Nie da się zaprzeczyć, że w życiu większości z nas ważne miejsce zajmuje muzyka - wypełnia naszą codzienność, poprawia nam nastrój, sprawia, że codzienne obowiązki stają się bardziej przyjemne. A czy kiedykolwiek zdecydowaliście się sięgnąć po biografie ulubionych muzyków lub reportaż o ich twórczości? Na rynku możemy znaleźć sporo tego typu literatury :) W księgarni Ebookpoint też czeka na Czytelników trochę muzycznych ebooków - w tym kilkanaście tytułów, które ukazały się nakładem Wydawnictwa Czarnego. W księgarniach właśnie swoją premierę miał reportaż Piotra Jagielskiego Grunge. Bękarty z Seattle - z tej okazji we współpracy z Wydawnictwem Czarnym przygotowaliśmy listę ciekawych muzycznych ebooków, po które warto sięgnąć. W Serii Amerykańskiej Wydawnictwo Czarne od lat publikuje książki przybliżające kulturę i codzienność Stanów Zjednoczonych. Istotnym elementem opowieści o USA jest muzyka – wielu artystów właśnie tam rozpoczęło swoją działalność, a ich wpływ na współczesną kulturę Ameryki jest nieoceniony. Pośród wydanych w tym cyklu książek znajduje się wiele najważniejszych tekstów ukazujących muzyczne oblicze Stanów Zjednoczonych.

 

Po jakie muzyczne ebooki warto sięgnąć?

 

Grunge. Bękarty z Seattle Piotr Jagielski

W swojej nowej książce Piotr Jagielski jest przewodnikiem po zawiłych losach grunge’u. Pisze nie tylko o największych gwiazdach sceny, jak Nirvana, Pearl Jam czy Soundgarden, ale z wnikliwością śledzi również losy jej prekursorów. Jego książka jest przede wszystkim opowieścią o grupie przyjaciół z miasta na końcu świata, którym udało się podbić rynek muzyczny. Jest też przestrogą, by uważać, czego się pragnie – spełnienie marzeń może okazać się przekleństwem.

 

 

 

 

 

Poniedziałkowe dzieci (tł. Robert Sudół), Pociąg linii M (tł. Maciej Świerkocki), Rok Małpy (tł. Krzysztof Majer), Obłokobujanie (tł. Maciej Świerkocki) Patti Smith

W Czarnym ukazały się cztery książki jednej z najważniejszych kobiet w historii amerykańskiej popkultury, Patti Smith. To osobiste wspomnienia autorki z czasów jej pierwszych lat na scenie, poezja, a także zapiski ze współczesności dojrzałej artystki. Patti Smith uważana jest za jedną z najważniejszych kobiet w historii rocka - uważana za matkę chrzestną punk rocka, u progu kariery Smith pisała wiersze i artykuły do rockandrollowych czasopism. Poniedziałkowe Dzieci opisują jej drogę do sławy, a Pociąg Linii M to z kolei impresjonistyczna opowieść o marzeniach, niepowodzeniach, objawieniach i refleksjach na temat życia i sztuki. Rok Małpy z kolei to poetycki manifest zaangażowanej artystki i intymny autoportret ikony amerykańskiej popkultury.

      

 

 

Cash. Autobiografia Johnny Cash (tł. Adam Pluszka)

Autobiografia jednego z najbardziej znanych amerykańskich muzyków. Skomponował setki ballad i piosenek. Nagrywał m.in. z Elvisem Presleyem, Bobem Dylanem, U2, Royem Orbisonem i Sheryl Crow. Stał się legendą muzyki, a jego utwory weszły do kanonu popkultury. Swoją książkę poświęca historii dorastania na farmie, pierwszym latom na scenie, latom uzależnień oraz rodzinie i wierze, która niejednokrotnie ratowała go od upadku.

Niewielu wie, że Cash, zanim został gwiazdą, pracował w fabryce samochodów, prowadził nasłuch radiowy dla Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w Niemczech oraz był akwizytorem firmy dystrybuującej sprzęt domowy. Jednak jego przeznaczeniem była muzyka - chociaż musiał walczyć z uzależnieniem, osiągnął ogromny sukces i stał się ikoną. 

