Warto czasem spojrzeć na otaczający nas świat z innej perspektywy. Na przykład poprzez pryzmat designu i architektury - historie o twórcach, ich wizjach, a także o zwykłych ludziach oraz napotkanych przez nich mieszkaniowych wyzwaniach pasjonują czytelników, zwłaszcza, jeśli pochodzą z "własnego podwórka". Dlaczego poruszamy ten temat? W naszej księgarni właśnie ukazał się reportaż Futerał. O urządzaniu mieszkań w PRL-u - z okazji premiery oddaliśmy głos Wydawnictwu Czarnemu i dopytaliśmy ich, jakie jeszcze poleciliby ebooki o podobnej tematyce. Oto 5 książek o architekturze i designie, które warto znać, i które znajdziecie w księgarni Ebookpoint.pl.  

Praktyki zamieszkiwania od lat zajmują polskich czytelników, a książkowe opowieści o polskiej architekturze i dizajnie, to doskonały klucz do odczytywania historii Polski XX i XXI wieku. W księgarni Ebookpoint.pl znajdziesz sporo ebooków poświęconych tematyce wzornictwa, architektury wnętrz lub urbanistyki. Dziś Wydawnictwo Czarne prezentuje nam 5 najciekawszych ebooków spod swoich skrzydeł, które mogą Cię zainteresować. 

 

 

Futerał. O urządzaniu mieszkań w PRL-u Agaty Szydłowskiej - ta ebookowa premiera to nowatorska opowieść o mieszkaniu jako jednym z centralnych obiektów zmartwień, troski, zabiegów, dumy, snobizmów i zaradności pokoleń Polek i Polaków. Badaczka Agata Szydłowska wykonała tytaniczną pracę, poszukując odpowiedzi na pytanie: jak tak naprawdę urządzano się w PRL-u? Błyskotliwie łączy historię społeczną, opowieść o przemianach politycznych i kulturowych z bogactwem materiałów i świadectw. Okazuje się, że na wygląd mieszkań gruntownie wpływały​​​​​​, stosunki społeczne, polityka mieszkaniowa, przemiany gospodarcze, a nawet polityczne zawirowania! Chociaż z jednej strony PRL kojarzy się z tandetą i prowizorycznością, z drugiej jest kopalnią ikon designu. 

 

Ebook Futerał. O urządzaniu mieszkań w PRL-u  ukazał się nakładem Wydawnictwa Czarnego w serii Poza Serią. W księgarni Ebookpoint znajdziesz go tutaj.

 

 

 

W książce Betonia. Dom dla każdego Beata Chomątowska przygląda się blokom bez uprzedzeń, z ciekawością reportera i dociekliwością badacza. Okazuje się, że bloki mogą skrywać o wiele więcej, niż mogłoby nam się wydawać. Chociaż tak wtopiły się w naszą codzienność, że zwykle nie zwracamy na nie szczególnej uwagi, mają nam do powiedzenia naprawdę sporo. I to na całym świecie! Wielkie betonowe metropolie, owiane złą sławą szare blokowiska, samotne czteropiętrowce to miejsce życia dla milionów ludzi na całym świecie - czy to w Krakowie, czy pod Paryżem, czy w Londynie. 

Książka ta nie jest jednak sentymentalną podróżą przez polskie, niemieckie i brytyjskie osiedla. To opowieść o idei masowego budownictwa, świetlanych szklanych domach przemienionych to w slumsy, to w luksusowe apartamentowce, a przede wszystkim brawurowa próba ukazania bloków takich, jakie są naprawdę – małych światów, które wywarły ogromny wpływ na historię współczesnej architektury. 

Ebook Betonia. Dom dla każdego  czeka na Ciebie w kategorii literatura faktu

 

 

 

 Ursynów Północny powstał w całości z wielkiej płyty, a pierwsi mieszkańcy wprowadzali się do swoich M w 1977 roku. Z czasem zazieleniony, ożywiony przez działania artystów, animatorów i subkultury młodzieżowe zyskał opinię „najbardziej ludzkiej sypialni Warszawy”. Lidia Pańków w swoim reportażu Bloki w słońcu prowadzi czytelnika labiryntem ursynowskich uliczek, tłumacząc, co łączy dzielnicę z hasłami architektury modernizmu, dlaczego ursynowscy architekci nie lubili Le Corbusiera i jak udało im się przemycić do projektu idee eksperymentu społecznego czasem graniczącego z futurologią. Autorka kreśli historię dzielnicy, przywołując prywatne opowieści mieszkańców i twórców Ursynowa.

Zgodnie z założeniami PRLowskiego budownictwa, osiedla miały odciążać centrum aglomeracji i tworzyć odrębne struktury społeczne. Gigantyczne blokowiska takie jak Ursynów stały się tętniącym życiem organizmem - przebiegające przez nie ulice był czymś, co scalało epizody rodzinnych historii. 

Sprawdź ebook Bloki w słońcu  w księgarni Ebookpoint.pl.

 

 

 

Podobno warunki mieszkaniowe w Polsce należą do jednych z najgorszych w Unii. W kiepską sytuację na rynku mieszkalnictwa wliczają się małe metraże, fatalna jakość wykonania, nieadekwatnie wysokie ceny, i ciasne, ogrodzone osiedla. 

Czym właściwie jest niesławna patodeweloperka? Dlaczego mieszkania w nowej zabudowie są tak drogie? I jakie niespodzianki mogą kryć się za często używanym w ogłoszeniach słowem „przytulne”? Urbanista Łukasz Drozda w książce Dziury w ziemi analizuje sytuację na polskim rynku mieszkaniowym, rozmawia ze specjalistami z tej branży, a także szuka odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące problemów mieszkalnictwa w naszym kraju. Kreśli przy tym krajobraz współczesnej polskiej urbanizacji – od wielkich miast, jak Warszawa, Kraków i Wrocław, po mniejsze, jak Siewierz i Żory. Pokazuje, że niewydolny system kopie dziury sam pod sobą, wciągając do nich przyszłość kolejnych pokoleń.

Ebook i audiobook Dziury w ziemi znajdziesz w księgarni Ebookpoint tutaj

 

 

Jak mieszkaliśmy kiedyś, a jak dziś? Dom polski  Małgorzaty Czyńskiej to zbiór fascynujących wywiadów z ludźmi projektującymi towarzyszące nam meble, tkaniny, ceramikę i szkło. Autorka przybliża czytelnikom historię polskiego wzornictwa i sylwetki projektantów począwszy od dwudziestolecia międzywojennego poprzez lata PRL-u do czasów współczesnych. Całość tworzy opowieść o wielu śmiałych koncepcjach, które swoim indywidualnym stylem zaskoczyły świat.

Dom to nie tylko przedmioty i cztery ściany. To emocje, historie i wspomnienia. To obyczaje, kultury, języki. To wszystko składa się na wielowymiarowy obraz polskiego dizajnu, który warto poznać.

Ebook Dom polski czeka na Ciebie w księgarni Ebookpoint.pl w kategorii kultura i sztuka.

 

 

 

 

Koniecznie podziel się z nami swoimi odczuciami na temat ebooków i książek o tematyce architektonicznej i urbanistycznej. Dodatkowo z okazji premiery ebooka Futerał. O urządzaniu mieszkań w PRL-u wraz z Wydawnictwem Czarnym przygotowaliśmy dla Ciebie promocję na całą serię Poza Serią. Rabaty będą obowiązywać do 5 września 2023.

 

Za wpis dziękujemy Wydawnictwu Czarne.