobilna/

Może korzystałeś z pierwszej wersji? Pamiętasz swoje wrażenia? Podziel się wspomnieniami, będzie nam bardzo miło ;)  Teraz nasza aplikacja wygląda już zupełnie inaczej - dzięki opiniom i sugestiom użytkowników jesteśmy w stanie ciągle ją dopracowywać. Co jeszcze zmieniło się w roku 2013? Na nasze drugie urodziny mogliśmy pochwalić się, że ilość tytułów naszej księgarni przekroczyła 6 tysięcy. 

 

W sierpniu 2014 roku uruchomiliśmy NASBI - Naukową Akademicką Sieciową Bibliotekę Internetową. NASBI działało jak tradycyjna biblioteka, tyle, że przeniesiona do sieci - oferta skierowana była głównie do większych instytucji. Nasi partnerzy byli zainteresowani dostarczeniem swoim pracownikom, studentom oraz czytelnikom aktualnej wiedzy w szybki i bezpieczny sposób - a my na tę potrzebę odpowiedzieliśmy. Parę lat później, w maju 2020, NASBI przekształciło się w Ebookpoint BIBLIO - ale zasady pozostały niezmienne. 
W listopadzie 2014 wprowadziliśmy automatyczną wysyłkę zakupionych ebooków na czytniki Pocketbook - jako pierwsza księgarnia na rynku. 

W 2015 po raz pierwszy wystartowaliśmy z tak dużą (jak na tamtą chwilę) promocją. Wspominamy tę datę, bo był to moment, w którym nasi "Zaczytani" stali się jedną z najbardziej znanych i wręcz "legendarnych" promocji. Po raz pierwszy w noworocznej akcji brało udział kilkunastu obcych wydawców (poza tytułami Grupy Helion) - i pamiętamy, że serwery przy tak ogromnym zainteresowaniu całym tym wydarzeniem ponownie były rozgrzane do czerwoności. Sami się chyba tego nie spodziewaliśmy! ;) 

Co jeszcze działo się w roku 2015? Wprowadziliśmy do oferty nasze videokursy. 

 

Oto nadszedł ten moment – wkroczyliśmy w świat nowoczesnego look’u i tuż po naszych piątych urodzinach, zmieniliśmy szatę graficzną – i tak, nie licząc ciągłych ulepszeń i drobnych poprawek, wyglądamy do teraz.

 

No i dotarliśmy do roku 2021 - 3 listopada świętujemy! ;)  Oczywiście w międzyczasie działo się jeszcze sporo rzeczy - szóste, siódme, ósme, dziewiąte urodziny, kolejne noworoczne akcje. Nasza oferta rosła z roku na rok, i na chwilę obecną możemy pochwalić się, że w ofercie mamy około 100 tysięcy tytułów - książek drukowanych, ebooków, audiobooków oraz videokursów. W roku 2019 doczekaliśmy się obniżenia stawek VAT na ebooki z 23% na 5%.  We wrześniu 2021 świętowaliśmy z kolei 30-lecie marki Helion! 

A czy domyślasz się, jakie ebooki były na przestrzeni minionej dekady naszymi największymi hitami? Sprawdziliśmy!  Oto lista 10 totalnych bestsellerów dziesięciolecia - tytuły, które przez te wszystkie lata miały u nas największe "branie"!

 

TOP10 ebooków 10-lecia

Na prowadzeniu zdecydowanie "Czysty Kod" Roberta C. Martina - uniwersalny "must have" każdego programisty. A dalej widzimy kolejno:

Zaskoczenie, czy raczej przewidywalny ranking? Może któryś z powyższych bestsellerów zdobi Twoją półkę - koniecznie podziel się z nami opinią na jego temat. Jesteśmy też bardzo ciekawi, jakie tytuły będą hitami na naszym tegorocznym urodzinowym party - ale tego dowiemy się już za kilka dni ;)

 

Moc urodzinowych atrakcji

Patrzymy wstecz i rozpiera nas duma - cieszymy się, że już od tylu lat możemy być razem i wspierać czytelnictwo w Polsce. Zaczynaliśmy skromnie, a dziś jesteśmy zgranym zespołem - z głowami pełnymi pomysłów i energią do dzielenia się naszą książkową pasją z innymi. Oczywiście nie byłoby nas bez naszych Czytelników, bez Ciebie - dziękujemy! Mamy nadzieję, że zostaniemy razem przez kolejne dziesięciolecie, i jeszcze kolejne, i następne...:) 
Tradycyjnie z okazji naszych urodzin przygotowaliśmy sporo atrakcji. Właśnie rozpoczęliśmy odliczanie do kosmicznego party, które startuje już 4 listopada - będzie się działo! Aby umilić sobie oczekiwanie, złap darmowego ebooka! :)

Jak odebrać ebooka? Wejdź TUTAJ , w odpowiednim polu podaj swój adres email, i wybierz tytuł, który chcesz mieć w swojej biblioteczce całkowicie gratis. Darmowego ebooka możesz odebrać aż do 7 listopada. 

To jeszcze nie koniec zabawy, bo w końcu dotarliśmy do najważniejszego punktu - konkursu, który przygotowaliśmy dla Was wspólnie z Pocketbook! ;)

 

Weź udział w jubileuszowym konkursie

 

Urodzinowy konkurs będzie w tym roku naprawdę wyjątkowy. Tym razem podeszliśmy do sprawy kreatywnie i wiemy, że Uczestnicy absolutnie nas nie zawiodą. Co trzeba zrobić, aby wziąć udział? 

Napisz krótkie opowiadanie na temat: "Twoja wizja cyfrowego czytania - kolejne 10 lat z ebookami/audiobookami". Bądź kreatywny i pomysłowy - możesz obrać dowolny gatunek literacki - science-fiction, a może pełen dreszczyku kryminał? Zaskocz nas wciągającą akcją i niebanalną fabułą.

Jedyne ograniczenie, to maksymalnie 6 000 znaków ze spacjami. Opowiadanie zamieść w formie komentarza tutaj, pod tym wpisem. Na prace będziemy czekać do 15.11.2021. Nie zapomnij też umieścić w komentarzu hasztagu #10LatEbookpoint!

 

Na trójkę uczestników, których opowiadania porwą nas najbardziej, czekają:

1 miejsce: Pocketbook Touch HD 3 + bon o wartości 300 zł do księgarni ebookpoint.pl + bawełniana torba
2. miejsce: Pocketbook Touch Lux 5 + bon o wartości 200 zł do księgarni ebookpoint.pl + bawełniana torba
3. miejsce: Pocketbook Touch Lux 5 + bon o wartości 100 zł do księgarni ebookpoint.pl + bawełniana torba

Oprócz nagród rzeczowych mamy też małą niespodziankę -  10 najlepszych tekstów (łącznie z trzema, które znajdą się na podium), przerobimy na ebook, który będzie ogólnodostępny do pobrania na stronie księgarni! :)

O wynikach konkursu poinformujemy tutaj oraz na naszym profilu na Facebooku do 30 listopada.

Pełny regulamin konkursu znajdziecie TUTAJ >>.

 

Dzięki, że możemy być razem. Życzymy powodzenia w konkursie i odlotowej zabawy na naszym nieziemskim urodzinowym party! ;)