Książka czy film? Spór o to, czy godniej jest najpierw przeczytać książkę, zanim obejrzy się jej ekranizację, jest już klasyką. Chcieliśmy dzisiaj przKsiążka czy film? Spór o to, czy godniej jest najpierw przeczytać książkę, zanim obejrzy się jej ekranizację, jest już klasyką. Chcieliśmy dzisiaj przedstawić kilka interesujących tytułów, które doczekały się swoich filmowych lub serialowych odpowiedników. Tobie zostawimy decyzję, czy najpierw obejrzysz, czy przeczytasz ;) 

  No cóż, my tam nie opowiadamy się jednoznacznie za żadną ze stron. Są filmowe adaptacje, które robią ogromne wrażenie, są też takie, które lepiej wymazać z pamięci zarówno znając treść książki, jak i nie mając z lekturą wcześniej styczności ;) Są filmy w całości oparte na treści literackiego pierwowzoru, są też takie, które jedynie luźno do niego nawiązują. Dodatkowo jesteśmy zwolennikami teorii, że to działa w dwie strony - oglądając wpierw intrygujący film, zachęceni sięgamy po książkę. No i na odwrót! Poza tym - oglądanie filmu, darując sobie książkę, to w końcu też nic złego. Hmm, a czy filmy, które po przeczytaniu najpierw wersji papierowej uważamy za niedostatecznie dobre, ocenilibyśmy wyżej, nie znając w ogóle treści książki?  Takich pytań możemy mnożyć dziesiątki ;) Oczywiście, niczyich przekonań nie zmienimy - ale nie zmienia to faktu, że pokażemy Wam kilka ciekawych tytułów książek, które trafiły na wielki ekran - przede wszystkim nowości, ale też kilku klasyków, które z pewnością znacie ;)  Jesteśmy za to niezmiernie ciekawi, czy już macie za sobą lekturę, lekturę oraz ekranizację, lub czy jedynie widzieliście film? Zachęcamy do dyskusji ;)  Nadmienimy jeszcze, że ich kolejność jest przypadkowa  ;)  

Gambit Królowej, Walter Tevis

Historia osieroconej dziewczynki, która w domu dziecka odkryła wielką miłość do szachów oraz środki odurzające, zrobiła furorę w mediach i śmiało można określić ją najgłośniejszą ekranizacją ostatnich lat. "Gambit Królowej" został najchętniej oglądanym serialem w serwisie Netflix oraz...tchnął drugie życie w poradniki szachowe. Całości dopełniła świetna gra aktorska: Anyi Taylor-Joy jako Beth, oraz niezwykle charyzmatyczna rola Marcina Dorocińskiego jako Borgova. Szum po premierze filmowej adaptacji powieści Waltera Tevisa wprawdzie już nieco się uspokoił, ale jesteśmy pewni, że "Gambit..." będzie na ustach fanów jeszcze bardzo długo. Jeśli nie w formie serialu, to jako powieść. Beth Harmon w wieku 8 lat trafia do sierocińca. Łatwo nie jest, ale bywa lepiej, gdy zażyje się środki uspokajające... Beth wkrótce uzależnia się od pigułek, cichaczem wykradanych opiekunom, a za sprawą gburowatego woźnego odkrywa grę w szachy - swoją drugą odskocznię od codzienności. Woźny szybko poznaje się na wrodzonym talencie dziewczynki i pozwala jej ćwiczyć w swojej kanciapie. Szachy i tabletki towarzyszą Beth nadal, gdy opuszcza sierociniec, znajduje nową rodzinę, oraz pnie się po szczeblach niezwykłej kariery. Wkrótce wespnie się na szczyty światowych rankingów - ale jednocześnie stopniowo upadać będzie na samo dno.   

