Recenzje
Kąpieliska termalne, mineralne i lecznicze. Słowacja, Węgry oraz Zakopane (wydanie I)
Temperatura wody wjeziorłcu termalnym Gyógytó w Heviz sięga latem 38 stopni, zimą nie spada poniżej 22. Staw w uzdrowisku nad Balatonem to unikat na skalę światową, w podobnym można się kąpać jedynie w Nowej Zelandii. Jego woda, zawierająca siarkę i domieszkę radu, pomaga przy reumatyzmie i innych schorzeniach kości i stawów, chorobach przemiany materii i kobiecych Tego wszystkiego możemy się dowiedzieć z przewodnika "Kąpieliska. Słowacja i Węgry oraz Zakopane". Starożytna dewiza "sanus per aąuam" (zdrowy przez wodę), czyli spa, ma dziś znów rzesze zwolenników. Kąpiele w gorącej wodzie zawierającej lecznicze pierwiastki to modny sposób na poratowanie zdrowia lub spędzenie letnich czy zimowych wakacji. Coraz więcej zwolenników spa wyjeżdża za granicę - głównie na Słowację i Węgry. Te dwa kraje mają najbogatsze źródła gorących wód podziemnych w Europie. Autorzy przewodnika zachęcają nas do odwiedzenia kilkudziesięciu kąpielisk - zarówno słynnych kurortów, jak węgierskie Buk i Hajduszoboszló czy słowackie Pieszczany, jak i wodnych parków rozrywki w rodzaju Tatralandii pod Liptowskim Mikulaszem.
Znajdziemy w nim szczegółowe informacje o wodach, z których możemy w nich korzystać - właściwościach leczniczych, wskazaniach i przeciwwskazaniach zdrowotnych. A ponadto - charakterystykę basenów, ceny, trasy dojazdu. Jako że nawet przysięgły zwolennik spa nie samą wodą żyje, w przewodniku znalazły się też rady dla osób, które chcą połączyć kąpiele ze zwiedzaniem. Kąpiąc się w Beszeniovej, warto wybrać się np. do bajkowej wioski Vlkolinec, gdzie zachowała się w doskonałym stanie dawna drewniana architektura ludowa, a bawiąc w Szombathely - zwiedzić ruiny rezydencji rzymskiego namiestnika z pięknymi mozaikami. W bardzo starannie opracowanym przewodniku znajdziemy również sporo informacji praktycznych, które ułatwią podróżowanie po Węgrzech i Słowacji.
Rzeczpospolita Grzegorz Łyś, 08/2007
Włochy Północne. Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu (wydanie II)
Choć Italia już nie tak słoneczna, jak. jeszcze kilka tygodni temu, wciąż warto ją odwiedzać na jeden z dwóch sposobów. Można wsiąść w samolot (nawet na łódzkim lotnisku) lub zasiąść do lektury przewodnika Wydawnictwa Bezdroża Włochy północne. Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu". Oczywiście najlepiej połączyć jedno z drugim... Magdalena Kubas i Agnieszka Liszka proponują najpierw odpowiednio przygotować się do podróży - począwszy od dokumentów, przez poznanie przepisów celnych, po wybór środka transportu. W części krajoznawczej przewodnika jest miejsce na kilka łyków historii, polityki, kultury i sztuki. Z kolei część praktyczna wypełniona jest informacjami na temat lokalnego transportu, możliwości noclegów, wyżywienia, opieki - odstukać!- medycznej, a nawet oryginalnych pamiątek. Co prawda - zgodnie z łacińską
maksymą- wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, ale autorki namawiają do poznania, poza stolicą Włoch (i Watykanem!), uroków poszczególnych regionów - począwszy od Valle d′Aosta i Piemontu, po Toskanię i Umbrię.
Dziennik Łódzki N, 10/2007
Myślenie lateralne. Idee na przekór schematom
Doktor nauk medycznych Edward de Bono to mistrz w swojej dziedzinie - napisał 25 książek, przełożonych na kilkadziesiąt języków. Tym razem podpowiada, jak wyzwolić umysł od wszelkich blokad odpowiedzialnych za schematyczne myślenie. Jego książka to baza sprawdzonych pomysłów. Bo umysł jest jak rekin - musi stale przeć naprzód!
Dziennik Gazeta Prawna
125 sposobów na bezpieczeństwo sieci. Wydanie II
Podłączając komputer lub lokalną sieć do internetu należy koniecznie zadbać o ochronę przed szkodliwym kodem i działaniami cyberprzestępców. We wdrażaniu zaawansowanych zabezpieczeń pomocna jest lektura prezentowanej książki. Zgromadzono w niej 125 porad związanych z bezpieczeństwem systemów i sieci komputerowych. Poszczególne wskazówki zostały zgrupowane w kilkunastu kategoriach tematycznych. Autor rozpoczyna od omówienia technik ułatwiających ochronę systemów z rodziny UNIX. Sporo uwagi poświęca systemowi Windows. Podkreśla m.in. konieczność instalowania aktualizacji oraz pokazuje jak pozyskiwać informacje o otwartych plikach, portach i uruchomionych usługach. Uczy czytelników ochrony prywatności i zwiększania poziomu anonimowości podczas korzystania z internetu. Znajdziemy tu również informacje o zaporach ogniowych, szyfrowaniu transmisji oraz zabezpieczaniu sieci przewodowych i bezprzewodowych. Poznamy także wskazówki związane z rejestrowaniem zdarzeń, wykrywaniem włamań do sieci oraz przywracaniem funkcjonowania systemu po ewentualnym ataku
Magazyn Internet Krzysztof Kowalski
Fotografia cyfrowa w podróży. Przewodnik
Galerie zdjęć są często spotykanym elementem serwisów internetowych. Zgromadzone w nich fotografie przedstawiają m.in. interesujące miejsca uwiecznione podczas podróży. O tym w jaki sposób należy wykonywać tego typu zdjęcia, aby były wartościową pamiątką dla nas i wzbudzały zainteresowanie innych osób dowiemy się z prezentowanego przewodnika. Książka wydana w pełni w kolorze przybliża istotne aspekty wykorzystywania zalet cyfrowych aparatów podczas wykonywania zdjęć w podróży. Pierwszym krokiem na drodze do uzyskania atrakcyjnych zdjęć jest poznanie aparatu fotograficznego oraz właściwe przygotowanie go do podróży. Autor, który jest doświadczonym fotoreporterem, wyjaśnia następnie jak korygować parametry ekspozycji i ostrości w prostych i zaawansowanych urządzeniach. Omawia zagadnienia związane z oświetleniem, opisuje akcesoria oraz dzieli się wiedzą na temat technik fotografowania różnego rodzaju obiektów i zjawisk. Wspomaga też czytelników wskazówkami traktującymi o archiwizacji zdjęć i ich publikowaniu w internecie
Magazyn Internet Krzysztof Kowalski