Z nakazu Boga. Izraelczycy i wojna w Strefie Gazy Karolina Wójcicka
- Autor:
- Karolina Wójcicka
- Wydawnictwo:
- Mando
- Ocena:
- Stron:
- 304
- Dostępne formaty:
-
ePubMobi
Opis
książki
:
Z nakazu Boga. Izraelczycy i wojna w Strefie Gazy
Ta wojna rozgrywa się na oczach świata. Ale świat woli nie patrzeć.
Po terrorystycznym ataku Hamasu na Izrael 7 października 2023 roku rozpoczęła się najkrwawsza odsłona konfliktu bliskowschodniego. Granica między obroną a odwetem szybko się zatarła. Oficjalnym celem Izraela było wyeliminowanie terrorystów, skończyło się na zrównaniu Gazy z ziemią. W miarę jak narastały bombardowania, położone niedaleko granicy wzgórze Kobi stało się symbolem nieludzkiej obojętności. Znajduje się tam punkt widokowy, z którego Izraelczycy oglądają dymiące ruiny miasta. Tak jakby dramat Palestyńczyków był jedynie widowiskiem.
Karolina Wójcicka, dziennikarka Dziennika Gazety Prawnej i współautorka podcastu Bliski Świat, od lat zajmuje się wzajemnymi relacjami Izraela i Palestyny. W tej reporterskiej książce przygląda się Izraelczykom zarówno tym, którzy popierają bombardowania, jak i tym, którzy wychodzą na ulice, protestując przeciw przemocy. Pokazuje, w jaki sposób Palestyńczycy są od lat dehumanizowani, zarówno w mediach, jaki i w systemie edukacji. Pomaga odkryć, jak do tego doszło, że większość narodu noszącego traumę Holokaustu patrzy na popełniane w Gazie zbrodnie wojenne z aprobatą lub obojętnością.
To wnikliwa reporterska analiza, dzięki której zrozumiesz, jak ofiara staje się oprawcą, a historia ciężarem nie do uniesienia.
Wojna to nie tylko działania wojenne, ale też przekaz. Przypomina grę, w której ukryte cele przeplatają się z różnymi podważającymi fakty narracjami; manipulacje i zaprzeczenia potęgują chaos. Im dłużej trwała wojna Izraela w Strefie Gazy, tym więcej narracji powstawało. Karolina Wójcicka i bohaterowie jej książki porządkują wydarzenia, dając czytelnikowi wgląd w izraelską politykę, postawy, sposób myślenia, motywacje. Jak powiedział autorce izraelski badacz ludobójstwa prof. Omer Bartov: świat w końcu zacznie uznawać fakty i zrozumie, co Izrael zrobił w Gazie.
Miłka Fijałkowska, dziennikarka i reporterka
To książka o tym, że rola narodu-ofiary nie jest dana raz na zawsze. I mówią w niej to nie antysemici czy członkowie Hamasu, tylko Żydzi. Ci, którzy wierzą, że mroki Szoa i ludobójstwo z 7 października nie dają legitymacji do nieproporcjonalnej odpowiedzi.
Zbigniew Parafianowicz, publicysta Dziennika Gazety Prawnej, autor kilku książek, . Śniadanie pachnie trupem i Prywatne armie świata
Ta książka w rzetelny i przystępny sposób przybliża złożoność konfliktu izraelsko-palestyńskiego, tworząc przestrzeń do pogłębionej refleksji, bez szybkich ocen i uproszczeń. Z perspektywy Polskiej Akcji Humanitarnej cenna jest jej rola jako narzędzia sprzyjającego dialogowi, empatii i humanitarnemu spojrzeniu, opartemu na poszanowaniu godności oraz prawa do życia w pokoju po obu stronach. Pozostając wierni naszej neutralności nie opowiadając się ani po stronie palestyńskiej, ani izraelskiej, pomagając jedynie bezbronnym ofiarom konfliktu zbrojnego widzimy w tej publikacji ważny głos wspierający bardziej świadomą i odpowiedzialną debatę publiczną.
Karolina Zagórska, Polska Akcja Humanitarna
Mando - inne książki
Dzięki opcji "Druk na żądanie" do sprzedaży wracają tytuły Grupy Helion, które cieszyły sie dużym zainteresowaniem, a których nakład został wyprzedany.
Dla naszych Czytelników wydrukowaliśmy dodatkową pulę egzemplarzy w technice druku cyfrowego.
Co powinieneś wiedzieć o usłudze "Druk na żądanie":
- usługa obejmuje tylko widoczną poniżej listę tytułów, którą na bieżąco aktualizujemy;
- cena książki może być wyższa od początkowej ceny detalicznej, co jest spowodowane kosztami druku cyfrowego (wyższymi niż koszty tradycyjnego druku offsetowego). Obowiązująca cena jest zawsze podawana na stronie WWW książki;
- zawartość książki wraz z dodatkami (płyta CD, DVD) odpowiada jej pierwotnemu wydaniu i jest w pełni komplementarna;
- usługa nie obejmuje książek w kolorze.
Masz pytanie o konkretny tytuł? Napisz do nas: sklep@ebookpoint.pl
Książka drukowana

Oceny i opinie klientów: Z nakazu Boga. Izraelczycy i wojna w Strefie Gazy Karolina Wójcicka
(0)