ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

  Haśka Poświatowska we wspomnieniach i listach (ebook)(audiobook)(audiobook)

  Autor:
  Mariola Pryzwan
  Wydawnictwo:
  Marginesy
  Ocena:
  Bądź pierwszym, który oceni tę książkę
  Stron:
  360
  2w1 w pakiecie:
  ePub
  Mobi
  Wydana w 80. rocznicę urodzin biografia Haliny Poświatowskiej (1935 1967), złożona jest ze wspomnień rodziny, przyjaciół, kolegów po piórze i niezwykle bogatej korespondencji poetki.
  Poświatowska była autorką zaledwie czterech tomików. Hymn bałwochwalczy, dzień dzisiejszy, Oda do rąk i wydany pośmiertnie tom jeszcze jedno wspomnienie zapewniły jej trwałe miejsce w literaturze polskiej i w sercach czytelników. Podobnie jak autobiograficzna proza Opowieść dla przyjaciela, pisana dla Ireneusza Morawskiego, którego wspomnienia po raz pierwszy ukazują się właśnie na łamach tej książki.
  Jaka była na co dzień autorka niezwykle zmysłowych wierszy o miłości?
  Jej życie naznaczone nieuleczalną chorobą serca, toczyło się w cieniu śmierci Mimo to, a może tym bardziej mocno i żarliwie kochała, dbała o siebie i swój wizerunek, kreując go czasem w pamięci spotykanych ludzi.
  Jak zapamiętali Halinę Poświatowską poetkę-legendę, zdolną ambitną filozofkę zafascynowani nią mężczyźni: Stanisław Grochowiak, Tadeusz Nowak, Jan Adamski? Jak wspomina ją ks. prof. Józef Tischner? A jak Wisława Szymborska?
  Jaka była w oczach mamy a zarazem swojej przyjaciółki i admiratorki twórczości? W oczach brata, który nieustannie dba o pamięć o swej niezwykłej siostrze nie tylko w ich rodzinnej Częstochowie.
  Poświatowska to jedno z najciekawszych zjawisk polskiej poezji powojennej a jej biografia pozwala lepiej poznać tę fascynującą kobietę.
  Jak wszystkie biografie złożone ze wspomnień, które zbiera i opracowuje Mariola Pryzwan, również i ta jest bogato ilustrowana zdjęciami, dokumentami niejednokrotnie publikowanymi po raz pierwszy.
  W Marginesach ukazały się dotychczas przygotowane przez Mariolę Pryzwan wspomnienia o Annie German (Tańcząca Eurydyka), Annie Jantar (Bursztynowa Dziewczyna) i Zbigniewie Cybulskim (Cześć, starenia!).

  Zamknij

  Wybierz metodę płatności