Na rynku coraz częściej pojawiają się czytniki z kolorowymi ekranami E-Ink. Mało tego, urządzenia te są stają się coraz bardziej zaawansowane, przestając być jedynie prostym narzędziem do odczytywania ebooków ePUB czy MOBI. Chociaż wydawać by się mogło, że do tradycyjnego, codziennego czytania taka technologia nie jest nam potrzebna, jednak okazuje się, że w niektórych sytuacjach czytniki z wyższej półki cenowej mogą się dobrze sprawdzić. Rozpatrzmy dziś za i przeciw posiadania takiej technicznej nowinki - przy okazji przedstawimy Ci krótką recenzję użytkowania czytnika Onyx Boox Tab Ultra C oraz podpowiemy, gdzie w księgarni Ebookpoint znajdziesz publikacje, które dobrze będzie się czytało na tego typu urządzeniu. Aplikacje, gry, możliwość odsłuchiwania audiobooków, konwertowanie tekstu na dźwięk, kolorowy ekran, możliwość robienia notatek...to dopiero początek listy funkcji, jakie zaczynają być dostępne w najnowszych czytnikach ebooków. Rynek bardziej zaawansowanych urządzeń do e-czytania rozwija się coraz szybciej, a czytniki coraz częściej zyskują funkcje klasycznych tabletów. Czy do czytania ebooków potrzebne są jednak aż tak rozbudowane narzędzia?  To wszystko zależy, z jakiego typu publikacji najczęściej chcemy korzystać, i czy czytnik ma nam służyć do czegoś więcej, niż tylko zaczytywanie się wieczorami w dobrej prozie :) Przeanalizujmy więc kluczowe aspekty użytkowania i przyjrzyjmy się wadom i zaletom.

 

Wielkość ekranu czytnika - czy ma znaczenie?


Klasyczne czytniki ebooków mają ekran wielkości 6'. Jednak dla kogoś, kto preferuje większą ilość szczegółów wyświetlanych na ekranie, a także lubi wymiczytnik Onyx Boox Tab Ultra Car zbliżony do tradycyjnej strony w książce, dobrym wyborem będzie czytnik z dużym ekranem - takim, który oscyluje w granicach lub przekracza 10'. Przykładem może być e-notatnik Onyx Boox Tab Ultra C o przekątnej 10,3'.  Tak jak wspomnieliśmy, jest to wymiar ekranu podobny do kartki z książki lub zeszytu. Na chwilę obecną jest to największy ekran E-Ink oferujący rozdzielczość 300 dpi do wyświetlania odcieni szarości, a także 150 dpi dla treści kolorowych.

Czy warto zastanawiać się nad tak dużym urządzeniem? Dla każdego, kto nie przywykł do czytania na mniejszych urządzeniach i męczy się, będąc zmuszonym do operowania na małych ekranach, będzie to dobry wybór. 10-calowe ekrany pozwalają na wyświetlenie większej ilości szczegółów, dobrze sprawdzą się przy cyfrowych mapach. Tekst będzie wyraźniejszy i lepiej będzie wyglądał po powiększeniu. Wadą czytników tej wielkości jest ich mniejsza poręczność - nie schowamy ich już do większych kieszeni czy torebek o mniejszych wymiarach, nie tak łatwo również utrzymać je np. jedną ręką. Są cięższe od standardowych 6-calowych urządzeń - w niektórych modelach waga może nawet przekraczać 400g. Jeśli Ci to nie przeszkadza, a zależy Ci na wygodzie czytania z większego wyświetlacza - śmiało inwestuj w większy czytnik. 


Kolorowy ekran w czytniku - czy warto?

