Książki są świetnym pomysłem na spędzenie letniego, relaksującego popołudnia. Równie dobrym rozwiązaniem mogą być audiobooki. Jeśli wciąż jeszcze nie nadarzyła Ci się okazja, by je wypróbować, lub było tych okazji niewiele, być może właśnie nadarza się doskonała okazja, by dać audiobookom szansę. Dlaczego warto słuchać audiobooków?Ludzkie uszy okazują się wspaniałym narzędziem do poznawania literatury! Produkcja audiobooków z roku na rok zyskuje na popularności, do czego przyczyniła się łatwa dostępność w księgarniach internetowych oraz modelach subskrypcyjnych. Wciąż jednak mamy spore rzesze czytelników, które nie są zbytnio przekonane do takiej formy książki. Książka do słuchania? To przecież nie to samo, co papier i kontakt z tekstem...

Fakt! My również zgadzamy się z tym, że to nieco inna forma - trzeba podejść do audiobooków odrobinę inaczej niż do drukowanych książek, warto jednak dać im szansę. Spróbujmy przeanalizować , dlaczego.

 

Dlaczego warto sięgnać po audiobooki?

Przede wszystkim, sięganie po formy cyfrowe (tak audiobooki MP3, jak ebooki) wcale nie musi oznaczać upadku czytelnictwa tradycyjnego i całkowitego przerzucenia się na formę cyfrową! Niestety, to dość częsty zarzut w stronę e-czytania. A wcale tak nie jest! Bardzo często skłanianie się ku formie cyfrowej jest jednak kwestią jedynie praktyczności. Jazda samochodem, codzienne obowiązki takie jak sprzątanie, gotowanie - są sytuacje, gdy nie mamy szansy sięgnąć po tradycyjny papier, ponieważ ręce i oczy mamy zajęte czym innym. A chcemy poczytać! Odpalenie książki w tle w wersji do słuchania może okazać się wówczas świetnym wyjściem.

Fan audiobooków, który lubi czytać, zawsze z sentymentem wróci do drukowanej książki ze względu na przyzwyczajenia. A osobom, które raczej stronią od ksiażek, audiobooki dają szansę na obcowanie z literaturą, choć w nieco zmienionej formie — być może dzięki temu mają szansę na otworzenie się na książki? 

Kolejnym plusem jest oszczędność miejsca i czasu, a także szeroki wybór audiobooków. Ściągnięcie pliku audio MP3 możliwe jest na dowolne urządzenie, z dowolnym systemem operacyjnym, a plików zmieścimy na swoich kontach, telefonach, tabletach naprawdę sporo. Setki, jeśli nie tysiące! Cyfrowe biblioteczki mogą nam wówczas towarzyszyć wszędzie, gdzie tylko zechcemy. A jeśli nie chcesz zapychać pamięci swoich urządzeń, pobierz odpowiednią aplikację i całą biblioteczkę trzymaj na swoim koncie w apce. Oczywiście polecimy tu naszą apkę Ebookpoint - dzięki niej możesz odsłuchiwać wszystkie swoje audiobooki online (a także czytać pobrane ebooki w wygodnym czytniku online). Jeśli lubisz mieć audiobooki na płytach CD, księgarnie internetowe również oferują ich sporo. Sporo osób przyznaje, że właśnie dzięki audiobookom było w stanie poznać o wiele więcej książek, niż gdyby zdecydowali się na ebook lub tradycyjną papierową wersję. W księgarni internetowej Ebookpoint.pl znajdziesz kilkanaście tysięcy audiobooków do wyboru - bez względu na to, czy lubisz słuchać kryminałów, romansów, prozy czy poradników, z pewnością będzie w czym wybierać.

Bez wątpienia jedną z największych zalet książek audio jest bycie wspaniałym rozwiązaniem dla osób niewidomych i niedowidzących. Wystarczy spojrzeć na zasoby Działu Zbiorów dla Niewidomych Głównej Biblioteki Pracy i Zabezpieczenia Społecznego. Sama wypożyczalnia to łącznie około 40 tysięcy książek mówionych w różnych formatach. Zdrowe oczy też będą wdzięczne za chwilę oddechu - gdy sporą część czasu spędzamy przed ekranami, warto czasami odciążyć wzrok.

Audiobooki mogą też służyć jako dobre uzupełnienie literackich doświadczeń dla młodszego czytelnika. Oczywiście rekomendujemy, by dzieci zaznajamiać z różnymi formatami literatury i nie zapominać o pięknych, tradycyjnych książkach - jednak wyobraźnia dziecka może równie dobrze rozwijać się podczas słuchania książki mówionej. Jest to też świetny pomysł na zajęcie dziecka podczas długiej podróży - no i z pewnością jest to lepsza opcja, niż wpatrywanie się w telewizję.

Pamiętaj, że dzisiejsze audiobooki to nie jedynie nudne, jednostajne syntezatory mowy. Często to gigantyczne superprodukcje z odpowiednim udźwiękowieniem i czytane na wiele znanych głosów! A to robi ogromną różnicę ;)

 

Korzystne ceny audiobooków

Stosunek długości rozrywki do ceny w przypadku książek MP3 to także jedna z zalet. W księgarniach internetowych czeka mnóstwo promocji na audiobooki - często możemy znaleźć także darmowe tytuły . Jednak nawet nie korzystając z bezpłatnych audiobooków, mozemy znaleźć interesujące nas treści w cenie nawet od kilkunastu złotych.

Dobrą opcją są także zyskujące na popularności, miesięczne abonamenty. To naprawdę niski koszt, biorąc pod uwagę, że jeden audiobook dostarczy kilku lub kilkunastu godzin rozrywki.
W Ebookpoint.pl aktualne rabaty zarówno na audiobooki, jak i na ebooki, znajdziesz w zakładce Promocje.

 

Jak zacząć słuchać audiobooków?

Aby zabrać się za taką formę przyswajania literatury, warto się nieco przygotować - najczęściej sympatią do audiobooków nie pała się od razu, trzeba się do nich przekonać. Nie zaczynaj od opasłych, długich tytułów, zacznij raczej od krótkich powieści. Warto postawić na ksiażki z wartką i dynamiczną akcją - w taką treść łatwo się wciągnąć.

Jeśli na stronie księgarni widzisz darmowy fragment, odsłuchaj go! To pozwoli Ci ocenić lektora, który również jest bardzo ważny. Głos lektora po prostu musi Ci pasować - zarówno sam styl czytania, jak i dopasowanie głosu do postaci czy narracji.

Być może dobrym pomysłem będzie właśnie jakaś superprodukcja? Tak jak już wspomnieliśmy, są to starannie i szczegółowo przygotowane audiobooki, czytane na wiele głosów, z udziałem znanych aktorów, lektorów, pełnym udźwiękowieniem. Taka produkcja niesamowicie działa na wyobraźnię i być może będzie idealna, by wkręcić się w słuchanie.

Jeśli dopiero zaczynasz przekonywać się do książek audio, nie słuchaj ich w całości na siłę. Zacznij od słuchania przez kilkanaście do 30min dziennie, później stopniowo wydłużaj ten czas. No chyba, że się wkręcisz - wtedy śmiało pochłaniaj tyle, ile wchodzi do głowy :)

 

Jak widzisz, audiobooki mogą być świetną nową interpretacją do tradycyjnej książki. Spróbuj na swoją letnią listę to-do dodać przesłuchanie audiobooka. Jeśli słuchanie książek nie jest Ci obce, koniecznie daj nam znać jak zaczynała się Twoja przygoda z audiobookami i po jakie tytuły sięgasz.