ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

  Kombinat zbrodni. Grupa mokotowska

  (ebook) (audiobook) (audiobook)
  Autor:
  Ewa Ornacka
  Wydawnictwo:
  Dom Wydawniczy REBIS
  Ocena:
  5.0/6  Opinie: 1
  Stron:
  304
  2w1 w pakiecie:
  ePub
  Mobi
  Czytaj fragment

  Prawdę o grupie mokotowskiej znają nieliczni

  Ewa Ornacka jest dziennikarka śledczą i scenarzystką. Kombinat zbrodni to jej kolejna książka przybliżająca czytelnikom gangsterską rzeczywistość. Autorka bardzo rzetelnie i obiektywnie przybliża historię jednej z najbardziej brutalnych grup przestępczych w Polsce. O „Pruszkowie”, który wydał wyrok na Pershinga, powiedziano i napisano wiele. Prawdę o „Mokotowie”, który zabił Annę, znają nieliczni. Ewa Ornacka opowiada o rezydentach kolumbijskiego kartelu narkotykowego, o związanym z mafią eks-konsulu Kostaryki i pewnym sprytnym obywatelu Izraela handlującym maszynami do gier hazardowych. O kopalni diamentów, liście śmierci i gangsterskich mogiłach. O liczonych w setkach tysięcy euro okupach, odciętych palcach i złych gliniarzach. A przede wszystkim o ludzkiej krzywdzie, wręcz niewyobrażalnej i bezkresnej.

  (…) Moja książka nie jest chronologicznym zapisem działalności grupy mokotowskiej (ani też kompendium wiedzy o niej). Grupy, która swoją brutalnością, ogromem dokonanych zbrodni, a także powiązaniami z policją przez wiele lat paraliżowała świadków i ofiary. Dla mnie, autorki dokumentów i książek o polskiej mafii, istotniejsze od dat są emocje, a tych – w przeciwieństwie do dat – próżno szukać w dokumentach sądowych.

  Impulsem do napisania opowieści o grupie mokotowskiej stało się dla mnie spotkanie z Agnieszką, córką Bajbusa i zastrzelonej przez mafię Anny. Poznałyśmy się na planie filmowym zimą 2016 roku podczas realizacji serialu dokumentalnego Kobiety i mafia. Agnieszka była bohaterką piątego odcinka, zatytułowanego Córka gangstera. Poruszona jej historią i wrażliwością, naiwnie wierząc, że poruszą one także ministra sprawiedliwości, namówiłam ją, by napisała do niego list. Sprawę zabójstwa jej mamy umorzono, i to lekką ręką, chociaż prokuratura dysponowała zeznaniami skruszonego gangstera, który z dużym prawdopodobieństwem wskazał, kto za tym stał. Na słabszych materiałach dowodowych budowano akty oskarżenia i skazywano zabójców. Zresztą do tamtej zbrodni w ogóle nie musiało dojść, gdyż już dwa miesiące przed egzekucją śledczy wiedzieli o planach wymordowania rodziny Bajbusa (…)

                                                                                                        Fragment książki

  Zamknij

  Wybierz metodę płatności

  Zamknij Pobierz aplikację mobilną Ebookpoint