Jeśli zajmujesz się branżą informatyczną, dobrze wiesz, że wymaga ona ciągłego szlifowania swoich umiejętności. Nie ma znaczenia, czy dopiero zaczynasz stawiać pierwsze kroki, czy zajmujesz się tym tematem od lat i po prostu potrzebujesz udoskonalenia kompetencji. Bardzo ważną kwestią w takich momentach staje się źródło wiedzy, z którego korzystasz. Im większa znajomość profesjonalnych rozwiązań, tym większe szanse chociażby podczas rekrutacji i poszukiwania nowego, lepszego źródła zarobku. Przedstawimy Ci dzisiaj TOP ebooków informatycznych tegorocznej jesieni - być może zainspirujesz się, na co warto zwrócić uwagę i jakie umiejętności podreperować.Branża IT przeżywa ogromny rozkwit. Dzisiejszy świat opiera się na zaawansowanych rozwiązaniach informatycznych, przez co nieustannie poszukiwani są odpowiedni specjaliści. Dodatkowo pandemia, wojna i szalejąca inflacja na swój sposób zrewolucjonizowały podejście do pracy i wykonywania codziennych obowiązków - mnóstwo osób postanowiło się przebranżowić i z wyżej wymienionych powodów decyduje się właśnie na gałąź informatyczną. Dodatkowo najpotrzebniejsi specjaliści IT naprawdę dobrze zarobią, a ciągły rozwój technologii sprawia, że zapotrzebowanie na ekspertów raczej nie zmaleje. Perspektywa wydaje się więc kusząca - jednak jak już wiadomo, potrzebne jest do tego bieżące ulepszanie swoich kompetencji i obranie stabilnej, mającej potencjał ścieżki kariery.

Pamiętaj też, że nawet jeśli siedzisz w branży od lat, warto na bieżąco uczyć się i szkolić - by zwiększać swoje zarobki i wartość na rynku pracy. Technologie i wdrażane rozwiązania wciąż się zmieniają i szybko dezaktualizują. Z jakich materiałów najlepiej korzystać, by się rozwijać? W jakim kierunku patrzeć i czego szukać, by korzystnie na tym wyjść? Polecamy sięgnąć po fachową literaturę oraz kursy online, nagrywane i prowadzone przez specjalistów w swoich dziedzinach. Bezpieczeństwo - o tym się dużo mówi

Jeśli mówimy o zagadnieniach IT, nie sposób pominąć także kwestii bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. W dzisiejszym świecie Internet wykorzystywany jest w naprawdę szerokim zakresie - ludzie poszukują w nim informacji, wykorzystują wszelkiej maści usługi w codziennym życiu. Jednak wszędzie tam, gdzie rozwija się technologia, czekają na nas także zagrożenia. Coraz więcej słyszy się o cyberprzestępczości, atakach hakerskich, wyciekach i próbach wyłudzenia danych. Co za tym idzie - specjaliści w dziedzinie bezpieczeństwa również będą coraz intensywniej poszukiwani, ponieważ twórcy przeróżnych usług online muszą umieć wystrzegać się takich problemów. W naszym zestawieniu nie zabraknie więc tytułów poruszających taką tematykę.

 

TOP ebooki IT tej jesieni


Przedstawiamy Ci najchętniej pobierane ebooki z branży IT w ostatnich dwóch miesiącach. 

 

Uczenie głębokie i sztuczna inteligencja. Interaktywny przewodnik ilustrowany

Uczenie głębokie i sztuczna inteligencja. Interaktywny przewodnik ilustrowany Jon Krohn, Grant Beyleveld, Aglaé Bassens - okładka ebookaCzy sztuczna inteligencja to przyszłość naszego świata? Nie da się zaprzeczyć, że uczenie maszynowe w coraz większym stopniu oddziałuje na nasze codzienne życie. Co za tym idzie? Ogromne spektrum możliwości dla specjalistów w tej dziedzinie. Zajęcie się tym sektorem wiąże się jednak ze sporą wiedzą matematyczną oraz ogromną dawką teorii dotyczącej podstaw. 