Nowiny ze Świata, Paulette Jiles

Niedawno światło dzienne ujrzały "Nowiny ze świata", w których których główną rolę odegrał Tom Hanks.  Reżyserem produkcji został Paul Greengrass, znany chociażby z serii o Jasonie Bournie - choć najnowszy jego film odbiega nieco od stylu reżysera. Jeśli lubicie klimaty westernu, to zdecydowanie propozycja dla Was.  Film nakręcony został na podstawie powieści Paulette Jiles o tym samym tytule.  Jest rok 1870. Kapitan Jefferson Kyle Kidd, siedemdziesięcioletni wdowiec, weteran kilku wojen, przemierza północny Teksas, urządzając w miasteczkach odczyty dla spragnionej wieści ze świata publiczności. Podczas jednej z wypraw  Kidd otrzymuje nietypowe zadanie - ma przetransportować dziesięcioletnią dziewczynkę do jej rodziny. Dziewczynka kilka lat temu została osierocona i uprowadzona, wychowywało ją jak własną córkę plemię Kiowów. Johanna zna tylko świat Kiowów, jest wrogo nastawiona do każdego, kto nie przypomina Indianina. Kidd wyrusza więc w niebezpieczną, długą podróż, podczas której między nim a dziewczynką rodzi się nietypowa przyjaźń.  

Małe kobietki, Louisa May Alcott

Klasyka literatury - pierwsze wydanie tej powieści ukazało się w roku 1868! "Małe kobietki" zaliczyły także kilka ekranizacji - najnowsza wyszła niedawno spod batuty Grety Gerwig, wzbogacona muzyką Alexandre'a Desplata oraz zdjęciami Yoricka Le Saux. Jest także nieco luźniejszą adaptacją, niż jej poprzedniczki. Lata sześćdziesiąte XIX wieku. W amerykańskim domostwie zwanym Orchard House od pokoleń mieszka rodzina Marchów. Pod nieobecność ojca walczącego w wojnie secesyjnej, opiekę nad czterema córkami sprawuje samodzielnie ich matka, Marmee. Siostry March to odmienne żywioły - stateczna Meg, żywa jak iskra Jo, nieśmiała, uzdolniona muzycznie Beth i nieco przemądrzała Amy. Razem starają się, jak mogą, by urozmaicić swoje naznaczone ciągłym brakiem pieniędzy życie, chociaż boleśnie odczuwają nieobecność ojca.    

Mój książę, Julia Quinn

Powieści Julii Quinn znane są fankom romansów nie od dziś - autorka dorobiła się statusu jednej z największych gwiazd romansu historycznego. O jej pisarskim dorobku zrobiło się jednak naprawdę głośno przy okazji debiutu adaptacji powieści "Mój Książę". Serial "Bridgertonowie" pojawił się w sieci całkiem niedawno, jednak od razu wzbudził niemałe emocje wśród odbiorców. Część z nich oskarża produkcję o zupełną rozbieżność z faktami historycznymi i przez to tracącą na wartości, inni twierdzą, że są to sprawy nieistotne i skupiają się na samej grze aktorskiej, dialogach, fabule. A Wy jak odnosicie się do kwestii bliskości z historyczną prawdą w tego typu serialach? ;) Daphne Bridgerton jest urocza i inteligentna, z jakiegoś powodu jednak mężczyźni traktują ją tylko jako przyjaciółkę i nie widać wokół niej roju zalotników. Żaden z londyńskich amantów nie poprosił jeszcze o jej rękę, o czym Daphne skrycie od dawna marzy... Za to książę Hastings nie zamierza się rychło żenić, choć liczne panny nie ustają w próbach nakłonienia go do zmiany zdania. Książę proponuje więc Daphne niezwykle korzystną dla obu stron tajną umowę - on będzie udawał jej adoratora, dzięki czemu uwolni się od natrętek, a ona z pewnością zyska pretendentów do swojej ręki, skoro sam książę uznał ją za pożądaną partię... Plan wydaje się niemal doskonały. Na początku.  

