Ani się obejrzeliśmy, a tu już niemal połowa stycznia! To najwyższa pora, byśmy podsumowali, co ciekawego właśnie ukazało się lub ukaże w przeciągu najbliższych kilkunastu dni na wydawniczym rynku. Jakie książki warto przeczytać? Jeśli zastanawiasz się, co czytać w 2023, postaramy się odrobinę pomóc. Znajdzie się coś dla fanów katalońskiej twórczości, bedzie coś ciekawego dla miłośników kryminału oraz odrobinę literatury młodzieżowej, która przeżywa od jakiegoś czasu istny boom.Jednego możemy być pewni - możliwości wyboru lektury jest w tym miesiącu całkiem sporo, a nasze propozycje to jedynie ułamek świetnych tytułów, które czekają na miłośników czytania. Oto najciekawsze naszym zdaniem styczniowe premiery i zapowiedzi!
 

Już po premierze - ebooki w regularnej sprzedażyOkładka Spaleni w ogniu

(ebook)

31,92 zł 39,90 zł(-20%)

(27.93 zł najniższa cena z 30 dni)

Zaczynamy od nowej powieści autorstwa Jaume Cabré. Wciągająca intryga, niepokojące, niejednoznaczne postaci oraz nieoczekiwane, zabawne literackie nawiązania tworzą wielowymiarową historię porównywalną do labiryntu. Barcelończyk Ismael nie miał łatwego dzieciństwa, lecz udało mu się zdobyć wykształcenie i teraz wykłada jako nauczyciel języka i literatury. Pewnego dnia, szukając guzików, zagląda do pasmanterii, gdzie natyka się na koleżankę z dzieciństwa. Powoli zaczyna rozwijać się między nimi uczucie. Jednak przypadkowe spotkanie ze znajomym ze szkoły wywraca życie Ismaela do góry nogami. Budzi się on w podejrzanym szpitalu i nie wie, kim są dziwni lekarze ani jak sam ma na imię. Jedynie odzyskanie pamięci pozwoli mu zrozumieć, w jakich opałach się znalazł. 

 

Okładka Ja śpiewam, a góry tańczą

(ebook)

24,56 zł 31,90 zł(-23%)

(23.92 zł najniższa cena z 30 dni)

Ja śpiewam, a góry tańczą to propozycja na styczeń od Wydawnictwa Czarnego. Góry trwają wiecznie. Przechowują pamięć o minionych pokoleniach. Ta powieść to górski mikrokosmos, pełen wzajemnych konfliktów i zależności. Rodzina Domneca i Sió, których losy ciasno splatają się z miejscem, w którym żyją, ale także ukrywająca się w lesie sarna, duch poety, wyczekujące deszczu grzyby, kobiety przed wiekami oskarżone o czary, chmury zrzucające błyskawice - bohaterowie tej książki wymykają się chronologicznym ramom czasu i oficjalnej historii. Irene Sol stworzyła piękną gawędę o poszukiwaniu bliskości, śmierci i celebracji życia. 


Okładka Bielmo. Niezwykły przypadek Edgara Allana Poe

(ebook)

30,80 zł 40,00 zł(-23%)

(30.00 zł najniższa cena z 30 dni)

Bielmo staje się ostatnimi dniami jednym z Netflixowskich hitów. Serial nakręcony został na podstawie kryminalnej powieści Louisa Bayarda - w 1830 roku w wojskowej Akademii West Point dochodzi do morderstwa. Zawisło ciało młodego kadeta, a ktoś wykroił ze zwłok serce. Za dyskretne dochodzenie bierze się Augustus Landor - a sprzymierzeńca zyskuje w emocjonalnym, młodym kadecie ze skłonnością do alkoholu, dwoma tomikami poezji na koncie i mroczną przeszłością. Młodzian, któremu na imię Edgar Allan Poe, wywołuje u Landora ojcowską życzliwość i staje się jego oczami i uszami wewnątrz murów Akademii. 


Okładka Do cna

(ebook)

26,93 zł 35,90 zł(-25%)

(25.85 zł najniższa cena z 30 dni)

W naszym zestawieniu musiała znaleźć się także nowa Katarzyna Bonda! Kolejna część serii o Jakubie Sobieskim to mroczny, pełen strachu, szaleństwa i chorych fantazji kryminał. Kim jest grasujący w Żyrardowie psychopata? Bez śladu znika młody mężczyzna, a w parku porzucono reklamówki pełne ugotowanych, doprawionych i jeszcze pachnących rosołem ludzkich kości. Detektyw Sobieski szybko orientuje się, że rodzina zaginionego mężczyzny skrywa wiele mrocznych tajemnic. Te najpilniej strzeżone dotyczą właśnie Antona i jego nietypowych fantazji - mężczyzna pragnął być… zjedzony. Czy morderca zabija dla mięsa czy dla rozrywki? Jeśli detektyw chce być dla niego godnym przeciwnikiem, będzie musiał sporo zaryzykować. 


