W dzisiejszych czasach dzieci mają częsty kontakt z ekranami telewizorów, tabletów oraz smartfonów - i to już od najmłodszych lat! Niestety, w nadmiernych ilościach przesiadywanie przez ekranem może wyrządzić sporo szkód. Warto więc pielęgnować w dziecku inne pasje - na przykład miłość do książek. Dobrym sposobem na odciążenie młodych oczu mogą okazać się audiobooki - na rynku jest ich naprawdę dużo, a sporą dziecięcą ofertę audio znajdziesz tutaj, w księgarni Ebookpoint.pl.  Czy to dobre rozwiązanie? Spróbujmy rozpatrzyć za i przeciw. Dlaczego akurat audiobooki? Bo mogą okazać się doskonałym uzupełnieniem literackiego świata małego Czytelnika. Odpowiednio wprowadzone stają się formą rozwoju i edukacji dla dzieci - zwłaszcza, jeśli młody człowiek nie przepada za tradycyjną formą książki. Są dobrym substytutem telewizji i kreskówek oraz dopełnieniem książeczek, które najpierw czytają rodzice, a później już samo dziecko. U starszych dzieci mogą służyć za uzupełnienie lektur lub łatwiejszą formę ich przyswojenia. 

 

Zalety słuchania audiobooków przez dzieci

Przede wszystkim - redukują czas spędzany przed ekranem. W dzisiejszych czasach bardzo ważnym jest, by nieco ograniczyć dostęp młodego człowieka do urządzeń elektronicznych. Audiobooki pozwalają na rozrywkę i naukę bez obciążania wzroku - warto spróbować! Dodatkowo słuchanie historii czytanych przez profesjonalnych lektorów może być świetną zabawą - wystarczy jedynie dobrze dobrać audiobooka.

Wzmacniają koncentrację i uwagę. Słuchanie dłuższej narracji wymaga od dziecko nieco większych umiejętności skupienia na dźwięku i treści. Ale to doskonały trening na koncentrację! :)  Audiobooki mogą nauczyć dzieci cierpliwości i umiejętności słuchania - a to z pewnością będzie miało wpływ chociażby na zdolność skupienia się na zajęciach w szkole czy na powierzonych przez rodziców i opiekunów zadaniach. 

Rozwijają wyobraźnię. W przypadku telewizji czy kreskówek puszczanych na smartfonie, dziecko widzi świat przedstawiony. W przypadku audiobooka fantazja dziecka musi pracować mocniej, by mogło wyobrazić sobie opowiadane historie -  to stymuluje jego kreatywność. 

Pomagają rozwijać słownictwo i umiejętności językowe. Podobnie jak tradycyjna książka, audiobook może pozwolić na doskonalenie swojego słownictwa, zrozumienie struktury języka oraz naukę poprawnej wymowy. Kontakt z różnymi stylami narracji rozwija zdolności lingwistyczne, co z pewnością może pomóc w nauce pisania i czytania - a na późniejszym etapie rozwoju, w tworzeniu wypracowań i innych prac pisemnych. 

Poszerzają dostęp do literatury. Dla dzieci, które nie lubią czytać tradycyjnych książek, audiobook może okazać się dobrym rozwiązaniem na przyswajanie literatury. Dla tych, które czytać lubią i mają to we krwi - będzie świetnym uzupełnieniem. Dodatkowo audiobook sprawdzi się w sytuacjach, w których tradycyjna książka lub nawet ebook mogą okazać się zawodne - na przykład podczas podróży samochodem. Wielu dorosłych przyznaje, że odkąd słucha audiobooków, znacznie powiększyła się ilosć "przeczytanych" przez nich książek - właśnie ze względu na możliwość odpalenia audio w różnych nietypowych sytuacjach, w których nie mieliby szans sięgnąć po druk. Warto spróbować tego z dzieckiem. 

Mogą być świetną pomocą w nauce. Być może nauka ze słuchu sprawdzi się u starszego dziecka dużo lepiej, niż nauka z książek? Na rynku jest sporo audiobooków specjalistycznych - a nawet, jeśli nie, to w przypadku posiadania wersji ebookowej, możemy za pomocą odpowiedniego oprogramowania (np. funkcja Text-To-Speech na czytnikach) przetransformować tekst na mowę, i w ten sposób słuchać. Nie ma sytuacji bez wyjścia! :) 

Mogą okazać się sposobem na lektury! Nie ukrywajmy tego - wielu z nas nie cierpiało czytać szkolnych lektur, nawet pomimo ogólnej sympatii do książek. Audiobook może okazać się świetnym rozwiązaniem na przyswojenie treści, których wymaga szkolny program, a które w tradycyjny sposób nie zawsze chcą wejść do głowy.   

Ułatwiają relaksację i uspokajają. Co powiesz na słuchanie spokojnych i kojących audiobooków na przykład przed snem? Takie nagrania mogą pomóc dzieciom w zasypianiu i redukowaniu poziomu stresu przed położeniem się do łóżka. Takie wyciszenie się w dzisiejszych świecie pełnym bodźców z pewnością będzie miało ogromne zalety. 