Firefly Lane, Kristin Hannah

Kolejny netflixowy hit ostatnich miesięcy. Okrzyknięty produkcją doskonałą pod kątem technicznym i montażowym, "Firefly Lane" podbija serca widzów - a my nie zapominamy o jego literackim pierwowzorze.  Kristin Hannah, znana z bestsellerów takich jak Słowik czy Zimowy Ogród, przedstawia nam historię dwóch przyjaciółek - Kate i Tully, które niesamowita więź łączy już od czasów szkolnych - choć pozornie dzieliło je wtedy wszystko.  Fabuła obejmuje ponad trzy dekady, a wydarzenia rozgrywają się na niespokojnym północno-zachodnim wybrzeżu Pacyfiku. Przez te trzydzieści lat Tully i Kate podnoszą się na duchu, ratując przyjaźń przed sztormami zazdrością, wściekłością, zranieniem, żalem. I gdy już myślą, że nic im nie jest straszne, jeden akt zdrady rujnuje ich relacje, wystawiając odwagę i przyjaźń kobiet na ostateczną próbę.  

Starość aksolotla, Jacek Dukaj

Kiedy w sieci debiutował belgijski serial Kierunek: Noc, niewielu zdawało sobie sprawę, że jest on oparty na powieści Jacka Dukaja. To doskonały przykład jednej z bardzo luźnych interpretacji - tak naprawdę akcji serialu nie da się porównać 1:1 do treści książki. Według nas jest to dzięki temu jednak właśnie ten przypadek, kiedy zdecydowanie warto sięgnąć i po książkę, i po ekranizację - z zastrzeżeniem, aby traktować je jako osobne byty ;)  Sięgając po serial, obserwujemy katastrofalną w skutkach eksplozję na Słońcu, a pasażerowie i członkowie załogi nocnego lotu z Brukseli obierają kurs na zachód, aby szukać schronienia w mroku.  W książce widzimy świat po końcu świata.  Tajemnicze promieniowanie sterylizuje Ziemię z wszelkiego życia, nielicznym ludziom udaje się przekopiować swoje scyfryzowane umysły w maszyny.  Planeta należy do kolejnych generacji mechów i seksbotów. W nich praktykują człowieczeństwo pogrążeni w nostalgii za utraconą biologią ocaleńcy - tworzą cywilizację po cywilizacji, życie po życiu i ludzkość po ludzkości. Dzielą się na gildie, formują alianse, prowadzą wojny, mają swoje polityki, ideologie i szalone religie metalu. I muszą podjąć wyzwania, przed jakimi nikt wcześniej nie stawał. Czy zagłada życia na Ziemi była przypadkowym kataklizmem, czy też kryje się za nią rozumny zamiar?  

Opowieść Podręcznej, Margaret Atwood

Margaret Atwood uważana jest za jedną z najwybitniejszych współczesnych autorek, a Opowieść Podręcznej to zarówno jej najbardziej znana powieść, jak i jedna z najbardziej znanych antyutopii naszych czasów.  Opublikowana w roku 1985, w Polsce wydana po raz pierwszy blisko trzydzieści lat temu, wciąż aktualna i poruszająca newralgiczne wątki. A czy wiecie, że pierwsza ekranizacja Opowieści Podręcznej pojawiła się już w roku 1990?  Republika Gileadzka to przerażająca rzeczywistość, będącą odpowiedzią na klęskę ekologiczną, bezpłodność oraz upadek społeczeństwa. Piekło kobiet - brzmi znajomo? Reżim i ortodoksja są w Republice jedynym prawem. Freda jest tam Podręczną. Może opuszczać dom swojego Komendanta i jego Żony tylko raz dziennie, aby pójść na targ, gdzie wszystkie napisy zostały zastąpione przez obrazki, bo Podręcznym już nie wolno czytać. Co miesiąc musi pokornie leżeć i modlić się, aby jej zarządca ją zapłodnił, bo w czasach malejącego przyrostu naturalnego tylko ciężarne Podręczne mają jakąś wartość. Freda pamięta jeszcze, choć wydaje się to nierealne, że kiedyś miała kochającego męża, wychowywali córeczkę, miała pracę, własne pieniądze i mogła mówić. Ale tego świata już nie ma…  

