ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

  Antologia 100/XX. Tom 1

  (ebook) (audiobook) (audiobook)
  Autor:
  Praca zbiorowa
  Wydawnictwo:
  Wydawnictwo Czarne
  Ocena:
  6.0/6  Opinie: 3
  Stron:
  872
  Dostępne formaty:
  ePub
  Mobi

  Obraz XX wieku widziany oczami najlepszych polskich twórców reportażu 

  Zbiór reportaży najwybitniejszych polskich twórców. Skompletowane przez Mariusza Szczygła stanowią hołd złożony polskiej szkole reportażu. Mamy tu tych, o których było i jest głośno, a także tych mało znanych, niesprawiedliwie zapomnianych. Antologia powstała pod opieką rady programowej złożonej z wybitnych reporterów i literaturoznawców. Tworzą ją Hanna Krall, Małgorzata Szejnert, prof. Kazimierz Wolny-Zmorzyński, Elżbieta Sawicka. Najlepsze reportaże od roku 1901 aż do 2000. Polscy reporterzy w niczym nie odstają od swoich zagranicznych kolegów. Są odważni, wierni zasadom swego zawodu, spełniają najwyższe wymagania stawiane temu gatunkowi, imponują układem faktów i ciekawym wywodem. Ich spostrzeżenia stanowią wnikliwą obserwację tego co działo się w XX wieku.  

  (…) Szanowni Czytelnicy, jestem szczęśliwy.
  Otóż udało się zebrać sto najciekawszych, najlepszych, najbardziej odkrywczych, najbardziej kontrowersyjnych i najważniejszych polskich reportażyXX wieku. Wiele z nich ma w sobie wszystkie „naj”, które wymieniłem. Inne tylko jedno, ale za to bardzo mocne.
  Mam wrażenie, że pomysł tej antologii przyszedł mi do głowy, kiedy dostałem w prezencie od księgarza Leonarda we Wrzeniu Świata antologię polskiego eseju XX wieku. Uświadomiło mi to, że takiej antologii nie ma reportaż. Wydaje mi się, że trzy lata temu podzieliłem się tym świetnym pomysłem z Wydawnictwem Czarne. Wydawnictwo ma wrażenie, że taki pomysł miało najpierw ono. Życzliwy literaturze faktu redaktor radiowej Trójki Michał Nogaś wyznał mi, że ma wrażenie… iż to on wpadł na pomysł wydania reportaży XXwieku i podpowiedział to wydawnictwu.
  Powiem szczerze: cieszę się, że nasze dziecko ma tylu rodziców. Oznacza to, że tej antologii bardzo potrzebowaliśmy.
  Według czyjego gustu dobierane były teksty? Nie było wyjścia – według mojego.
  Na to przystała rada programowa tej antologii w osobach Hanny Krall, Elżbiety Sawickiej, Małgorzaty Szejnert i profesora Kazimierza Wolnego-Zmorzyńskiego, na to przystało wydawnictwo. Jest to antologia autorska, jednak bez udziału czworga wymienionych specjalistów od reportażu i literatury byłbym jak pilot bez parametrów lotu. Dzięki nim musiałem się trzymać określonego pułapu, a jeśli dopuściłem do zniżenia maszyny, to tylko dlatego że niżej był jakiś arcyciekawy, niespotykany widoczek i chciałem zrobić przyjemność pasażerom. Szybko jednak znów się wzbijaliśmy (…) 

                                                                                Fragment książki

  Wybrane bestsellery

  Praca zbiorowa - pozostałe książki

  Wydawnictwo Czarne - inne książki

  Zamknij

  Wybierz metodę płatności

  Zamknij Pobierz aplikację mobilną Ebookpoint