Okładka Solitaire

(ebook)

27,20 zł 34,00 zł(-20%)

(18.70 zł najniższa cena z 30 dni)

Czytelnicy pokochali bestsellerowego Heartstoppera gdy tylko ukazał się w sprzedaży. Solitaire to z kolei literacki debiut osoby autorskiej Alice Oseman, który w końcu zagościł na rodzimym rynku :) Pojawiają się w nim szkice postaci, które teraz są nam już znane z serii kultowych komiksów o Nicku i Charlie'm. Bohaterka Solitaire, Tori, siostra Charliego, jest uczennicą dwunastej klasy. Raczej nie ma przyjaciół, bo ceni sobie własne towarzystwo - pewnego razu jednak poznaje Michaela Holdena. Tajemniczy chłopak, który powoduje, że w Tori budzą się uczucia, o które nigdy by siebie nie podejrzewała, wydaje się tak wyjątkowy i nieprzystający do tego, co dzieje się wokół, że Tori zastanawia się nawet, czy on istnieje naprawdę. Ich skomplikowaną relacje ciężko nazwać przyjaźnią. Tymczasem w szkole pewna grupa uczniów przejmuje władzę. Z pozoru niewinne żarty, dotykające głównie nauczycieli, okazują się jednak tragiczne w skutkach. Tori stara się zapobiec katastrofie i dowiedzieć się, kto za tym wszystkim stoi.   

 

Okładka Michael

(ebook)

33,92 zł 39,90 zł(-15%)

(32.72 zł najniższa cena z 30 dni)

Coś intrygującego w nowościach z pewnością znajdą też fan(k)i romansu! Michael określany jest jako jedna z najbardziej wyczekiwanych książek Julii Brylewskiej. Młodziutka Kylie została porwana prosto z jednej z bostońskich ulic. Budzi się w otoczonej murem rezydencji, której właściciel ewidentnie jest nią zafascynowany. A to oznacza, że tak łatwo nie wypuści swojej zdobyczy... Kylie, odurzona środkami nasennymi, szybko uświadamia sobie, że to pułapka. Michael, przystojny i piekielnie bogaty, zrobi wszystko, by zmusić ją do uległości - najpierw uczyni ją słabą i sprawi, że będzie go potrzebowała. A w końcu, gdy już nie będzie w stanie bez niego funkcjonować, ściągnie maskę, odsłaniając twarz należącą do potwora. 

 

Okładka Biblioteki. Krucha historia

(ebook)

92,32 zł 119,90 zł(-23%)

(92.32 zł najniższa cena z 30 dni)

 Historia biliotek od starożytności po erę cyfrową - wbrew pozorom może to być naprawdę intrygująca przygoda! :) Zbiory ksiąg znane na całym świecie, zazdrośnie strzeżone przez prywatnych kolekcjonerów, budowane przez stulecia i niszczone w jeden dzień. Pomieszczenia ozdobione złoceniami i freskami albo wypełnione wygodnymi pufami .  Historycy Andrew Pettegree i Arthur der Weduwen przedstawiają nam antykwariuszy i filantropów, którzy tworzyli wspaniałe księgozbiory, opowiadają o narodzinach i upadku gustów literackich i odsłaniają przed nami tajemnice zbrodni i wykroczeń popełnionych w pogoni za rzadkimi manuskryptami. Poprzez te opowieści autorzy pokazują, że chociaż same księgozbiory są niezwykle kruche i mogą popaść w ruinę w ciągu zaledwie kilku dekad, jednak idea biblioteki okazała się nadzwyczaj trwała i odporna, a każde pokolenie tworzy tę instytucję od nowa. 

 

Okładka Arystoteles i Dante przepadają w toni życia

(ebook)

31,92 zł 39,90 zł(-20%)

(31.92 zł najniższa cena z 30 dni)

Pamiętasz Arystotelesa i Dantego? Gdy zaczęli spędzać ze sobą czas, nie sądzili, że tak wiele ich połączy i odkryją, kim chcą być naprawdę. Teraz muszą zbudować związek w świecie, który zdaje się kwestionować ich istnienie. Chłopcy są zdeterminowani, by wytyczyć sobie ścieżkę tam, gdzie nikt ich nie rozumie. Kiedy Ari staje w obliczu szokującej straty, będzie musiał walczyć jak nigdy przedtem, aby stworzyć życie, które będzie prawdziwie szczęśliwe. Wyczekiwana kontynuacja powieści Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata.  

