ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

    Mieszko I

    (ebook) (audiobook) (audiobook)
    Autor:
    Jerzy Strzelczyk
    Ocena:
    Bądź pierwszym, który oceni tę książkę
    Stron:
    232
    Dostępne formaty:
    ePub
    Mobi

    Kim był pierwszy historyczny władca Polski?

    Jerzy Strzelczyk to uczony europejskiego formatu, który przybliża postać Mieszka I. Jego książkę można czytać jak biografię pierwszego historycznego władcy Polski, lub jako źródło wiedzy o początkach państwa Polskiego. Większość informacji o Mieszku I posiadamy z kronik niemieckich, czy czeskich. Znamy jego cele polityczne i sposoby ich realizacji. Wiemy też sporo o jego życiu rodzinnym: o kolejnych żonach i dzieciach. Jednak ten pierwszy historyczny władca i budowniczy państwa polskiego jawi się jako postać nieco tajemnicza. Pochodzenie Mieszka nie jest jasne, znaczenie imienia niepewne, a metody sprawowania władzy nad wielkim terytorium nie do końca znane. Książka Jerzego Strzelczyka ukazuje jego postać w całej okazałości. Poczynając od roku 963, kiedy to młody władca wkracza na arenę wielkiej polityki, a trzy lata później w krąg krajów chrześcijańskich, autor przedstawia kolejne etapy formowania się młodego państwa. Jerzy Strzelczyk odsłania początki budowy organizacji kościelnej, sojusz z Cesarstwem Niemieckim, a także podbój kolejnych terytoriów. Odkrywamy tajemnicę słynnego testamentu władcy, by móc stwierdzić, jak „wielki i godny pamięci” był ten przywódca.

    (…) Gdy któryś z władców tej, a także nieco jeszcze późniejszej epoki, pod względem wykształcenia czy intelektu wyrastał ponad społecznie oczekiwaną przeciętność, odbijało się to żywym echem w historiografii, a on sam często wyróżniany był specjalnym przydomkiem (jak np. w Anglii Henryk I Beauclerc, czyli „wykształcony”). Wiadomo, że wnuk Mieszka I, Mieszko II (1025-1034), miał być tak bardzo wykształcony, że znał jakoby nie tylko łacinę, ale nawet język grecki, co jeżeli nie jest nieporozumieniem lub przesadą retoryczną, stanowiłoby nie lada ewenement wśród władców tej doby.
    Pisano więc w Polsce pierwszych Piastów niewiele. Raz dlatego, że nie bardzo miał kto, nie mówiąc już o wysokich tego kosztach, przede wszystkim zaś dlatego, że nie odczuwano jeszcze potrzeby pisania, utrwalania na piśmie zdarzeń i myśli, a jeżeli już w jakiejś dziedzinie, np. ksiąg liturgicznych, nie można było obyć się bez wytworów sztuki pisarskiej, to potrzebę tę zaspokajano przez import z zagranicy (…) 

                                                                                             Fragment książki

    Wybrane bestsellery

    Wydawnictwo Poznańskie - inne książki

    Zamknij

    Wybierz metodę płatności

    Zamknij Pobierz aplikację mobilną Ebookpoint