W głębi lasu, Harlan Coben

Kolejna na naszej liście jest rodzima, polska produkcja, oparta o powieść Harlana Cobena pod tym samym tytułem. Różnice pomiędzy książką a serialem? Miniserial stworzony dla Netflixa osadza akcję książki w polskich realiach.  Dwójka zakochanych przypadkowo stała się świadkami krwawego morderstwa, które popełniono na czworgu nastolatków. Właśnie, czworgu...? Przecież odnaleziono tylko dwa ciała. Co stało się z pozostałymi? Czy jest szansa, że ofiary jakimś cudem przeżyły? Jedną z zaginionych osób jest Camille, siostra prokuratora Paula Copelanda, który po dwudziestu latach od tragedii wciąż nie może się z nią pogodzić. Zwłaszcza że to on, wtedy w lesie, był jednym z nastolatków, którzy słyszeli przerażone krzyki dobiegające zza drzew. I kiedy w Nowym Jorku w zastrzelonym mężczyźnie rozpoznaje drugą z zaginionych ofiar, zadaje sobie pytanie: Czy Camille żyje? Coben na swój sposób wciąga czytelnika w kryminalną intrygę już od samego początku, a wartka akcja i nieoczywisty finał dokańczają dzieło.   

Altered Carbon / Modyfikowany węgiel, Richard Morgan

Richard Morgan swoją powieść napisał w 2002 roku. 16 lat później możemy już oglądać ekranizację z genialnym Joelem Kinnamanem w roli głównej. Gęsty, dystopijny klimat czuć także na kartach powieści.  W dwudziestym szóstym wieku ludzkość rozprzestrzeniła się po galaktyce, zabierając ze sobą w zimny kosmos podziały rasowe i religijne. W tym świecie bycie nieśmiertelnym to już nie problem - można zachować swój umysł, jednocześnie zamieniając ciało na inne lub syntetyczne. Pomimo napięć i wybuchających tu i ówdzie krwawych wojen, Protektorat NZ trzyma nowe światy żelazną ręką, wykorzystując do tego elitarne oddziały uderzeniowe: Korpus Emisariuszy. Dla Takeshiego Kovacsa, byłęgo Emisariusza, ostatnia śmierć była szczególnie brutalna. Przetransferowany strunowo na odległość wielu lat świetlnych, upowłokowiony w nowym ciele, rzucony w środek spisku bezwzględnego nawet jak na standardy za nic mającego sobie wartość ludzkiego życia społeczeństwa, szybko uświadamia sobie, że pocisk, który wybił dziurę w jego piersi na Świecie Harlana, to dopiero początek problemów.  

Król, Szczepan Twardoch

  Warszawa. Burzliwe lata trzydzieste XX wieku. Wielokulturowy, podzielony świat u progu drugiej wojny światowej, targany konfliktami narodowymi, politycznymi, społecznymi - w całej złożoności, pokazany nieraz drastycznie, ostro, szokująco. Krew leje się strumieniami, a bohaterowie bez najmniejszych skrupułów mordują się na potęgę, rzadko pozostając trzeźwi i nie stroniąc od różnego rodzaju narkotyków.  Intrygująca fabuła pełna egzystencjalnego brudu.  Na podstawie bestsellerowej powieści Szczepana Twardocha Jan P. Matuszyński stworzył ośmioodcinkową produkcję pod szyldem CANAL+.       

