ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Bez ograniczeń. Jak rządzi nami mózg Jerzy Vetulani, Maria Mazurek

Autorzy:
Jerzy Vetulani, Maria Mazurek
Serie wydawnicze:
BEZ TAJEMNIC
Ocena:
5.2/6  Opinie: 14
Stron:
192
Dostępne formaty:
     ePub
     Mobi
Audiobook
Audiobook w mp3
Czytaj fragment

Gdyby był na tyle prosty by go zrozumieć, my bylibyśmy na tyle głupi, że i tak nie dalibyśmy rady

Profesor Jerzy Vetulani, wybitny neurobiolog w rozmowie z Marią Mazurek opowiada o tajemniczym i wciąż mało poznanym ludzkim organie jakim jest mózg. Vetulani jak to ma w zwyczaju, podejmuje kontrowersyjne i często niełatwe kwestie jak narkotyki i uzależnienia, płeć mózgu, neurobiologia polityki i religii. Jego znajomość medycyny, psychologii, chemii i oczywiście neurobiologii jest imponująca. Bez ograniczeń. Jak rządzi nami mózg to wywiad rzeka, w którym profesor w lekki i przyjemny sposób popularyzuje najnowszą wiedzę na temat najbardziej skomplikowanego mechanizmu we wszechświecie. Dowiadujemy się dlaczego mężczyźni są monogamistami, a kobiety zazwyczaj poszukują jednego partnera? Co się dzieje w naszym mózgu kiedy śpimy? Czy marihuana ma właściwości lecznicze?  Czy starzenie można zatrzymać? Po co nam ból? Czy w mózgu znajdziemy kiedyś odpowiedź na pytanie, czy Bóg istnieje? Czemu tak lubimy jeść, a nawet się opychać? I po co nam właściwie mózg? Ta książka to spotkanie z mędrcem, człowiekiem, który oprócz książek zna również życie i właśnie ten sposób na życie warto poznać.

Kiedy na Ziemi pojawił się mózg?

Wtedy, kiedy zaczęło się tu bogate życie – około 550 milionów lat temu. Wówczas żyły tu stworzenia niezwykle fascynujące. I, trzeba powiedzieć, ewolucja mogła potoczyć się zupełnie inaczej. Potencjał był ogromny, ale 90 procent gatunków fauny i flory wymarło. Wiemy z badań nad skamieniałościami, że już bardzo wczesne skorupiaki miały mózg. U strunowców, przodków kręgowców, nastąpiły takie reduplikacje genów, że układ nerwowy kręgowców mógł bardzo szybko ewoluować. Mózgi naszych przodków rozwijały się więc znacznie szybciej niż u takich stawonogów czy mięczaków. Mózgi skorupiaków praktycznie nie zmieniły się przez ostatnie pół miliarda lat

                                                                                              Fragment książki

Wybrane bestsellery

Jerzy Vetulani, Maria Mazurek - pozostałe książki

Zamknij

Przenieś na półkę
Dodano produkt na półkę
Usunięto produkt z półki
Przeniesiono produkt do archiwum
Przeniesiono produkt do biblioteki

Zamknij

Wybierz metodę płatności

Sposób płatności
Zabrania się wykorzystania treści strony do celów eksploracji tekstu i danych (TDM), w tym eksploracji w celu szkolenia technologii AI i innych systemów uczenia maszynowego. It is forbidden to use the content of the site for text and data mining (TDM), including mining for training AI technologies and other machine learning systems.