ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Recenzje

Petersburg. Miasto białych nocy (wydanie III)

Dziesiątki, setki osób obładowanych ziemiopłodami wyhodowanymi na podmiejskich działkach. Buty z cholewami, bo błoto. Drelichowe plecaki, bo najlżejsze. Wiozą kartofle, kapustę/buraki... Sprzedawczynie i sprzedawcy w sklepach mogą w ogóle na nas nie zwrócić uwagi, a na niewinne pytanie o cenę i asortyment towarów oraz usług po prostu ofuknąć... Gdzie jest tak W Petersburgu! Łatwo więc nie jest. By jednak w Mieście białych nocy" nieco pewniej się poczuć warto wyposażyć się w trzecie już - jeszcze pachnące farbą drukarską - wydanie Petersburga". Eliza Małek i Elżbieta Stefanowicz-Maciaszek nie tylko wyjaśniają, jak zdobyć wizę rosyjską (nie jest to uciążliwe, wystarczy po polsku odpowiedzieć na 20 pytań; są adresy ambasady i konsulatów, ale także, jak przekroczyć granicę (koniecznie trzeba mieć wypełnioną Kartę migracyjną) oraz czym podróżować (pociągiem - najwygodniej, samolotem - dość drogo, samochodem - nie polecają). Odnajdziemy w nim informacje o dworcach kolejowych, autobusowych i lotniskach, portach rzecznych i morskich, a także o wycieczkach autokarowych, trolejbusowych i tramwajowych, po rzekach i kanałach. Dowiemy się również, gdzie wymieniać walutę, a gdzie tego nie czynić, jak najłatwiej znaleźć przyzwoity nocleg i gdzie się żywić. Jest też minisłowni-czek polsko-rosyjski, sporo planów i mapek oraz pięknie zaprojektowane kolorowe wkładki ze skrzydełkami. Autorki Petersburga" nie zapominają o historii miasta nad Newą - od pomysłu jego założenia przez cara Piotra I (kamień węgielny pod twierdzę Sankt Petersburg - czyli miejsce świętego Piotra - położono w 1703 r.) - przez czasy Katarzyny II (wtedy stał się jednym z największych miast Rosji), rządy bolszewików (od 1924 był Leningradem), aż po tragiczne czasy II wojny światowej (blokada przez Niemców kosztowała życie 800 000 mieszkańców). Jest też i o Polakach osiedlających się - dobrowolnie lub przymusowo - w Wenecji Północy", mieście kanałów, mroźnych zim i białych nocy. Gdy już poznamy tajniki życia w Petersburgu, które - zdaniem autorek - może śmiało konkurować z Amsterdamem i Paryżem, pora wyruszyć na zwiedzanie. Autorki proponują osiem tras - Śladami Piotra; Wyspa Wasilewska; Słoneczna strona" Prospektu Newskiego; Prospekt Newski w cieniu zabytków; Reprezentacyjne place Petersburga; Mosty, place i ogrody; Od placu Siennego do placu teatralnego oraz Świątynie i cmentarze Ławry Aleksandra Newskiego - oraz kilka wypraw w jego najbliższe okolice (Peter-hof, Strelna, Gatczyna, Kronsztad...). Czy Petersburg może konkurować z Paryżem i Amsterdamem 0 tym każdy musi się przekonać sam. Lecz najpierw trzeba się tam wybrać, a przewodnik Bezdroży na pewno nam w tym pomoże.
Dziennik Polski DMA, 26/07/2008

Petersburg. Miasto białych nocy (wydanie III)

