Dzień Dziecka już za parę dni! To wielkie święto małych Czytelników - warto więc docenić literacką pasję rozwijaną od najmłodszych lat. Kolorowe, bogato ilustrowane książki będą świetnym prezentem - a co z cyfrowymi formatami? Zastanowimy się dziś, czy warto wprowadzić dziecko w świat ebooków i audiobooków. Rozważymy za i przeciw oraz przemyślimy, czy zakup czytnika dla dziecka będzie dobrą decyzją.1 czerwca to świetna okazja, by sprawić dziecku wartościowy prezent . Niezmiennie uważamy, że takim może być dobra książka! W dzisiejszym szybkim tempie życia coraz więcej osób sięga jednak po cyfrowe formaty - ebooki i audiobooki - jako alternatywę dla tradycyjnych książek. Ten trend dotyczyć może także najmłodszych Czytelników. Jak wszystko, także i korzystanie z ebooka czy audiobooka przez dziecko ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Powinna to być przemyślana decyzja - zwłaszcza, jeśli planujemy zakupić latorośli dodatkowo czytnik ebooków.


Zalety czytania przez dziecko ebooków


Rozwijanie sympatii do książek

Ebooki mogą przyczynić się do rozwijania miłości do czytania u dzieci. W dzisiejszych czasach, pośród ogromnej ilości elektroniki na rynku, zainteresowanie dziecka na dłużej nowym zajęciem może okazać się trudne. Dzięki czytnikom i ebookom, dzieci mogą uznać czytanie za bardziej interesujące i angażujące. Niektóre ebooki mogą zawierać chociażby dźwięki! To z pewnością pomoże wzbudzić ciekawość i zainteresowanie dziecka, a także umocni jego sympatię do literatury - dziecko w świecie książek to skarb!

Wygoda i mobilność, zwłaszcza w podróży:

Ebooki i audiobooki są łatwo dostępne na różnych urządzeniach, takich jak czytniki ebooków, tablety czy smartfony. Dzięki temu dzieci mogą czytać w dowolnym miejscu i czasie, bez konieczności noszenia ze sobą wielu ciężkich książek. To sprawia, że czytanie staje się bardziej mobilne i wygodne. Dziecko bez problemu ma zajęcie na przykład w dłuższej podróży (jeśli nie czuje się przy tym źle i nie cierpi na chorobę lokomocyjną).

 

Nauka i edukacja:

 

Na rynku mamy wiele ebooków typowo edukacyjnych - mogą one być wsparciem w codziennej nauce oraz uzupełnieniem wiedzy. Zawierają one treści, które mogą wspomagać naukę dzieci w różnych dziedzinach, takich jak matematyka, nauki przyrodnicze czy języki obce. Dodatkowo, czytniki ebooków posiadają także funkcje słownikowe, które mogą pomóc przy zrozumieniu nowych słów. Część szkół decyduje się także na dopuszczenie podręczników w cyfrowych wersjach do użytku ucznia - to dobre rozwiązanie, bo pozwala pozbyć się nadmiaru ciężkich książek z plecaka. W tym przypadku musimy jednak upewnić się, czy takie rozwiązanie wchodzi w grę w szkole Twojego dziecka i czy placówka nie zabrania takiego postępowania.

 

Dostosowanie ustawień i brak męczenia oczu:

 

O ile korzystamy z czytnika ebooków, a nie smartfona lub tabletu! W przeciwieństwie do ekranu tabletu czy smartfona, ekrany w czytnikach to tak zwany e-papier. Nie emituje szkodliwego dla oczu światła niebieskiego i daje odpowiedni kontrast. Dodatkową zaletą jest możliwość dostosowania podświetlenia ekranu do własnych preferencji - a to ważne dla młodych oczu. Czytniki ebooków często oferują funkcje dostosowawcze, które mogą być korzystne dla dzieci. Na przykład, możliwość zmiany rozmiaru czcionki, regulacji jasności ekranu czy włączanie trybu nocnego.

Lekkość i zajmowanie niewielkiej ilości miejsca

To zaleta przydatna zwłaszcza w przypadku, gdy dziecko lubi nosić ze sobą książki i czytać np. w szkole. W porównaniu książek, urządzenie na którym czytamy ebooki nie zajmie dużo miejsca, a można na nich przechowywać setki tytułów. Czytnik lub tablet nie obciąży plecaka, a co za tym idzie, nie będzie dodatkowo narażał młodego kręgosłupa. No i zmieszczą się na nim tysiące książek!

