ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

  Anoda i Katoda. Tom I (ebook)(audiobook)(audiobook)

  Autor:
  Melchior Wańkowicz
  Wydawnictwo:
  Prószyński Media
  Ocena:
  Bądź pierwszym, który oceni tę książkę
  Stron:
  588
  2w1 w pakiecie:
  ePub
  Mobi

  Pierwszy z dwóch tomów wyboru tekstów Melchiora Wańkowicza, który to wybór wedle zamierzeń samego autora ma stanowić przegląd całej jego twórczości reporterskiej i publicystycznej od czasów najwcześniejszych (jeszcze sprzed I wojny światowej) po ostatnie lata życia. Obecna edycja Anody i katody została rozszerzona o wiele tekstów dodatkowych pierwszy tom poprzedza wstęp Agaty Szwedowicz, a zamyka odnaleziona w archiwum Autora Brygada Świętokrzyska. W skład drugiego tomu jako teksty dodatkowe wejdą: Prosto od krowy oraz Przez cztery klimaty 19121972; całość zamknie zaś posłowie Aleksandry Ziółkowskiej-Boehm.

  Pierwsze wydanie Anody i katody ukazało się w wydawnictwie PIW w roku 1981, drugie w serii Dzieła wybrane opublikowało Wydawnictwo Literackie w roku 1986 (tom 1) oraz w roku 1988 (tom 2). Obecne wydanie Anody i katody jest wydaniem trzecim rozszerzonym wzbogaconym o teksty, które w sposób znaczący uzupełniają wizerunek Melchiora Wańkowicza jako prawdziwego mistrza i literackiego fundatora polskiej szkoły reportażu.

  Do obecnej edycji Anody i katody AD 2011 dodano następujące utwory: 1. Prosto od krowy (słynna, bardzo skondensowana rozprawa o sztuce pisania reportażu, która została przez samego Wańkowicza rozczłonkowana i włączona do Karafki La Fonteinea); 2. Brygada Świętokrzyska (tekst drukowany wcześniej wyłącznie w publikacji okolicznościowej pt. W marszu i boju. Z walk i przeżyć partyzanckich żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej, którą to w roku 1948 opublikowało Wydawnictwo Zarządu Głównego Samopomocy Żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej); 3. Przez cztery klimaty 19121972 (przekrojowa książka Melchiora Wańkowicza trzy wydania: 1972, 1974, 1976 zawierająca kolażowy wybór jego tekstów publicystycznych i reporterskich, z których wiele ukazało się już w obecnej edycji dzieł zebranych, a do niniejszego wydania Anody i katody zostały włączone tylko te, które jeszcze się w tej serii nie pojawiły).

  Wańkowicz wie nie tylko, jak ludzie mieszkają, jak spędzają dzień, czym się interesują i jak rozmawiają, ale i to, jak gotują, skąd proboszcz w Krotoszynie kupuje dzwonki do kościoła, jak się nazywała fabryka karet i powozów w Poznaniu przed pierwszą wojną światową, ile wynosiły ordynaria we wschodniej Galicji i jakie ptaki śpiewają nad polami. Jest w tej dokładności kontynuatorem najlepszych wzorów rzetelności Prusa, tak jak w batalistyce przypomina Sienkiewicza, w rozumieniu heroizmu walki z przyrodą bodaj Londona. Mieczysław Kurzyna

  Tomasz Budyta czyta fragmenty książki:

  ODCINEK 1 ODCINEK 2 ODCINEK 3 ODCINEK 4 ODCINEK 5

  Realizacja nagrania: Program I Polskiego Radia

  Zamknij

  Wybierz metodę płatności

  Zamknij Pobierz aplikację mobilną Ebookpoint