Dziesiątki, setki osób obładowanych ziemiopłodami wyhodowanymi na podmiejskich działkach. Buty z cholewami, bo błoto. Drelichowe plecaki, bo najlżejsze. Wiozą kartofle, kapustę/buraki... Sprzedawczynie i sprzedawcy w sklepach mogą w ogóle na nas nie zwrócić uwagi, a na niewinne pytanie o cenę i asortyment towarów oraz usług po prostu ofuknąć... Gdzie jest tak W Petersburgu! Łatwo więc nie jest. By jednak w Mieście białych nocy" nieco pewniej się poczuć warto wyposażyć się w trzecie już - jeszcze pachnące farbą drukarską - wydanie Petersburga". Eliza Małek i Elżbieta Stefanowicz-Maciaszek nie tylko wyjaśniają, jak zdobyć wizę rosyjską (nie jest to uciążliwe, wystarczy po polsku odpowiedzieć na 20 pytań; są adresy ambasady i konsulatów, ale także, jak przekroczyć granicę (koniecznie trzeba mieć wypełnioną Kartę migracyjną) oraz czym podróżować (pociągiem - najwygodniej, samolotem - dość drogo, samochodem - nie polecają). Odnajdziemy w nim informacje o dworcach kolejowych, autobusowych i lotniskach, portach rzecznych i morskich, a także o wycieczkach autokarowych, trolejbusowych i tramwajowych, po rzekach i kanałach. Dowiemy się również, gdzie wymieniać walutę, a gdzie tego nie czynić, jak najłatwiej znaleźć przyzwoity nocleg i gdzie się żywić. Jest też minisłowniczek polsko-rosyjski, sporo planów i mapek oraz pięknie zaprojektowane kolorowe wkładki ze skrzydełkami. Autorki Petersburga" nie zapominają o historii miasta nad Newą - od pomysłu jego założenia przez cara Piotra I (kamień węgielny pod twierdzę Sankt Petersburg - czyli miejsce świętego Piotra - położono w 1703 r.) - przez czasy Katarzyny II (wtedy stał się jednym z największych miast Rosji), rządy bolszewików (od 1924 był Leningradem), aż po tragiczne czasy II wojny światowej (blokada przez Niemców kosztowała życie 800 000 mieszkańców). Jest też i o Polakach osiedlających się - dobrowolnie lub przymusowo - w Wenecji Północy", mieście kanałów, mroźnych zim i białych nocy. Gdy już poznamy tajniki życia w Petersburgu, które - zdaniem autorek - może śmiało konkurować z Amsterdamem i Paryżem, pora wyruszyć na zwiedzanie. Autorki proponują osiem tras - Śladami Piotra; Wyspa Wasilewska; Słoneczna strona" Prospektu Newskiego; Prospekt Newski w cieniu zabytków; Reprezentacyjne place Petersburga; Mosty, place i ogrody; Od placu Siennego do placu teatralnego oraz Świątynie i cmentarze Ławry Aleksandra Newskiego - oraz kilka wypraw w jego najbliższe okolice (Peterhof, Strelna, Gatczyna, Kronsztad...). Czy Petersburg może konkurować z Paryżem i Amsterdamem 0 tym każdy musi się przekonać sam. Lecz najpierw trzeba się tam wybrać, a przewodnik Bezdroży na pewno nam w tym pomoże.
Dziennik Polski DMA, 26/07/2008

Etyczna manipulacja, czyli jak sprawić, żeby ludzie naprawdę Cię lubili

Do niedawna często chodziłam poirytowana i nieszczęśliwa. Dzięki poradnikowi "Etyczna manipulacja czyli jak sprawić, żeby ludzie naprawdę Cię lubili" odzyskałam radość życia, zaakceptowałam swoje wady, a nauczyłam się chwalić sukcesami. Wreszcie dotarto do mnie, że nigdy nie będę idealna i jak każdy mam prawo do popełniania błędów.
Zdrowie i Życie

Joomla! Podręcznik administratora systemu

System CMS Joomla stał się ostatnimi czasy tak popularny, że sięgają po niego także amatorzy programowania. To właśnie z myślą o nich została przygotowana ta pozycja. W publikacji Pawła Frankowskiego i Marcina Szuńskiego znajdziemy opis i podstawy działania systemu Joomla, a także cały szereg problemów z jakimi musi zmierzyć się początkujący webmaster, który chce z Jommli skorzystać. W bardzo prosty sposób, na ponad 420. stronach autorzy opisują jak zainstalować Joomlę, jak modyfikować, zmieniać skórki czy poprawnie nią zarządzać. Chyba najbardziej przydatnym rozdziałem dla ludzi znających podstawy CMS okaże się przegląd z opisem praktycznych rozszerzeń do tego systemu. Na uwagę zasługują jeszcze działy dedykowane systemom BIP oraz sklepom internetowym uruchamianym w ramach systemu Joomla. Warto zaznaczyć raz jeszcze, że publikacja jest przeznaczona dla początkujących i zaawansowani wyjadacze kodu raczej nie znajdą w niej praktycznych treści.
webinside.pl Dawid Kulbaka

Wydajne witryny internetowe. Przyspieszanie działania serwisów WWW

Jeżeli coś wychodzi spod znaku O′Reilly, to musi być dobre jakościowo. Tak jest w tym przypadku. Krótka, bo licząca sobie około 150 stron, książka Stevego Soudersa to majstersztyk opisu technicznego aspektu budowy witryny z uwzględnieniem szybkości i płynności działania witryn Web. Ksiąska dedykowana raczej średnio-zaawansowanym programistom opisuje metody kompresji, odpowiedniego umieszczania dokumentów, poprawną pracę z CSS, DNS czy AJAX. Ciekawym składnikiem witryny jest analiza popularnych witryn w skali YSlow. Opisane są tu takie witryny jak YouTube, Google czy MySpace.
webinside.pl Dawid Kulbaka, 07/2008
Sposób płatności