ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Angole Ewa Winnicka

Autor:
Ewa Winnicka
Serie wydawnicze:
Seria Reportaż Wydawnictwa Czarnego
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Czarne
Ocena:
5.0/6  Opinie: 3
Stron:
609
Dostępne formaty:
     ePub
     Mobi

Jakie jest życie na obczyźnie?

Ponad trzydzieści historii różnych ludzi i tyle samo obrazów emigracyjnej rzeczywistości. Są w różnym wieku, mają różny poziom wykształcenia i status społeczny, wykonują różne zawody, mają różne poglądy i marzenia. Łączy ich to, że wyjechali za lepszym życiem. Jednym się powiodło inni oceniają wyjazd jako życiową porażkę. W brytyjskiej prasie raz po raz pojawiają się artykuły o „polskiej inwazji” na Wyspy. Istotnie, według ostrożnych szacunków w ciągu ostatnich dziesięciu lat wyemigrowało tam ponad siedemset tysięcy Polaków. Mówi się o milionie, a czasem o dwóch. Ewa Winnicka podróżując po Anglii spotyka „najeźdźców” i przeprowadza z nimi rozmowy. Angole to książka o tym jak polscy inteligenci, robotnicy, drobni przedsiębiorcy, studenci i bezdomni widzą kraj, do którego przybyli. Zaklimatyzowanie się nie było łatwe, nieraz musieli zmienić mentalność, zacisnąć zęby i nie dać się złamać. Angole to także skomplikowany obraz tubylców, czyli obywateli Wielkiej Brytanii, malowany  nadzieją i rozczarowaniem, podziwem i lekceważeniem, wreszcie sukcesem i porażką polskich „kolonizatorów”. Znakomity reportaż Ewy Winnickiej przede wszystkim mówi o tym, że życie na obczyźnie to spore wyzwanie, a Anglia to nie zawsze kraina mlekiem i miodem płynąca. 

(…) Ladies and Gentlemen. Ta ziemia przeżyła dotąd tylko jedną podobną inwazję. W XI wieku mieliśmy tu Wilhelma Zdobywcę. W 1066 roku rozegrała się decydująca o losach Wyspy bitwa pod Hastings, po której Normanowie zalali Brytanię.
Potem mieliśmy względny spokój, bo pięćdziesięciu tysięcy hugenotów przybyłych po 1670 roku i może stu tysięcy rosyjskich Żydów osiadłych w latach 1881–1914 nie warto nawet wspominać.
Owszem, XX wiek był dla nas wyzwaniem. Zaczęliśmy mieć tu Szkotów i Irlandczyków, ale właściwie byli oni tak wiele lat częścią Brytanii, że w większości wiedzieli, jak się zachować. Podobnie kolorowi przybysze z zakątków imperium. Wszyscy mogli się cieszyć naszym słynnym w świecie umiłowaniem swobód obywatelskich.
Nic się nie równa podobno dwóm milionom Polaków krążących w tę i we w tę po okolicach od 2004 roku, ozdobionym garstką Litwinów, Rosjan czy Ukraińców (…)

                                                                                              Fragment książki

Wybrane bestsellery

Ewa Winnicka - pozostałe książki

Wydawnictwo Czarne - inne książki

Zamknij

Przenieś na półkę
Dodano produkt na półkę
Usunięto produkt z półki
Przeniesiono produkt do archiwum
Przeniesiono produkt do biblioteki

Zamknij

Wybierz metodę płatności

Sposób płatności
Zabrania się wykorzystania treści strony do celów eksploracji tekstu i danych (TDM), w tym eksploracji w celu szkolenia technologii AI i innych systemów uczenia maszynowego. It is forbidden to use the content of the site for text and data mining (TDM), including mining for training AI technologies and other machine learning systems.