Jeśli często przeglądasz publikacje z ilustracjami i zależy Ci, by widzieć je w kolorze, jeśli jesteś fanem bądź fanką komiksów albo mangi, lub na swoim czytniku skrywasz przewodniki i mapy  - warto. Naturalnie musimy pogodzić się z tym, że kolory w czytnikowym wyświetlaczu nie będą tak wyraźne i ostre, jak w tabletach i telefonach - ekrany E-Ink działają na innych zasadach. Kolory będą przyciemnione, delikatniejsze i mniej wyraźne i trzeba wziąć sobie to do serca, by się nie rozczarować. 
E Ink Kaleido 3, który zastosowano w modelu Tab Ultra C, tak jak już wspomnieliśmy, jest obecnie największym kolorowym ekranem na rynku. Ponadto jest to pierwszy ekran E Ink oferujący rozdzielczość 150 dpi dla kolorów - do tej pory było to 100 dpi. Onyx Boox Tab Ultra C - najwiekszy kolorowy ekran E-Ink

W większości czytników pojawia się problem tak zwanego ghostingu, czyli wyświetlania "resztek atramentu" z czytanej lub oglądanej uprzednio strony - w kolorowych ekranach ten problem może się nasilać, jednak nowocześniejsze czytniki radzą sobie z tym całkiem dobrze. Przede wszystkim podstawowym rozwiązaniem będzie odświeżenie ręczne strony. Powszechnym zjawiskiem może być też to, że kolory na obrazkach nie przechodzą do siebie płynnie, a widoczne są jako zbite grupy kolorystyczne - Onyx Boox posiada jednak kilka trybów odświeżania - HD, zównoważony, szybki oraz ultraszybki. Tryby niższe od HD zostały dostosowane do przewijania obrazów i wyświetlania stron internetowych, więc automatycznie płynnie mieszają kolory oraz zmniejszają efekt ghostingu, pozwalając na subtelniejsze przejścia. Pozwala to nawet przeglądać ruchome obrazy - przesuwające się slidery na stronach www czy krótkie filmiki instruktażowe. Ustawienia trybu można zmienić ręcznie. 

 

Kolorowe treści będą dobrym wyborem dla wszystkich, którzy zaczytują się w ilustrowanych reportażach, komiksach, magazynach i czasopismach w formie cyfrowej, literaturze podróżniczej czy literaturze popularnonaukowej. Wszystkie te gatunki znajdziesz w księgarni Ebookpoint. Rozwiązania systemowe, które wpływają na przejścia między przełączanymi stronami oraz niwelują ghosting, sprawdzą się przy czytaniu także tradycyjnych ebooków PDF, Epub czy MOBI.

Duży, kolorowy czytnik będzie również świetny do nauki i korzystania z wszelkiego rodzaju podręczników oraz encyklopedii, a także przyda sie przy analizie różnych raportów. Jeśli poza czytaniem książek, interesuje Cię wykorzystywanie go do pracy lub do szkoły/uczelni - notowania, przygotowywania wykresów, przechowywania na nim dokumentów, albo po prostu musisz czasem przejrzeć na czytniku jakąś stronę internetową, zaawansowane e-notatniki będą dla Ciebie w sam raz. Warto pamiętać, że wyświetlacze czytników nie niszczą oczu tak, jak ekrany w tabletach czy smartfonach - z pewnością więc warto przyzwyczaić się do takiego rozwiązania. 

 Dodatkowe funkcje czytnika - jakie? Czy będą przydatne?

Dostęp do przeglądarki internetowej, przeglądanie zdjęć czy słuchanie audiobooków to coraz popularniejsze funkcje czytników. Odczytywanie wielu formatów ebooków, mnóstwo narzędzi do dostosowywania wyglądu czcionki, marginesów, oznaczanie zakładek, zaznaczanie tekstu, ustawienia jasności i odcienia ekranu, to na chwilę obecną także standard. Najnowocześnejsze e-notatniki pozwalają nam jednak dodatkowo chociażby pobierać aplikacje z zainstalowanego sklepu Google Play, płynnie przeglądać internet, a nawet skanować dokumenty, bo mają wbudowany aparat. Czy wszystkie te funkcje są przydatne? 

Onyx Boox Tab Ultra C - skanowanie dokumentów


Z pewnością przeglądarka oraz pobieranie aplikacji ułatwi nam dostęp do większej ilości ulubionych ebooków i audiobooków, do naszych biblioteczek - chociażbOnyx Boox Tab Ultra C - notatniky poprzez darmową aplikację Ebookpoint, którą ściągnąć możemy bezpośrednio na nasz czytnik.

