ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Pod czerwoną różą

Wydawnictwo:
Bernardinum
Ocena:
6.0/6  Opinie: 1
Dostępne formaty:
     ePub
     Mobi

Czar wspomnień 

Pod czerwoną różą to zbiór opowiadań, który stanowi dopełnienie kompletu twórczości Karola Olgierda Borchardta. W tym tomie zamieszczono wszystko to, co nie ukazało się we wcześniejszych książkach pisarza. Znajdziemy tu wspomnienia z dzieciństwa i wczesnych lat pisarza, które przeżył w Paryżu, Wilnie i w ukochanym przez siebie powiacie oszmiańskim. Opowiadania pisane charakterystycznym dla autora pięknym językiem, odzwierciedlają atmosferę miejsc najbliższych jego sercu, a także przywołują osoby, które były dla niego ważne. Są tu także utwory rozproszone, publikowane w czasopismach oraz te, które zostały odnalezione po śmierci pisarza w jego archiwum. Dzięki nim jesteśmy w stanie poznać niezwykłą i unikalną osobowość kapitana Borchardta. Uzupełnieniem tego tomu są zatytułowane Pod białą różą wspomnienia Ewy Ostrowskiej, zaprzyjaźnionej z kpt. Borchardtem asystentki pisarza. Można śmiało stwierdzić, że Ci którzy polubili prozę pisarza i przygody słynnego kapitana z chęcią zagłębią się w lekturę. 
(…) Całe moje dzieciństwo i młodość upłynęły pod wielkim wpływem mojej matki i jej rodziny. Urodziłem się w Moskwie, w klinice mego ojca, który był lekarzem. Zanim to jednak się stało, matka moja została zmuszona do tego małżeństwa. Obydwoje pochodzili z powiatu oszmiańskiego i nawet byli spokrewnieni przez dziada Baniewicza, powstańca z 1863 roku. Początkowo matka, niezbyt zachwycona uczuciem ojca, ukryła się w miejscowości Lejpuny na Suwalszczyźnie, gdzie została nauczycielką. Kiedy jednak ojciec ją odnalazł, wyjął pistolet i (co było wówczas w modzie) powiedział: – Albo pani wyjdzie za mnie za mąż, albo w tej chwili się strzelam… – Takie to gwałtowne wydarzenia poprzedziły moje przyjście na świat.
Matka moja była osobą energiczną i niezależną. Mogę ją nawet nazwać pierwszą polską sufrażystką. Więc gdy ojciec został powołany do wojska i wyjechał do Azji, zastawiła swoje srebra i uciekła ze mną do Paryża. Ryzykowała przy tym wiele. W owe czasy mąż mógł żonę sprowadzić, uciekając się do pomocy policji, mógł zabrać jej dziecko, pomimo że zamieszkaliśmy u rodziny ojca.
Miałem wówczas trzynaście miesięcy. Więcej ojca swego nie widziałem. Później kilka razy miało dojść do naszego spotkania, zawsze jednak coś stanęło na przeszkodzie. Ostatnio w sierpniu 1939 roku, wracając z urlopu w Żurawach, byłem już z ojcem umówiony (mieszkał wówczas w Warszawie przy Marszałkowskiej), ale spotkałem wuja Raczkiewicza, który poradził mi, bym jak najszybciej wracał na „Dar”, jeśli nie chcę być odcięty od Gdyni. Gdy jesienią 1949 roku wróciłem do kraju, ojciec mój już od kilku lat nie żył (…)

 Fragment książki

Wybrane bestsellery

Karol Olgierd Borchardt - pozostałe książki

Bernardinum - inne książki

Zamknij

Przenieś na półkę
Dodano produkt na półkę
Usunięto produkt z półki
Przeniesiono produkt do archiwum
Przeniesiono produkt do biblioteki

Zamknij

Wybierz metodę płatności

Sposób płatności