Coraz częściej sięgamy po elektroniczne wersje książek. E-czytanie jest wygodne i często daje nam więcej możliwości niż tradycyjna książka - na dodatek urządzenia, na których możemy korzystać z ebooków oraz audiobooków, stają się coraz bardziej zaawansowane, umożliwiając nam czerpanie jeszcze większej przyjemności z czytania. Wśród nowych funkcji i udogodnień są miedzy innymi kolorowe ekrany. Ich coraz większa popularność otwiera przed nami nowe możliwości - jedną z nich jest przeglądanie w formacie cyfrowym map, przewodników czy atlasów geograficznych. Oferta tego typu treści w księgarni Ebookpoint jest bardzo szeroka, jednak jakie są plusy i minusy korzystania z niej w formacie elektronicznym? Na temat kolorowych ekranów pisaliśmy już co nieco przy okazji tego wpisu. Pokrótce zastanawialiśmy się wówczas, czy warto inwestować w bardziej zaawansowany czytnik z takim wyświetlaczem - oraz dla kogo mógłby być on przydatny. Wspomnieliśmy, że będzie to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy często czytają komiksy, mangi lub e-prasę, a także każdego, kto na co dzień często korzysta z podręczników encyklopedii, lub musi pracować z kolorowymi raportami i wykresami. 

Niewątpliwie możliwość oglądania wspomnianych wyżej treści w kolorze to pierwszy z plusów kolorowego ekranu :) Barwny wyświetlacz daje także szansę na korzystanie z wszelkiego rodzaju map, przewodników czy geograficznych atlasów w formie ebooków. Jeśli lubisz podróże, często wyjeżdżasz i podczas wypadów zazwyczaj inwestujesz w przewodniki lub mapy docelowego miejsca swoich podróży, warto rozważyć użytkowanie ich w formie cyfrowej. Przyjrzymy się dziś zaletom i wadom takiego rozwiązania.

 

Kolorowy ekran, czyli czego się spodziewać?

Kolory w czytnikowym wyświetlaczu nie będą tak wyraźne i ostre, jak w tabletach i telefonach - czytniki wyposażone są w ekrany E-Ink, które działają na innych zasadach niż te zamontowane np. w smartfonie.  Musimy spodziewać się, że barwy będą nieco przygaszone i delikatne, w przeciwności do nasyconych barw na wyświetlaczach typu LCD, QLED czy OLED. 

Dzięki uprzejmości marki Pocketbook mieliśmy możliwość przyjrzeć się bliżej czytnikowi InkPad Color 2. Jest to trzeci kolorowy czytnik wypuszczony na rynek przez markę Pocketbook - ekran ma 7,8 cala i opiera się na technologii E-Ink Kaleido Plus. Tego typu ekrany złożone są z dwóch warstw - pierwsza z nich wyświetla 16 odcieni szarości w rozdzielczości 330 ppi, a druga, zamontowana nad pierwszą, 4096 kolorów w rozdzielczości 100 ppi. To właśnie ta warstwa, która pozwala na wyświetlanie kolorów, odpowiedzialna jest też za przyciemnienie wyświetlanego obrazu, oraz po przyjrzeniu się - za delikatną siatkę pikseli. Musimy więc mieć świadomość, że wyświetlany obraz na czytniku nie będzie idealnie jednolity. 

Problem ciemniejszego obrazu na kolorowych ekranach znika jednak po włączeniu podświetlenia - dodatkowo w testowanym przez nas czytniku wbudowana jest funkcja SMARTlight, która pozwala na zmianę barwy podświetlenia na nieco cieplejszą lub chłodniejszą, w zależności od preferencji. 

Jeśli chcemy korzystać na czytniku z map, musimy mieć świadomość, że większe ekrany lepiej poradzą sobie z wyświetleniem szczegółowych treści oraz ebooków PDF - niemal 8-calowy ekran InkPada Color 2 radzi sobie z tym całkiem dobrze.

