Dlaczego nie jesteśmy bogaci? Dystans gospodarki polskiej do zchodnioeuropejskiej. Wydanie II Grzegorz Wójtowicz, Anna Wójtowicz
- Autorzy:
- Grzegorz Wójtowicz, Anna Wójtowicz
- Wydawnictwo:
- CeDeWu
- Ocena:
- Stron:
- 153
- Dostępny format:
-
PDF
Opis
książki
:
Dlaczego nie jesteśmy bogaci? Dystans gospodarki polskiej do zchodnioeuropejskiej. Wydanie II
Książka jest dziełem znanej na rynku księgarskim spółki autorskiej, której ambicją jest przybliżanie dziejów gospodarczych Polski w sposób budzący zainteresowanie nie tylko wąskiej grupy specjalistów, ale także szerszego grona czytelników, zwłaszcza ekonomistów. Tym razem, w celu uzyskania odpowiedzi na tytułowe pytanie, historia gospodarcza naszego kraju została skonfrontowana z dziejami gospodarki Europy Zachodniej. W pięciu, chronologicznie uporządkowanych rozdziałach, znalazło się omówienie gospodarki w wiekach XI-VIII, w latach niewoli narodowej (1795-1918), w Drugiej Rzeczypospolitej, Polsce Ludowej oraz w Trzeciej Rzeczypospolitej. Każdemu okresowi towarzyszy podsumowanie, w którym prezentowany jest poziom gospodarczy Polski w porównaniu z osiągnięciami Europy Zachodniej, kwantyfikowany jako produkt krajowy brutto na osobę. Burzliwe dzieje gospodarcze naszego kraju sprawiły, że analizowany wskaźnik silnie odstawał od osiąganego przez kraje zachodnioeuropejskie. Najbliższy był u zarania Polski Piastowskiej i paradoksalnie u schyłku okresu zaborów. Powiększył się w XVII w., w Drugiej Rzeczypospolitej, w wyniku II wojny światowej oraz po 1978 roku, jako rezultat krachu gospodarki centralnie kierowanej. Zmniejszenie dystansu nastąpiło w latach transformacji systemowej, jednak w 2007 roku było no 50,8% niższy od uzyskanego w Europie Zachodniej. Jak piszą autorzy "potrzeba jeszcze wielu lat, aby luka cywilizacyjna między Polską i Europą Zachodnią została skasowana, a przynajmniej wyraźnie zmniejszona".
Ciekawa prezentacja materiału empirycznego i przekonywujące analizy historyczno-ekonomiczne przyczyniają się do wysokiej oceny książki. Czytelnik znajdzie w niej nie tylko wiarygodny obraz przeszłości i teraźniejszości gospodarczej Polski w perspektywie europejskiej, ale także liczne pola sporów i dyskusji, skłaniające do własnych przemyśleń na temat: dlaczego nie jesteśmy bogaci?
prof. dr hab. Janusz Kaliński
Praca Grzegorza Wójtowicza i Anny Wójtowicz pokazuje, jak Polska przez długie wieki swojej historii wchodziła w gospodarcze zacofanie wobec Europy Zachodniej oraz jak zaczęła się ona w ciągu ostatnich 20 lat z tego zacofania prężnie wydobywać. Jest ona ważnym, interesującym i jasno napisanym studium historii długiego trwania, pokazującym zdarzenia i procesy gospodarcze w powiązaniu z historią polityki, zmian instytucjonalnych oraz wojen. W pełni zasługuje ona na uwagę szerokiej opinii publicznej oraz szkół.
Leszek Balcerowicz
Wybrane bestsellery
CeDeWu - inne książki
Dzięki opcji "Druk na żądanie" do sprzedaży wracają tytuły Grupy Helion, które cieszyły sie dużym zainteresowaniem, a których nakład został wyprzedany.
Dla naszych Czytelników wydrukowaliśmy dodatkową pulę egzemplarzy w technice druku cyfrowego.
Co powinieneś wiedzieć o usłudze "Druk na żądanie":
- usługa obejmuje tylko widoczną poniżej listę tytułów, którą na bieżąco aktualizujemy;
- cena książki może być wyższa od początkowej ceny detalicznej, co jest spowodowane kosztami druku cyfrowego (wyższymi niż koszty tradycyjnego druku offsetowego). Obowiązująca cena jest zawsze podawana na stronie WWW książki;
- zawartość książki wraz z dodatkami (płyta CD, DVD) odpowiada jej pierwotnemu wydaniu i jest w pełni komplementarna;
- usługa nie obejmuje książek w kolorze.
Masz pytanie o konkretny tytuł? Napisz do nas: sklep@ebookpoint.pl
Książka drukowana
Oceny i opinie klientów: Dlaczego nie jesteśmy bogaci? Dystans gospodarki polskiej do zchodnioeuropejskiej. Wydanie II Grzegorz Wójtowicz, Anna Wójtowicz (0) Weryfikacja opinii następuje na podstawie historii zamowień na koncie Użytkownika umiejszczającego opinię. Użytkownik mógł otrzymać punkty za opublikowanie opinii uprawniające do uzyskania rabatu w ramach Programu Punktowego.