 

 

Respect. Życie Arethy Franklin David Ritz (tł. Dobromiła Jankowska)

Monumentalna, nieocenzurowana biografia Arethy Franklin stworzona przez jednego z najbardziej znanych biografów świata muzyki. David Ritz przygotowywał się do napisania tej książki niemal czterdzieści lat - prowadził długie rozmowy z gwiazdą, jej rodzeństwem i współpracownikami. Dzięki temu powstała jedyna pełna, a przede wszystkim odbrązowiona opowieść o królowej soulu.

Franklin, słynna amerykańska artystka soulowo-bluesowa, była jedną z najbardziej rozpoznawalnych artystów tego gatunku. Na pierwszy rzut oka diwa, tak naprawdę ukrywała w sobie opuszczoną córkę, nastoletnią matkę, kobietę zmagającą się z uzależnieniami i zmianami nastroju oraz piosenkarkę ponad wszystko pragnącą sławy, raz za razem uparcie i mimo kłopotów odnajdującą drogę do zwycięstwa.

 

 

Lady Day śpiewa bluesa Billie Holiday, William Dufty (tł. Marcin Wróbel)

Ta biografia już przeszła do historii. Wydana 50 lat temu wzbudziła sensację, a przez kolejne dziesięciolecia stała się biblią dla tych, którzy chcieli poznać Billie Holiday. Lady Day – pierwsza dama jazzu, artystka obdarzona niezwykłym głosem, który wciąż nie przestaje elektryzować, jedna z najbardziej inspirujących wokalistek wszech czasów – sama opowiada o sobie. O życiu w czarnym getcie, pracy prostytutki, alkoholu, narkotykach, rasizmie i o najlepszych muzykach, z którymi grała.

 

 

 

 

 

Please kill me Gillian McCain, Legs McNeil (tł. Andrzej Wojtasik)

Please kill me. Punkowa historia punka stanowi najpełniejszy zapis historii narodzin i upadku jednego z najradykalniejszych ruchów kontrkulturowych w historii muzyki, sztuki i filmu. To również doskonała podróż do narkotycznego Nowego Jorku lat 60. i 70., gdzie poezja mieszała się z papierosowym dymem, a gitarowe sprzężenia wibrowały w zagubionych duszach „pustej generacji”.

Punk jest jedną z najważniejszych subkultur w historii, która wywarła ogromny wpływ na modę, kulturę i sztukę, choć paradoksalnie jej u podstaw leżała jedynie kontestacja rzeczywistości bez politycznego zaangażowania. 

Pełne seksu, narkotyków i rocknrolla sale zadymionych klubów i ciasnych nowojorskich mieszkań - to będzie pełna wrażeń podróż przez amerykańskie lata 60.i 70. XX wieku.

 

 

The Dom Jan Błaszczak

Jan Błaszczak niczym najlepszy detektyw prowadzi nas nowojorskimi ulicami Lower East Side i próbuje rozwiązać zagadkę Stanleya Tolkina. W śledztwie pomagają mu bitnikowskie poetki, organizatorzy punkowych koncertów z lat 70., artyści wizualni, międzynarodowej sławy kompozytorzy, księża z nowojorskich parafii, afroamerykańscy pisarze i potomkowie polskich emigrantów.

Stanley Tolkin, Polak, który z powodzeniem prowadził kluby The Dom oraz Stanleys Bar, stworzył przestrzeń w której gościła śmietanka nowojorskiej bohemy. Andy Warhol wyświetlał tam swoje filmy, The Velvet Underground grali swoje pierwsze performatywne koncerty, najwięksi jazzmani wdawali się w światopoglądowe dyskusje, a afroamerykańscy aktywiści planowali równościowe pikiety. Ale kim tak naprawdę był Tolkin?

 

 

 

Janis Holly George-Warren (tł. Andrzej Wojtasik)

Holly George-Warren, jedna najlepszych amerykańskich dziennikarek muzycznych, prowadzi nas przez krótkie, lecz burzliwe życie Joplin z pasją i kronikarską dokładnością. Dzięki rozmowom z przyjaciółmi i rodziną wokalistki oraz fragmentom jej listów i pamiętników udało się stworzyć pierwszy tak dokładny portret pionierki białego bluesa, która kochała życie zbyt mocno.

