Rodzinne grupy kapitałowe. Charakterystyka oraz znaczenie ekonomiczne Wioletta Mierzejewska
- Autor:
- Wioletta Mierzejewska
- Wydawnictwo:
- Szkoła Główna Handlowa
- Ocena:
- Stron:
- 120
- Dostępny format:
-
PDF
Opis
książki
:
Rodzinne grupy kapitałowe. Charakterystyka oraz znaczenie ekonomiczne
Celem niniejszej książki jest przybliżenie zagadnienia rodzinnych grup kapitałowych, ich specyfiki oraz znaczenia w gospodarce. Realizacja postawionego celu nastąpiła poprzez studia literaturowe dotyczące rodzinnej przedsiębiorczości, w tym rodzinnych grup kapitałowych, oraz opracowanie czterech studiów przypadku przedstawiających wybrane rodzinne grupy kapitałowe działające w Polsce. Przeprowadzone rozważania zawarto w czterech rozdziałach, z czego trzy pierwsze to studia literaturowe, a czwarty zawiera opisy studiów przypadków.
Rozdział pierwszy poświęcono zagadnieniu przedsiębiorczości rodzinnej. Wykazano w nim zróżnicowane podejścia w definiowaniu firmy rodzinnej, jej atrybuty, a także etapy rozwoju. W ostatnim podrozdziale wskazano główne zalety i wady firm rodzinnych. Rozdział drugi poświęcono rodzinnym grupom kapitałowym. Rozpoczyna się od krótkiego wprowadzenia w ogólną tematykę grup kapitałowych. Kolejno na podstawie przeglądu literatury wyodrębniono cechy wyróżniające rodzinne grupy kapitałowe na tle innych podmiotów, a następnie wskazano ich główne rodzaje. Ostatnim elementem tego rozdziału jest omówienie uwarunkowań rozwoju rodzinnych grup kapitałowych. Rozważania o rodzinnych grupach kapitałowych kontynuowane są w rozdziale trzecim i czwartym. W rozdziale trzecim podjęto próbę wykazania znaczenia tych podmiotów w gospodarce Polski i wybranych krajów świata. Bazowano na dostępnych opracowaniach i raportach, starając się zebrać szczątkowe dane, aby zobrazować rolę rodzinnych grup kapitałowych na poszczególnych rynkach. W rozdziale czwartym zamieszczono opisy czterech rodzinnych grup kapitałowych: Mercator Medical, LPP, Neuca i Atal, które są liderami w swoich sektorach. Scharakteryzowano ich strukturę własnościową, strategię, organizację oraz zaangażowanie rodziny w działanie. Na końcu dokonano porównawczego podsumowania studiów przypadku. Całość rozważań spina zakończenie, w którym znajdują się główne wnioski i dalsze kierunki badań.
Poruszona w książce problematyka łączy perspektywę rodzinnej przedsiębiorczości z grupami kapitałowymi. Ze względu na dynamiczny rozwój rodzinnych podmiotów działających w formie grup kapitałowych jest to ważny i aktualny temat z perspektywy zarówno naukowców, jak i praktyków oraz właścicieli takich podmiotów. Niniejsze opracowanie jest zaledwie przyczynkiem do rozpoznania tej problematyki i mam nadzieję, że będzie stanowić inspirację do dalszego pogłębiania zagadnienia rodzinnych grup kapitałowych.
Wybrane bestsellery
Szkoła Główna Handlowa - inne książki
Dzięki opcji "Druk na żądanie" do sprzedaży wracają tytuły Grupy Helion, które cieszyły sie dużym zainteresowaniem, a których nakład został wyprzedany.
Dla naszych Czytelników wydrukowaliśmy dodatkową pulę egzemplarzy w technice druku cyfrowego.
Co powinieneś wiedzieć o usłudze "Druk na żądanie":
- usługa obejmuje tylko widoczną poniżej listę tytułów, którą na bieżąco aktualizujemy;
- cena książki może być wyższa od początkowej ceny detalicznej, co jest spowodowane kosztami druku cyfrowego (wyższymi niż koszty tradycyjnego druku offsetowego). Obowiązująca cena jest zawsze podawana na stronie WWW książki;
- zawartość książki wraz z dodatkami (płyta CD, DVD) odpowiada jej pierwotnemu wydaniu i jest w pełni komplementarna;
- usługa nie obejmuje książek w kolorze.
Masz pytanie o konkretny tytuł? Napisz do nas: sklep@ebookpoint.pl
Proszę wybrać ocenę!
Proszę wpisać opinię!
Książka drukowana
Oceny i opinie klientów: Rodzinne grupy kapitałowe. Charakterystyka oraz znaczenie ekonomiczne Wioletta Mierzejewska (0) Weryfikacja opinii następuje na podstawie historii zamowień na koncie Użytkownika umiejszczającego opinię.