 

 

 

Kolorowy ekran - zalety odczytywania map i przewodników

Niejednokrotnie przekonujemy, ile zalet ma w sobie korzystanie z ebooków i audiobooków - cyfrowe formy książek mają sporo plusów, których nie zapewni nam format drukowany. Mobilność, możliwość zabrania ze sobą setek tytułów w jednym urządzeniu oraz dostosowania ustawień tekstu pod swoje preferencje - czy jednak czytnik sprawdzi się jako urządzenie do odczytywania mapy? Zacznijmy od plusów takiego rozwiązania.

 

 

Interaktywność pliku

Korzystając z map na czytniku ebooków możemy przybliżać, oddalać, przesuwać czy zmieniać tryb wyświetlania obrazu. To spora zaleta - użytkownik może swobodnie eksplorować mapę i dostosować ją do swoich potrzeb, co znacząco ułatwia orientację w treściach związanymi z danym miejscem. Musimy jednak być pewni, że obrazy w treści ebooka są w odpowiednio dobrej rozdzielczości, inaczej otrzymamy obraz niewyraźny i trudny do odczytania.

Jeśli mniej zależy nam na mapach, a bardziej na treściach, problem znika - tekst możemy już bez przeszkód dostosowywać do swoich preferencji, nie tracąc na jego jakości.

 

Mobilność i możliwość zabrania większej ilości ebooków

Cyfrowe treści zajmą nam w plecaku miejsca tyle, co rozmiar naszego czytnika. Możemy też zabrać kilka różnych tytułów - są wygodne do podróżowania i noszenia ze sobą. Nie musimy nosić ze sobą kilku papierowych książek, które dodatkowo w wypełnionym plecaku mogą się poszarpać i poniszczyć - wystarczy jeden niewielki czytnik z dostępem do setek ebookowych tytułów.

 

Zachęcające kolorowe zdjęcia

Turystyczne ebooki zdecydowanie wiele zyskują, gdy możemy oglądać je w kolorze! Nawet pomimo przygaszenia barw i specyficznego wyglądu charakterystycznego dla czytników, przegląda się je z większą przyjemnością, niż w wersji czarno-białej. Odcienie kolorów na tego typu ekranach dla niektórych czytelników są wręcz zachęcające - łagodne i niemęczące oczu.

 

Szybki interfejs

Czytniki z kolorowym ekranem to urządzenia bardzo wydajne, z solidnym oprogramowaniem - w przypadku czytnika InkPad Color 2 mamy do czynienia z czterordzeniowym procesorem Quad Core, 32GB pamięci oraz baterią 2900 mAh - dzięki temu możemy mieć pewność, że bateria nie rozładuje zbyt prędko i będziemy mogli długo korzystać z naszych ebooków.

 

Możliwość zaznaczenia cyfrowych zakładek

W czytnikach mamy opcję postawienia wirtualnej zakładki w interesującym nas miejscu w książce - dzięki temu jesteśmy w stanie szybko odnaleźć interesujące nas fragmenty, a w przypadku ebooków turystycznych, opisy konkretnych atrakcji, miejsc w których dobrze zjemy i znajdziemy coś ciekawego. 

 

Wodoodporność

To zdecydowanie doskonała wiadomość dla fanów wędrówek i używania czytnika w terenie - w przeciwieństwie do papierowych wersji, które łatwo mogą się poniszczyć pod wpływem wilgoci, ekran czytnika jest wodoodporny (IPX8). Drobna wilgoć (np. przypadkowe nagłe zalanie chociażby wodą z bidonu) nie powinna mu w żadnym stopniu zaszkodzić. 

 

Możliwość dostosowania czcionek, barwy podświetlenia i trybu dla siebie

Czytniki nie emitują szkodliwego dla oczu światła niebieskiego i dają odpowiedni kontrast, a ich zaletą jest możliwość dostosowania podświetlenia ekranu do własnych preferencji. Jeśli korzystać będziemy z przewodnika lub mapy w terenie i zacznie się ściemniać, dużo wygodniej będzie odczytywać treść na bezpośrednio podświetlonym ekranie, niż na papierze. 

Niektóre czytniki posiadają także dodatkowe funkcje związane z podświetlaniem - np. testowany przez nas InkPad Color 2, jak już wspomnieliśmy, posiada funkcję SMARTlight, która pozwala na zmianę barwy podświetlenia na nieco cieplejszą lub chłodniejszą. Jest to także pierwszy czytnik, na którym możemy skorzystać z trybu ciemnego. 