 

Droższe i lepiej wyposażone czytniki posiadają także w funkcję Text To Speech, pozwalającą na przetwarzanie tekstu na dźwięk - taka funkcja przyda się tym, którzy mają problemy ze wzrokiem i nie chcą męczyć oczu. Jeśli chodzi o słuchanie - czytniki takie jak Onyx Boox Tab Ultra C posiadają głośniki pozwalające nam na bezproblemowe odtwarzanie dźwięku - przyda się to miłośnikom audiobooków lub w przypadku, gdy musimy wysłuchać innego typu nagrań. 


Możemy też skorzystać z notatek w kalendarzu (przydadzą się, gdy użytkujemy czytnik służbowo lub służy nam pomocą na uczelni) czy nawet zeskanować jakiś dokument (lub zrobić zdjęcie). Do prostych dokumentów aparat wbudowany w czytnik powinien się dobrze sprawdzić - skany wychodzą wyraźne, choć oczywiście kolory ekranu nie będą oddawać realistycznej kolorystyki zdjęcia. 

Ciekawym dodatkiem jest także notatnik - w czytniku Onyx Boox Tab Ultra C jest on mocno rozbudowany, pozwala na zmianę grubości i wyglądu linii, kolorów, dobieranie szablonu tła oraz wgrywanie własnych. E-notatnik ma również funkcję rozpoznawania pisma odręcznego, dodawanie kształtów, pracę na warstwach. Notatki możemy synchronizować z chmurą, eksportować oraz udostępniać.

 

 

 


Design i elegancja - dodatkowy atut 

Jeśli zależy Ci, Onyx Boox Tab Ultra C - rysik i elegancki designby Twój czytnik poza funkcjonalnością również prezentował się bardzo dobrze - na przykład na oficjalnych spotkaniach, jeśli wykorzystujesz go w pracy - warto przyjrzeć się urządzeniom z górnej półki. Trzeba przyznać, że testowany przez nas Onyx Boox Tab Ultra C posiada naprawdę piękny design, a dodatkowo łączy z wyglądem nowoczesne funkcje. Producenci przykładają uwagę nawet do najmniejszych szczegółów - nawet do opakowania, w którym schowany został nasz czytnik. Samo e-notatnik wykończony jest matową obudową, poszerzoną z jednej strony, by wygodnie się go trzymało - prezentuje się to naprawdę profesjonalnie. Do urządzenia dołączono rysik BOOX Pen 2 Pro, który można za pomocą ukrytego w nim magnesu doczepić do czytnika. Rysikiem notuje się bardzo płynnie, nie jest odczuwalne opóźnienie w stosunku do nacisku na ekran - zupełnie, jakbyśmy pisali po kartce papieru. 

Elegancki jest nawet interfejs, który posiada jeden pulpit z ikonami i widgetami wszystkich aplikacji - widok na ekran i jego łatwe dostosowanie do swoich preferencji to niewątpliwy atut. 

 

 

 Podsumowując - decydując się na bardziej zaawansowany czytników ebooków musimy liczyć się z większym wydatkiem, jednak w zamian dostajemy wysoką jakość i dostęp do wielu funkcjonalności, jakich nie znajdziemy w mniejszych i starszych modelach. Warto przemyśleć za i przeciw, by dobrze wykorzystać potencjał takiego urządzenia. Jeśli nie wspomagamy się nim w pracy czy w szkole i służy nam jedynie do zaspokajania czytelniczego głodu w zakresie nieilustrowanej (lub słabo ilustrowanej) beletrystyki - może nam się nie przydać i być może warto postawić jednak na coś mniejszego i tańszego. Jeśli jednak zależy nam na designie, świetnym działaniu lub przydadzą nam się wszystkkie smaczki w nim ukryte - będzie dobrym rozwiązaniem :) 

A Ty co sądzisz? Warto inwestować w tak zaawansowane urządzenia czy jednak wolisz coś mniejszego i z mniejszą ilościa funkcji? Za możliwość przetestowania e-tabletu Onyx Boox Tab Ultra C dziękujemy Czytio.pl