Kłamstwo jest z nami od narodzin aż po grób. Od szkolnych ław, po miejsca pracy. Od konfesjonałów przez dyrektorskie gabinety aż po prezydenckieKłamstwo jest z nami od narodzin aż po grób. Od szkolnych ław, po miejsca pracy. Od konfesjonałów przez dyrektorskie gabinety aż po prezydenckie mównice. To jak właściwa ludzkości skłonność do mijania się z prawdą wpływa na nasze życie, kiedy je poprawia, a kiedy rujnuje, opisał amerykański naukowiec Dan Ariely. Jego fascynująca „Szczera prawda o nieuczciwości” ukaże się nakładem Smaku Słowa już 15 marca. 

„Istnieje sposób, żeby się przekonać czy człowiek jest uczciwy – wystarczy go zapytać, a jeśli powie „tak”, to z pewnością jest oszustem” – to zdane wypowiedziane przez komika Groucho Marxa, jednego z legendarnych braci Marx, stało się myślą przewodnią książki Ariely'ego. Z milionów drobnych kłamstewek, zuchwałych przekrętów, uczynił obiekt psychologicznych, socjologicznych i ekonomicznych badań, które przez niemal 15 lat prowadził ze swoim zespołem. Inspiracją do badań stała się seria sztuczek księgowych i korporacyjnych skandali, które doprowadziły do spektakularnego upadku firmy Enron w 2002 roku. Ariely zastanawiał się czy problem nieuczciwości, życzeniowej ślepoty oraz perfidnie skalkulowanych oszustw może się ograniczać jedynie do „kilu zgniłych jabłek”, które generują większość niegodziwości na świecie. Miał jednak świadomość, że ludzie – nie wyłączając jego samego – mają tendencję do nieuczciwego postępowania w pracy i w życiu prywatnym. I że wpływa na to często rachunek kosztów i korzyści, możliwości wystąpienia pozytywnych lub negatywnych skutków postępowania. Ale nie tylko on, bo przecież ludzie nie są aż tak niegodziwi, jak mogliby być, gdyby kierowali się wyłącznie myślą o własnej korzyści. Ariely rozkłada na czynniki pierwsze dziesiątki uwarunkowań, które popychają nas do oszustwa. Pokazuje, jak zdobyta dzięki temu wiedza, a także nasze emocje i zaufania, jakim darzymy innych, pomaga ograniczyć nieuczciwość. Autor bestsellerów New York Times'a: „Potęga irracjonalności” i „Zalety irracjonalności” analizuje mechanizmy nieetycznego zachowania i pokazuje, jak wpływają one na ludzi, nawet na tych, którzy uważają się za osoby o najwyższych standardach moralnych. W przenikliwy, a zarazem dowcipny i inteligentny sposób opowiada o tym, jak kłamiemy żeby osiągnąć korzyści i nie stracić przy tym pozytywnego obrazu własnej osoby. Pomaga zrozumieć w czyim towarzystwie i w jakich okolicznościach rośnie tendencja do nieuczciwości i w jakim stopniu jest to uwarunkowane przez kulturę, przyjęte normy moralne, skłonności altruistyczne lub działanie w grupie. Posiłkując się wynikami własnych badań i eksperymentami innych naukowców wyjaśnia m.in. dlaczego tak ochoczo reagujemy na możliwość wzbogacenia się na szemranych interesach, zdradzania partnerów, oszukiwania pracodawcy albo urzędu skarbowego, jeśli ryzyko bycia przyłapanym jest znikome. Przykłady ze świata biznesu, polityki, ekonomii w skali mikro i makro, a także z religii wzbogacają sugestywny, czasem przytłaczający, ale przede wszystkim fascynujący i pełen nadziei obraz ludzkiej natury i mechanizmów popychających ludzi do (nie)uczciwości, jaki Ariely kreśli na kartach „Szczerej prawdy o nieuczciwości”. ZAGRANICZNE MEDIA I AUTORZY O KSIĄŻCE DANA ARIELY'EGO  - „Szczera prawda o nieuczciwości. Jak okłamujemy wszystkich, a zwłaszcza samych siebie”

 „Ariely podnosi poprzeczkę. W coraz bardziej zatłoczonej dziedzinie kognitywistyki i ekonomii behawioralnej jego pisarstwo odznacza się nadzwyczajnym połączeniem werwy i roztropności” -WASHINGTON POST
 „Zdumiała mnie wszechobecność drobnych krętactw i nieuczciwości oraz to, że łącznie mogą być one dużo bardziej szkodliwe niż spektakularne oszustwa. To najbardziej interesująca i pożyteczna spośród książek Dana Ariely’ego” -NASSIM NICHOLAS TALEB, AUTOR „CZARNEGO ŁABĘDZIA”
„Każdy, kto kłamie, powinien przeczytać tę książkę, a ci, którzy twierdzą, że nie kłamią, są kłamcami. Dlatego oni również powinni ją przeczytać. To fascynująca, mądra i zabawna książka, dzięki której staniesz się lepszym człowiekiem” -A.J. JACOBS, AUTOR KSIĄŻEK „THE YEAR OF LIVING BIBLICALLY” I „DROP DEAD HEALTHY”
„Dan Ariely w zachwycający, pomysłowy sposób opisuje, jak ludzie poszukują równowagi między prawdą a oszustwem, aby stworzyć rzeczywistość z wyobrażeń opartych na życzeniowej ślepocie. Dzięki lekturze tej książki lepiej zrozumiesz własną moralność, a także moralność ludzi, których znasz” -MEHMET OZ, PRODZIEKAN I PROFESOR CHIRURGII NA UNIWERSYTECIE COLUMBIA, GOSPODARZ PROGRAMU „THE DR. OZ SHOW”

Dan Ariely

jest profesorem psychologii i ekonomii behawioralnej na Uniwersytecie Duke. Jest założycielem i dyrektorem Center for Advanced Hindsight (Centrum Zaawansowanej Wiedzy po Fakcie). Jego prace prezentowano w wielu uznanych tytułach prasowych, takich jak New York Times, Wall Street Journal, Washington Post czy Boston Globe. Jest autorem The (Dis)honesty Project https://thedishonestyproject.com/, projektu eksplorującego złożoną naturę prawdy, stworzonego z myślą o próbie poprawienia ludzkich zachowań i świata wokół nas.


Szczera prawda o nieuczciwości. Jak okłamujemy wszystkich, a zwłaszcza samych siebie

(ebook) Autor: Dan Ariely Wydawnictwo: Wydawnictwo Smak Słowa 15.03.2017   Czas trwania promocji od 15.03.2017r. do 21.03.2017r.