 

 

Zapowiedzi - na co czekamy jeszcze w styczniu?


Połowa stycznia wciąż przed nami, a to oznacza kolejne mega interesujące premiery! Przedstawiamy kilka z nich. 

Ministerstwo Prawdy  to prowokująca dystopia w hołdzie Orwellowskiemu 1984. W społeczeństwie pełnym różnic klasowych, wszyscy przyzwyczaili się do braku wolności, akceptują zakazy, nakazy, nie kwestionują działań władzy ani nie podważają oficjalnych informacji. Powołanu tu Ministerstwo Prawdy - organ kontrolujący całe społeczeństwo, manipulujący niczego nieświadomymi obywatelami zanurzonymi w cyfrowym świecie.

Dziennikarka Julia Romero podejmuje śledztwo w sprawie śmierci ojca, którą uznano za samobójstwo. Gabriel Romero pisał artykuły obnażające działania Ministerstwa - teraz wszystkie jego teksty zniknęły, a to, co Julia brała za zwykłą paranoję ojca, zaczyna mieć logiczne uzasadnienie.

PREMIERA 18.01.2023

 

 

 

 

Elfy, demony i wojownicy - jeśli lubisz te klimaty, Uciekając przed przeznaczeniem będzie dla Ciebie idealne! Debiut literacki Zuzanny Bandosz to opowieść o czworgu bohaterach, których połączył przypadek. Diana jest półelfką, która od urodzenia żyje w świecie ludzi - chociaz nieraz doświadczyła ich okrucieństwa, wciąż wierzy w ich dobro. William to królewicz, ale tylko z tytułu. Wychowywał się na obcych ziemiach pod okiem surowego opiekuna, uczony, by nienawidzić każdego, kto nie był człowiekiem. Eilish jest samotnicą i doskonałą wojowniczką, od zawsze zdaną tylko na siebie. Obrała niebezpieczną ścieżkę, ale jest gotowa stawić jej czoła. Jason to jedyny ocalały z rzezi; demon, który dorastał wśród ludzi. Nów księżyca budzi w nim lęk, bo gdy światło gaśnie, jego mroczna natura wyrywa się na wolność. Codzienną pustkę wypełnia grą w cypelmistrza i złodziejskimi sztuczkami, lecz nigdy nie zapomniał o swojej ojczyźnie...

PREMIERA 25.01.2023

 

 

 

Elmet to powieść nominowana do wielu nagród literackich, między innymi do Bookera, Women’s Prize for Fiction, Dublin Literary Award oraz International Dylan Thomas Prize. Bogata, dzika, mroczna i piękna, porównywana do Drogi Cormaca McCarthy’ego. 

Daniel i Cathy spędzają całe dnie, swobodnie wędrując po lesie. Kiedyś chodzili do szkoły, opiekowała się nimi babcia Morley i żyli jak inne dzieci, ale od tego pamiętnego lata, kiedy Cathy skończyła piętnaście lat, a Daniel czternaście, mieszkają we trójkę w odosobnieniu, z dala od społeczeństwa i jego norm. Tata własnymi rękami wybudował ich dom, poluje w lesie i dba o zaopatrzenie. Ale czasem znika…

PREMIERA 24.01.2023

 

 

 

Literacki debiut Mateusza Cieślika ukaże się wprawdzie już na początku lutego, a nie w styczniu, ale nie odmówilibyśmy sobie wspomnienia o nim tutaj na zakończenie tego wpisu :)  Urząd do spraw dziwnych ukaże się nakładem wydawnictwa beYA i porwie Czytelników w świat podziemnego Krakowa i tajemniczych animów. Sara Kos to nastolatka, która mieszka wraz z ojcem i młodszym bratem. Sara tęskni za mamą, martwi się o brata i dosłownie nienawidzi swojego ojca. Sądzi, że to przez niego mama odeszła, zostawiając ją i Fabiana, który nie dość, że ma problemy w szkole, to jeszcze słyszy dziwne głosy. Tymczasem do domu obok wprowadza się ktoś nowy. Intrygujący jest zarówno sam gospodarz, jak i jego goście. Są... nietypowi. Jednak naprawdę dziwnie robi się wtedy, gdy okazuje się, że jest powiązany ze zniknięciem matki dziewczyny.
PREMIERA 8.02.2023

 

 

 

 

 

Koniecznie daj znać, która z nowości lub zapowiedzi najbardziej przypadła Ci do gustu! ;) A może jakaś zupełnie inna niż te, które wymieniliśmy? Zachęcamy do dyskusji :)