Na szczęście mamy ebooki takie jak ten, które zwięźle i intuicyjnie tłumaczą wszelkie zawiłości. Wiedzę wspomogą ilustracje i zrozumiały kod, dzięki czemu będzie dużo łatwiej zagłębić się w złożoność modeli głębokiego uczenia. Trudniejsze zagadnienia matematyczne zostały ograniczone do niezbędnego minimum i przedstawiono w sposób maksymalnie przystępny. 

Czytelnik po lekturze dowiaduje się, czym jest głębokie uczenie, dlaczego stało się tak popularne i jak się ma do innych dziedzin uczenia maszynowego. Poznaje teoretyczne podstawy sztucznej inteligencji (w tym sieci neuronowe i ich trening oraz optymalizacja), sieci konwolucyjne, rekurencyjne, GAN, narzędzia do tworzenia, stosowania i usprawniania modeli głębokiego uczenia. Dowie się także, jak tworzyć interaktywne aplikacje oparte na głębokim uczeniu

 

Analizy statystyczne z programami Statistica i Excel

Analizy statystyczne z programami Statistica i Excel Małgorzata Rabiej - okładka ebookaSektory analityczne mocno się w dziejszym świecie rozwijają. Nie jest tajemnicą, że coraz więcej firm decyduje się na tworzenie całych działów analiz i poszukują dobrych specjalistów. Statystyka uwydatnia trwające procesy i trendy, nakierowuje na ścieżki rozwoju, dyktuje całe strategie działań - i to nie tylko w małych przedsiębiorstwach, ale i na ogromną, światową skalę. Korzystają z niej ekonomiści, naukowcy, inżynierowie, marketingowcy. 

Informacje, które pozornie nic nam nie mówią, mogą przekształcić się w sporą dawkę wiedzy, co pozwoli na podejmowanie lepszych decyzji biznesowych. Dane mają ogromną wartość, naucz się więc odpowiednio je interpretować. 

Wśród najlepszych programów statystycznych jest Statistica firmy Statsoft, a do najpopularniejszych aplikacji biurowych należy Excel firmy Microsoft. Obydwa te rozwiązania oferują szereg specjalistycznych narzędzi wspomagających obróbkę danych statystycznych, przeprowadzanie analiz i prezentowanie wyników. 

W ebooku czytelnik znajdzie metody graficznej prezentacji danych, charakterystyki liczbowe i rozkłady zmiennych losowych, estymację parametrów badanej zbiorowości, testy statystyczne, analizę wskaźników i zależności, liniowe i nieliniowe modele regresji, analizę szeregów czasowych i metody prognozowania, techniki eksploracji danych, zastosowanie sieci neuronowych. 

 

Algorytmy w Pythonie. Techniki programowania dla praktyków

Algorytmy w Pythonie. Techniki programowania dla praktyków Piotr Wróblewski - okładka ebookaPython to jeden z najpopularniejszych języków programowania na świecie. Jest przejrzysty, zwięzły i cechuje go rozbudowany pakiet bibliotek, z których może korzystać programista. 

Ten ebook to ponad 500 stron prostego i konkretnego samouczka, a pracę z nim ułatwiają liczne zadania, definicje, listingi, uwagi, rysunki, tabele i ostrzeżenia. Kody źródłowe programów są gotowe do uruchomienia i zostały przetestowane w najnowszej edycji Pythona działającego pod kontrolą systemów operacyjnych Windows, macOS i Linux. Czytelnik z tego ebooka dowie się więcej na temat: systemów obliczeniowych, typów prostych i złożonych oferowanych przez Pythona, rekurencji, modelowaniu struktur danych, strukturach danych o dostępie ograniczonym, drzewach, algorytmach przeszukiwania i sortowania, derekursywacji, optymalizacji algorytmów, zastosowaniu tablic NumPy i biblioteki Matplotlib. Pozna także rzykładowe realizacje wybranych struktur danych, zaawansowane techniki programowania oraz kodowania i kompresji danych.