Joplin urodziła się w 1943 roku, zmarła zaledwie dwadzieścia siedem lat później. Wychowana wśród klasy średniej, do końca życia nie porzuciła marzeń o normalności pozbawionej narkotyków, alkoholu i przygodnych romansów - była jedną z pierwszych celebrytek swoich czasów, bliską znajomą Jimiego Hendrixa i kochanką Krisa Kristoffersona. Buntowniczką, która pobiła się z Jimem Morrisonem, i romantyczką wpatrzona w Arethę Franklin i Bessie Smith. Kim była tak naprawdę Janis?

 

 

Trans Laura Jane Grace, Dan Ozzi (tł. Rafał Lisowski)

Choć w akcie urodzenia Laury Jane Grace widniały imiona Thomas James, od dzieciństwa czuła, że do niej nie pasują. Bycie synem żołnierza, anarchistą i liderem popularnego punkowego zespołu Against Me! nie wystarczało. Chciała być nią. Córką, anarchistką, liderką. Trans to kronika akceptowania własnej seksualności oraz gorzka opowieść o cenie, którą trzeba zapłacić, by żyć w zgodzie ze sobą.

 

 

 

 

 

Święta tradycja, własny głos­ Piotr Jagielski

Dziennikarz Piotr Jagielski prowadzi nas przez niezwykłą historię amerykańskiej muzyki jazzowej. Od roztańczonego Nowego Orleanu przez loftowy Nowy Jork po bezpretensjonalne Chicago – opisuje losy i dokonania najważniejszych reprezentantów muzycznego panteonu. Niczym pełen entuzjazmu kustosz oprowadza nas po muzeum jazzu, nie kryjąc przy tym własnych fascynacji i zaangażowania. Rozmawia z muzykami, słucha płyt i wędruje tropem najważniejszych reprezentantów gatunku. Nie zapomina również o historii rasizmu w Ameryce, bo dzieje amerykańskiego jazzu to nie tylko losy muzycznych pionierów, ale przede wszystkim historia czarnych mieszkańców Ameryki XX wieku.

 

 

 

 

To jest wasz kraj, to jest mój kraj Woody Guthrie (tł. Tomasz S. Gałązka)

Ojciec folkowych pieśniarzy, kronikarz klasy pracującej, naczelny hobo Ameryki. Woody Guthrie to jedna z najciekawszych postaci w historii muzyki, a jego piosenki uczyniły z niego rzecznika ubogich pracowników i bezrobotnych biedaków. Guthrie wędrował przez Stany i rozmawiał z mieszkańcami tego kraju jak równy z równym, a zasłyszane historie przekuwał w protest songi, które ukształtowały kolejne pokolenia zaangażowanych twórców. To jest wasz kraj, to jest mój kraj to porywająca autobiograficzna podróż przez życie największego barda Ameryki i poruszająca wyprawa do korzeni współczesnych Stanów Zjednoczonych. Do kraju, który był jego krajem.

 

 

 

Do przodu, dziewczyny! Sara Marcus (tł. Andrzej Wojtasik)

Bikini Kill, Bratmobile, Heavens to Betsy i wiele innych dziewczyńskich zespołów w latach 90. grało w końcu tak, jak miały ochotę, sekretnie powielane ziny wypełniały skrzynki pocztowe nastolatek w całym kraju, a nieformalny sojusz kobiet rósł w siłę. I choć wspólnotowe działania ustały, a krąg buntowniczek zaczął trawić wewnętrzny konflikt, zaangażowane reprezentantki Riot Grrrl wciąż stanowią autorytet w sprawach związanych z równością, sprawiedliwością i feminizmem oraz inspirują kolejne pokolenia młodych kobiet do walki o własne miejsce i własny głos. Do przodu, dziewczyny! to pasjonująca kronika kultowych lat 90. oraz niezwykła historia dziewczyńskiej rewolucji, której siła rozwaliła szowinistyczny mur dzielący od dekad alternatywną scenę.

 

 

 

 

Który z powyższych ebooków wzbudził w Tobie najwięcej zainteresowania? Koniecznie daj znać, jakie inne ebooki, audiobooki lub książki na temat muzyki są według Ciebie najciekawsze i po które warto sięgnąć. 

Wpis powstał we współpracy z Wydawnictwem Czarnym

 

Do 28 listopada 2023 znajdziesz powyższe ebooki muzyczne w promocji! Łap reportaże muzyczne w dobrych cenach.