 

 

Wady korzystania z cyfrowych wersji map i przewodników

 

Słaba czytelność w słoneczne dni

Jedną z wad czytników z kolorowym ekranem jest słabsza czytelność w jasnych, słonecznych warunkach - dodatkowo, tak jak wspomnieliśmy, ekrany są w nich nieco bardziej przyciemnione przez warstwę wyświetlajacą kolory, konieczne więc będzie używanie mocniejszego podświetlenia. 

 

Możliwość gorszej jakości map i zdjęć

Jeżeli zależy nam na szczegółowości i jakości obrazów, odczytywanie treści na czytniku ebooków nie zawsze może spełnić swoją rolę.  Trzeba liczyć się z nieidealnym obrazem oraz delikatną siatką pikseli widoczną na ekranie. Dodatkowo czytniki nie są w stanie tak dobrze mieszać ze sobą mieszać ze sobą kolorów, przez co często tworzą nam się "grupy kolorystyczne" . 

 

Brak obsługi typowych formatów map 

Nie uważamy, że to do końca wada, dlatego zamieszczamy tę uwagę na samym końcu - decydując się na korzystanie z czytnika podczas np. górskiej wędrówki, musimy polegać jedynie na mapach z przewodników i gotowych offlinowych obrazach, nie mamy możliwości odtworzyć plików rastrowych typu GeoTIFF, TAR czy KMZ (czyli dynamicznych map przeznaczonych dla GPSów oraz dedykowanych aplikacji - tu lepiej sprawdzi się np. telefon). Pamiętajmy jednak, że czytnik z założenia nie ma takiej funkcjonalności - ma on służyć głównie odtwarzaniu plików książek. Chociaż, może w przyszłości... ;) 

 

 

Atlasy na czytniku - czy to ma sens?

Odpowiedź brzmi - to zależy, czego oczekujemy. Jeśli atlasy przeglądamy w poszukiwaniu treści, a nie jedynie obrazków, to oczywiście sens czytania ich elektronicznie jest. Przy możliwościach dzisiejszych czytników, takich jak InkPad Color 2, jakość wyświetlanych obrazów jest naprawdę dobra, lecz nie może konkurować z jakością ekranów smartfonów, tabletów czy telewizora. Jeśli więc zależy nam na oglądaniu pięknych zdjęć wysokiej jakości, lepiej postawić na drukowaną, ładnie wydaną wersję atlasu, którą będziemy mogli trzymać na półce. 

 

 

 

Podsumowanie - tak dla czytnika z kolorowym ekranem?

Pomimo drobnych minusów - jak najbardziej! Musimy jednak mieć świadomość, czego się spodziewać myśląc o kolorach i wyświetlaniu obrazów na ekranie czytnika. Regularne korzystanie z map i przewodników turystycznych dla niektórych może okazać się męczące, a wygląd wyświetlanych obrazów niewystarczający. Nie jest to jednak niemożliwe i wiemy, że znajdą się zwolennicy takiego rozwiązania i miłośnicy e-czytania w podróży :) Jeśli Ty też nie masz nic przeciwko skorzystaniu z e-przewodników, zachęcamy Cię do przejrzenia kategorii Przewodniki i podróże w księgarni Ebookpoint. 

Chociaż lato już przemija i zaczyna królować jesień, wiemy, że są wśród nas miłośnicy jesiennych wypraw. Może będzie to dobra okazja, czy wypróbować kolorowe czytniki i korzystanie na nich z przewodnika lub mapy?

A jeśli nie, zawsze można na nich po prostu czytać ulubione książki. Standardowa biblioteczka pięknie prezentuje się z kolorowymi okładkami na ekranie :) A Ty? Korzystasz z turystycznych książek w formie cyfrowej? Jakie jeszcze plusy i minusy mogłyby się jeszcze znaleźć na powyższej liście?


Za możliwość przetestowania czytnika InkPad Color 2 dziękujemy marce  Pocketbook ! :)