Maciej Wilk — doktor nauk społecznych, psycholog, pedagog, czynny zawodowo psychoterapeuta i superwizor psychoterapii, superwizor socjoterapii, superwizor treningu interpersonalnego, superwizor — nauczyciel psychoterapii skoncentrowanej na przeniesieniu (International Society of Transference-Focused Psychotherapy —TFP), specjalista w zakresie psychoterapii dzieci i młodzieży. Członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej, Międzynarodowego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Przeniesieniu, Prezes Polskiego Towarzystwa TFP, członek honorowy Polskiego Stowarzyszenia Socjoterapeutów, członek Państwowej Komisji Egzaminów Medycznych w Łodzi w zakresie specjalizacji psychoterapii dzieci i młodzieży. Współzałożyciel Krakowskiego Centrum Psychodynamicznego, instytucji szkolącej psychoterapeutów i socjoterapeutów niezmiennie od 1993 r.
Niniejsza praca jest próbą połączenia wieloletnich doświadczeń zawodowych z perspektywą teoretyczną, opisującą zarówno socjoterapię, jak i problem agresji rówieśniczej w szkole. Doświadczenia w pracy socjoterapeutycznej z dziećmi i młodzieżą w ramach Polskiego Stowarzyszenia Psychologów Praktyków, Krakowskiego Ośrodka Terapii dla Dzieci, Młodzieży i Rodzin, Centrum Psychoedukacji i Promocji Zdrowia oraz doświadczenia w realizacji szkoleń dla socjoterapeutów oraz psychoterapeutów pozwoliły opisać socjoterapię w sposób najbardziej użyteczny w przeciwdziałaniu agresji rówieśniczej w szkołach.
Jako socjoterapeuta o wieloletnim stażu, prowadzący zajęcia socjoterapeutyczne z dziećmi i młodzieżą zarówno w szkołach, jak i podczas socjoterapeutycznych wyjazdów klasowych, a także w ośrodkach i świetlicach socjoterapeutycznych autor jest głęboko przekonany, że socjoterapia może mieć olbrzymie znaczenie we wzmacnianiu mechanizmów zdrowia, w przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu, rozwojowi patologicznych wzorców funkcjonowania wśród dzieci i młodzieży.