 

 

Python i AI dla e-commerce

Python i AI dla e-commerce Sebastian Kondracki - okładka ebooka

Branża e-commerce na naszych oczach staje się potęgą, nic więc dziwnego, że wdrażane będą w nią rozwiązania z zakresu AI. Pokazaliśmy już ebook o sztucznej inteligencji, była nauka programowania w Pythonie - a kolejnym top tytułem jesieni okazuje się połączenie tych dwóch technologii razem, z zastosowaniem w branży e-commerce. 

Uzupełnieniem opisu do jednego z powyższych ebooków niech będzie pytanie - czy wiesz, że do 2025 w Polsce może brakować nawet 200 tysięcy specjalistów od AI? I to wcale nie musi być problem ogromnych spółek i wielkich korporacji, średnie i mniejsze firmy także mogą odczuć konieczność posiadania takich fachowców. 

 „Python i AI dla e-commerce” to zestaw gotowych przepisów na algorytmy optymalizacyjne, systemy rekomendacyjne, przetwarzanie ogromnych ilości danych z ruchu odnotowanego w sklepie i zamianę ich w wiedzę o kliencie. To wiedza do wdrożenia „od zaraz” i to stosunkowo niewielkim kosztem

 

 

Kontenery. Bezpieczne wdrożenia. Podstawowe koncepcje i technologie

Kontenery. Bezpieczne wdrożenia. Podstawowe koncepcje i technologie Liz Rice - okładka ebookaCoraz częściej przy tworzeniu nowoczesnych środowisk wykorzystywane są kontenery. 

Natywne środowiska chmury to szeroka możliwość skalowania i odporność na awarie, stąd coraz większe zainteresowanie korzystaniem z nich. Wdrożeniea kontenerowe to jednak wciąż konieczność dbania o cyberbezpieczeństwo.

Jak powstają kontenery? Przez połączenie różnych funkcji jądra systemu Linux, zatem zapewnienie im bezpieczeństwa to zastosowanie dużej ilości mechanizmów w komputerze będącym pod kontrolą systemu operacyjnego Linux. Ten ebook przystępnie wyjaśnia mechanizmy działania takich rozwiązań, opisuje, co się dzieje podczas uruchamiania aplikacji w kontenerach i jak działają różne mechanizmy zapewnienia bezpieczeństwa. Poznasz kluczowe koncepcje i narzędzia, zapoznasz się z podstawami korzystania z kluczy i certyfikatów służących do identyfikacji i nawiązywania bezpiecznych połączeń sieciowych między kontenerami. Dodatkowo w treści znajdziesz gotowe do przetestowania fragmenty kodu.

 

 

Podstawy bezpieczeństwa informacji. Praktyczne wprowadzenie

Podstawy bezpieczeństwa informacji. Praktyczne wprowadzenie Jason Andress - okładka ebooka

Na sam koniec zdecydowany lider rankingu - praktyczne kompendium wiedzy na temat bezpieczeństwa i doskonały wstęp do dziedziny cybersecurity.

Do zabezpieczania systemów operacyjnych służy naprawdę wiele technologii – ten ebook będzie dobry dla każdego, kto chciałby zdobyć ogólną wiedzę na temat cyberbezpieczeństwa lub zastanawia się, od czego zacząć wdrażanie odpowiedniego systemu we własnej firmie. Pamiętaj, że szybkie złamanie zabezpieczeń i przedostanie się do ogromnej bazy danych przez napastników to często kwestia jednego, błahego błędu. Ebook posiada bardzo przystępnie wyjaśnione zasady bezpieczeństwa, a opisane w książce koncepcje będą miały duże znaczenie dla bezpieczeństwa danych. Dodatkowo, są one na bieżąco używane podczas wykonywania zadań związanych z bezpieczeństwem informacji w wielu firmach i organizacjach.

 

 

 

 

Powyższe tytuły to oczywiście jedynie zalążek fachowej wiedzy, jaką można wyciągnać z literatury. Branża IT jest dynamiczna, warto podążać za aktualnymi narzędziami i trendami, by coraz bardziej ulepszać swoje umiejętności. 

Czy któryś z ebooków przykuł Twoją uwagę? Jaką literaturę IT lub kierunek rozwoju Ty polecisz komuś, kto chciałby rozwinąć skrzydła, przebranżowić się, stać się specjalistą?