 

Czytnik będzie bardziej odporny

Zagięcia, naderwane strony, plamy na kartkach lub okładce, poszarpane brzegi....książki papierowe nie mają z dziećmi łatwo. Czytnik może być nieco odporniejszy! Oczywiście, wiadomo, że w przypadku braku troski o niego, również może się zniszczyć - problem ten jednak możemy rozwiązać, zaopatrując się w wygodne (i naprawdę ładne!) etui. Dzisiejsze tablety, smartfony oraz czytniki są też w większości wodoodporne. Naturalnie, dbałości zarówno o książki, jak i o sprzęt warto uczyć dzieci od najmłodszych lat - wówczas nie będzie obaw o trwałość tak papieru, jak i elektroniki :)

 

Ebooki i audiobooki to oszczędność czasu i pieniędzy

Cyfrowe formaty w księgarniach internetowych często są tańsze niż tradycyjne książki. Ponadto, często są dostępne darmowe lub tanie e-booki, a także oferty abonamentowe dla audiobooków. Co rusz można znaleźć świetne promocje na ebooki i audiobooki - warto poszukać na stronach zakładek z promocjami i okazjami. U nas, w księgarni Ebookpoint.pl, znajdziesz te TUTAJ. Dodatkowo, nie trzeba chodzić po sklepach i szukać - cyfrowe książki dostępne są w dowolnym momencie, zarówno online, jak i offline. Nie trzeba czekać na dostawę fizycznej książki ani iść do biblioteki, aby pożyczyć tytuł. Wystarczy kilka kliknięć, aby zakupić lub pobrać e-booka lub audiobooka. W ten sposób możesz cieszyć się natychmiastowym dostępem do swojej lektury.

 


Wady korzystania przez dziecko z ebooków i audiobooków


Brak kontaktu z kolorowymi obrazkami i stymulacji jak przy tradycyjnej książce

Dotyczy to zarówno czytania książek dzieciom przez rodziców jak i czytania przez samo dziecko. Zdecydowanie cyfrowe formaty polecilibyśmy dla nieco starszych dzieci - dla najmłodszych czytelników najlepszym wyborem będzie wciąż książka drukowana. 
Kolory, ilustracje i faktura papieru stymulują rozwój młodego człowieka. Niestety, ebooki nie do końca mogą te kryteria spełnić - o ile książki dla dzieci oglądane na tabletach czy czytnikach z kolorowym ekranem jeszcze zachowają walory kolorystyczne, to jednak pozostałe kwestie pozostają niespełnione. Tytuły przeznaczone dla starszaków to już najczęściej opowieści typowo tekstowe, niezawierające obrazków. 

Narażony wzrok w przypadku czytania na tabletach lub smartfonach

Tak jak już wspomnieliśmy wyżej - w przypadku czytnika ebooków nie będziemy mieć tego problemu, jednak w momencie, gdy dziecko czyta na zwykłym tablecie bądź telefonie, jego wzrok będzie narażony na działanie światła niebieskiego - szkodliwego dla oczu. Niestety, w dzisiejszym świecie, gdy coraz więcej czasu spędzamy przed ekranami, warto zastanowić się nad sposobem użytkowania ebooków przez młodych czytelników - w tej kwestii lepiej przemyśleć zakup czytnika ebooków.
Dodatkowo, jeśli dziecko będzie sięgać po ebooki wieczorami i czytać na tablecie, może mieć problemy ze snem.

 

Długi czas spędzany na urządzeniu elektronicznym

 

Tutaj również problem dotyczy w głównej mierze urządzeń niebędących czytnikami - coraz więcej czasu spędzamy przed ekranami, narażeni na szkodliwe promieniowanie, i to juz od młodych lat. Warto więc nieco ten czas dziecku ograniczyć i skierować jego uwagę poza ekran sprzętu.

Potencjalne rozpraszacze

Powiadomienia o wiadomościach, gry lub inne aplikacje na urządzeniu - przez to dzieci mogą mieć trudności w skupieniu się na czytaniu. W takim przypadku ważne jest, aby zapewnić odpowiednie warunki do skoncentrowanego czytania.