Władca Pierścieni, J. R. R. Tolkien

  Cofnijmy się do jednego z największych kinowych hitów światowej kinematografii. Wspominając o ekranizacjach, nie sposób pominąć zmontowanego z ogromnym rozmachem "Władcy Pierścieni" - którego przeniesienie na ekran było obarczone ogromnym ryzykiem. Fani trylogii nie wybaczają błędów - reżyser Peter Jackson podjął jednak próbę, ostatecznie odnosząc ogromny sukces.Powieść Tolkiena to również z największych arcydzieł literackich XX wieku.  Epicka przygoda wciąga niezmiennie kolejne pokolenia - mało tego, zdecydowanie jest to według nas pozycja, która zachwyca i jako książka, i jako film. Powieść pisana była przez autora około 12 lat, a pierwszy raz wydano ją w Wielkiej Brytanii w latach 1954–1955. W zamierzchłych czasach kowale elfów wykuli Pierścienie Mocy. Lecz Mroczny Władca, stworzył w tajemnicy Jedyny Pierścień, aby rządził pozostałymi. Ale Pierścień zniknął na wiele wieków w Śródziemiu, zanim trafił w ręce hobbita, którego przeznaczeniem stało się jego zniszczenie...   

Zielona Mila, Stephen King

  Kolejny klasyk. Na temat ekranizacji książek Stephena Kinga można powiedzieć wiele, bo i wiele ich już było ;) Cujo, Smętarz dla zwierzaków, To, Mgła, Skazani na Shawshank... nie umniejszając wartości żadnej z nich, nasz wybór padł jednak na Zieloną Milę. Ponownie w ekranizacji w głównej roli wymieniamy w dzisiejszym artykule Toma Hanksa - ponownie też pokusimy się o stwierdzenie, że filmowy odpowiednik jest równie poruszający i wartościowy, co jego książkowy pierwowzór.  W więzieniu Cold Mountain przebywają John Coffey, zagadkowy olbrzym o wiecznie załzawionych oczach, obdarzony niezwykłą mocą, skazany za wspomniane brutalne zabójstwo dwóch 9-letnich dziewczynek. Jest również agresywny młodociany zabójca William Wharton. Jest niepozorny Francuz z Luizjany, który zgwałcił i zabił młodą dziewczyn, a dla zatarcia śladów spalił kolejnych sześć osób.  W niewinność Coffeya wierzy główny strażnik więzienny - Paul Edgecombe, który próbuje rozwiązać zagadkę łączącą wszystkich skazańców.   

Milczenie Owiec, Thomas Harris

  Ostatnia nasza propozycja na dziś ;) Również klasyka, z genialną kreacją Anthony'ego Hopkinsa, którą zapewne zna (lub chociaż kojarzy) większość z Was. W tym roku film świętuje swoje 30-lecie!  Clarice Starling rozpoczyna staż w Sekcji Behawioralnej FBI, zajmującej się seryjnymi mordercami. Jej pierwszym zadaniem jest spotkanie z przybywającym w szpitalu dla umysłowo chorych wielokrotnym mordercą i kanibalem, z zawodu psychiatrą – doktorem Hannibalem Lecterem, prawdziwym geniuszem zła. Kobieta wdaje się z Lecterem w niebezpieczną grę psychologiczną: w zamian za okruchy informacji na temat Buffalo Billa, który od kilku miesięcy terroryzuje Stany Zjednoczone, porywając, mordując i obdzierając ze skóry młode kobiety, pozwala Lecterowi, by oddawał ją osobliwej psychoanalizie. Czy dzięki genialnej intuicji Lectera uda się wpaść na trop psychopaty, zanim zginie kolejna porwana? A może doktor wie o morderstwach więcej, niż chce ujawnić?       Tym sposobem dobrnęliśmy do końca naszej małej listy ;) Przy okazji chcielibyśmy polecić Wam małą promocję. Do 4 marca powieści "filmowo-serialowe" Wydawnictwa Czarnego taniej o połowę ;) Sprawdźcie:  

Jakie jest Wasze stanowisko? Najpierw książka, później film? Oglądaliście powyższe filmy/seriale? Czytaliście literackie pierwowzory?  Macie jakieś ekranizacje, które zwaliły Was z nóg? Albo może podpowiecie nam, co jeszcze ciekawego czytaliście/widzieliście? ;)

Zachęcamy do dyskusji i życzymy pozytywnie emocjonującego dnia ;)