Nie zajmują dużo miejsca. Setki, a nawet i tysiące plików mieszczą się w jednym urządzeniu - na przykład na telefonie czy komputerze. Można odtwarzać je w dowolnym momencie, a jeśli nie chcemy zasypywać dysku plikami, dobrym rozwiązaniem może okazać się biblioteczka aplikacji mobilnej - polecamy aplikację Ebookpoint ;) 

Audiobooki są tanie i jest ich duży wybór. Wystarczy dobrze poszukać promocji! Audiobooki często kosztują niewiele więcej, niż kilkanaście złotych - z pewnością pomogą tutaj także modele subskrypcyjne dostępne na wielu platformach. Jeśli dobrze poszukamy, znajdziemy również dużo audiobooków za darmo - wśród nich znajdą się także bajki dla dzieci czy lektury. Zachęcamy, przy przejrzeć kategorię Dla Dzieci w księgarni Ebookpoint.pl.  

 

Wady słuchania audiobooków przez dzieci


Brak możliwości stymulacji poprzez wzrok i dotyk. Faktura książki, ilustracje, możliwość przewracania kartek - to wszystko również wpływa na prawidłowy rozwój dziecka. Audiobook niestety tych bodźców nie dostarczy, mimo, że w zakresie pobudzania wyobraźni będzie równie świetnym wyborem. 

Trudności w skupieniu się na treści. Niestety, dla młodszych lub bardziej aktywnych dzieci konieczność skupienia myśli na słowach lektora może okazać się ogromną barierą - młody człowiek nie będzie w stanie przyswoić treści, bo nie będzie wystarczająco skupiony na odtwarzanym materiale. Ratunkiem mogą okazać się audiobooki aktywizujące, o których opowiemy za chwilę. 

Brak możliwości interakcji z lektorem. Gdy maluchowi czyta książkę rodzic lub opiekun, dziecko może pozwolić sobie na zadanie pytań czy przytulanki. Oczywiście, ten problem można prosto rozwiązać - słuchajmy audiobooka razem z dzieckiem i bądźmy przy nim, by móc odpowiedzieć na ewentualne pytania i od czasu do czasu przerwać na moment słuchanie, by się pobawić ;) 

Gorszy wpływ na umiejętność czytania ze zrozumieniem. Zdolność do inteprtetacji drukowanego tekstu jest bardzo ważna, dlatego warto urozmaicać dziecku formę przyswajanej literatury, nie ograniczając się jedynie do audiobooków MP3. 


Rozrywka dla Twojego dziecka - audiobooki Julki i Szpulki

Jak już wspomnieliśmy, rynek audiobooków w Polsce pełen jest bajek, pięknych historii i czytanych książeczek, dzięki którym dziecko może się rozwijać i zastąpić czymś wielogodzinne siedzenie przed telewizorem. Dla starszaków znajdziemy także lektury w formie audiobooków oraz powieści dla młodzieży - zarówno tej we wczesnych okresie nastoletniości, jak i tych, którzy chętnie posłuchają literatury young adult. 

Skupmy się jednak na młodszych odbiorcach. Jeśli obawiasz się, że audiobook może okazać się zbyt nudny dla Twojego dziecka, sięgnij po audiobooki aktywizujące. Są to audiobooki do tak zwanego aktywnego słuchania - poprzez zadawanie pytań, wspólną zabawę oraz aktywności zawarte w materiałach dodatkowych. Te materiały można  sobie wydrukować i uzupełniać podczas słuchania. Dzięki dodatkowym zadaniom, dzieci uczą się uważnego słuchania, mogą lepiej zrozumieć przedstawiony problem i samodzielnie wyciągnąć wnioski z zasłyszanej historii. No i nie zanudzą się podczas słuchania! :) 
 

Do takich audiobooków zaliczyć możemy na przykład serię Julka i Szpulka. To detektywistyczny cykl dla małych poszukiwaczy przygód - ale w tych ebookach i audiobookach trzeba zrobić coś więcej, niż tylko czytać i słuchać. Narysować portret pamięciowy, wybrać tropy, coś znaleźć lub zaznaczyć na ilustracji...dziecku pomogą w tym wskazówki zawarte w treści. Mały detektyw z pewnością będzie zachwycony, mogąc rozwikłać zagadkę - a dodatkowo będzie uczyć się logicznego myślenia, dedukcji, kojarzenia faktów i koncentracji. To świetny wybór, gdy chcemy oswoić dziecko z audiobookami i dostarczyć mu angażującej rozrywki.

 

Podsumowując - audiobooki, chociaż mają swoje minusy, są świetnym narzędziem edukacyjnym i rozrywkowym dla dzieci. Przyczyniają się do rozwoju koncentracji, umiejętności językowych, oraz wyobraźni. Zachęcając dzieci do słuchania audiobooków, możemy otworzyć przed nimi szerokie możliwości związane z nauką, rozwojem i rozbudzeniem pasji do czytania. Pamiętaj! Ważne jest, aby dostosować formę czytania do indywidualnych preferencji i potrzeb dziecka, aby stymulować jego rozwój i rozbudzić miłość do literatury.

 

Wpis stworzony we współpracy z wydawnictwem PIUMA Maja Strzałkowska. Twórczyni Julki i Szpulki, Maja Strzałkowska, pisze o sobie:

Odkryłam, że macierzyństwo to nieustanne poszukiwanie kreatywnych sposobów na rozwiązywanie codziennych i niecodziennych problemów. Odkryłam przy tym, że nie trzeba bać się popełniania błędów, bo są one naturalnym etapem w procesie tych poszukiwań. Odkryłam też, że macierzyństwo przypomina pracę detektywa. (...)

Jestem pisarką. Tworzę książki dla dzieci, inspirując się własnymi doświadczeniami, przygodami moich dzieci, a także swoim dzieciństwem. Pomaga mi w tym zbyt wybujała wyobraźnia.