Dziecko słuchające audiobooków - zalety i wady rozwiązania

Audiobooki mogą być dla najmłodszych czytelników doskonałym uzupełnieniem literackiego świata. Jakie zalety ma wprowadzenie dziecka w świat książki do słuchania?


Przede wszystkim słuchanie historii czytanych przez profesjonalnych lektorów lub autorów nie zmęczy dziecięcych oczu. Dodatkowo audiobooki ferują alternatywną formę rozrywki, która może być ciekawa i angażująca. Słuchanie książek może okazać się świetnym sposobem na relaks z dzieckiem, a jednocześnie może wspomóc rozwój słownictwa, intonacji i akcentu czy poprawić rozumienie za słuchu.

Audiobooki, podobnie jak książki i ebooki, stymulują wyobraźnię dzieci. W przeciwieństwie do filmów czy telewizji, nagrania MP3 pozwalają dzieciom tworzyć własne wizje i obrazy w umyśle, co rozwija kreatywność i zdolności percepcyjne.

Audiobooki uczą także koncentracji. Faktem jest, że umiejętność słuchania ze zrozumieniem wymaga więcej skupienia, niż czytanie - nawet u dorosłych! Aby dobrze zrozumieć fabułę i śledzić wątki, trzeba się skoncentrować - i audiobook może być świetnym ćwiczeniem w tym zakresie.

Podobnie jak ebooki, pliki audiobooków zajmują niewiele miejsca i setki tytułów zmieścimy w jednym urządzeniu - na przykład na telefonie.

 

Wadą audiobooków MP3 może być jednak, podobnie jak w przypadku ebooków, brak możliwości stymulacji młodego umysłu poprzez fakturę książki, ilustracje, możliwość przewracania kartek. Chociaż pomagają w ćwiczeniu skupienia, dla młodszych i/lub bardziej aktywnych dzieci mogą być barierą nie do przejścia - maluch nie będzie w stanie skupić się na głosie lektora.
Dodatkowo dochodzi tu też kwestia czytania małemu dziecku - w przypadku nagrania pociecha nie ma możliwości interakcji z lektorem, tak jak jest to możliwe gdy czyta mu książkę rodzic lub opiekun. 

 

 

Czy ebook i audiobook to wartościowy prezent dla dziecka?

Cyfrowe czytanie w przypadku dzieci może mieć pewne wady, ale z pewnością posiada też dużo zalet. Według nas, nie jest to złe rozwiązanie, jednak ważne jest, aby znaleźć równowagę między ebookami i audiobookami, a tradycyjnymi książkami. Nie ma powodu by kategorycznie unikać cyfrowych treści, jednak musimy zapewnić dziecku dostęp także do tradycyjnych, papierowych, pięknie wydanych książek, które mogą stymulować zmysł dotyku, wzroku i rozwijać motorykę poprzez obracanie stron. Są jednak sytuacje, gdy e-książki sprawdzą się dużo lepiej - czy to w podróży, czy w momencie, gdy dziecko jest już starsze i chce zabrać kilka książek do szkoły, by czytać na przerwie. Ostatecznie, to rodzice i opiekunowie powinni dostosować korzystanie z ebooków do potrzeb i preferencji swoich dzieci, dbając o to, aby czytanie było przyjemne, wartościowe i rozwijające. Pamiętajmy też, by na siłę nie zmuszać dziecka do czytania - czy to drukowanej książki, czy ebooka, czy słuchania audiobooka. Wierzymy, że dziecko pokocha czytanie, gdy samo odkryje jego zalety i polubi się z książką! :) 

 

Pomysły na prezent na Dzień Dziecka

W naszej księgarni internetowej Ebookpoint.pl współpracujemy z wieloma Wydawcami - także takimi, którzy pochwalić się mogą sporą ofertą książek dla dzieci. Jeśli zdecydowałeś lub zdecydowałaś, że warto zasilić dziecięcą biblioteczkę formatami cyfrowymi, zachęcamy Cię do przejrzenia rabatów na ebooki dla dzieci - znajdziesz je w naszej księgarni zakładkę PROMOCJE.


Mamy nadzieję, że nieco rozwialiśmy wątpliwości lub zachęciliśmy Cię do zagłębienia się w temat jeszcze bardziej. Wierzymy, że sprawisz swojej latorośli wartościowy prezent z okazji Dnia Dziecka! :)