Uczta dla zmysłów w ebookach Wydawnictwa Dialog - wydawnictwo działa od 1992 roku i publikuje książki na temat języków, kultur, obyczajów oraz religii krajów Orientu. Ich nakładem właśnie ukazała się trzecia już książka Jolanty Mikołajczyk na temat rzadko poruszanych, a fascynujących aspektów kultury arabskiej. Sztuka kulinarna Zjednoczonych Emiratów Arabskich to nie tylko przepisy na oryginalne dania, ale także garść ciekawostek na temat historii, zwyczajów i tradycji świata arabskiego. Także dwie poprzednie książki autorki porwą Cię w niesamowity orientalny świat - wszystkie trzy tytuły znajdziesz w księgarni Ebookpoint.pl. Przyjrzyjmy się im zatem wspólnie!



 

Arabskie smaki dla każdego 

Jak upiec domowe lawasze, samodzielnie zrobić hummus, przyrządzić pasztet z daktyli i co jest najważniejsze przy robieniu sałatki tabbouleh? Emirackie przepisy czerpią zarówno z rodzimej kuchni nomadów, jak i zwyczajów kulinarnych bardzo licznie mieszkających w ZEA imigrantów. Niemały wpływ na dostępność składników ma też oczywiście bieżąca sytuacja gospodarcza tego kraju. Stąd też kuchnia emiracka to zarówno proste, beduińskie potrawy, ekskluzywne rarytasy oprószone złotem, jak i mnóstwo dań wywodzących się z różnych stron świata, które przybyły tu wraz z migrantami.

W książce Sztuka kulinarna Zjednoczonych Emiratów Arabskich Jolanty Mikołajczyk znajdziesz mnóstwo przepisów na dania mięsne, rybne, wegetariańskie, zupy, przystawki czy desery. Zdziwisz się, jak proste w przygotowaniu są niektóre z tych potraw! Autorka wprowadzi nas w tajniki arabskiej kuchni, zdradzi, jakie składniki i przyprawy odpowiadają za charakterystyczny smak dań i przybliży ciekawostki na temat wielu z nich. Dowiemy się, jak kiedyś gotowały i tworzyły przepisy Emiratki, oraz jak dzisiaj wyglądają emirackie restauracje, w których można odkryć lokalne wersje potraw pochodzących z różnych stron świata.


 

Łap przepis na bliskowschodnie falafele
 

Falafel to przekąska bardzo popularna na całym Bliskim Wschodzie. Zazwyczaj podawany w chlebku pita, z sałatą, marynowanymi warzywami i sosem na bazie tahini. Ten oraz inne przepisy znajdziecie w ebooku Sztuka kulinarna Zjednoczonych Emiratów ArabskichA teraz zróbmy wspólnie falafela! :)


150g ciecierzycy z puszki

60 g przecieru daktylowego

1 ząbek czosnku

1 drobno pokrojona cebula

2 łyżeczki mielonej kolendry

2 łyżki posiekanej świeżej kolendry

1,5 łyżeczki mielonego kuminu

2 łyżki soku z cytryny

2 łyżki mleka

2 jajka

mąka do obtoczenia



Sos:
3 łyżki jogurtu greckiego

3 łyżki jogurtu naturalnego

1 łyżka świeżej posiekanej mięty

pół łyżki świeżej posiekanej kolendry 

 

Wszystkie składniki sosu dobrze wymieszaj ze sobą. W blenderze zmiksuj ciecierzycę z sokiem z cytryny. Teraz dodaj pozostałe składniki (ale tylko jedno jajko) i mieszaj na mniejszych obrotach. Z masy rób kulki wielkości orzecha włoskiego i zostaw na 1 godzinę pod wilgotną ściereczką. Wymieszaj pozostałe jajko z mąką i obtaczaj w nim kulki. Smaż, aż będą brązowe. Podawaj z sosem, sałatą, pomidorami i ogórkami. 
 

 

Orientalne zapachy

Perfumy, attar i bahkur. Przewodnik po świecie arabskich wonności Jolanta Mikołajczyk - okładka ebooka

 

Debiutancką książką autorki był wydany w 2021 r. tytuł Perfumy, attar i bakhur. Przewodnik po świecie arabskich wonności. Książka ta zdobyła uznanie jako jedna z nielicznych na naszym rynku pozycji o perfumach, a tym bardziej o perfumach bliskowschodnich.

Perfumy, attar i bakhur to ebook przepełniony zapachami. Autorka zabiera czytelnika w zapachową podróż w czasie i przestrzeni, przybliża historię perfum i kadzideł, składniki wykorzystywane w perfumerii, zwyczaje "zapachowe" funkcjonujące na Półwyspie Arabskim, a wreszcie przekazuje podstawy wiedzy, jak stworzyć własną kompozycję zapachową, oraz jak umiejętnie wybierać perfumy w sklepie i nie dać się oszołomić feerią aromatów.

 

 

 

 

 

Jak arabska księżniczka (lub książę)

Biżuteria arabska. Amulety, talizmany i ozdoby Jolanta Mikołajczyk - okładka ebooka

Któż nie kocha błyskotek? Biżuteria arabska. Amulety, talizmany i ozdoby to fascynująca podróż po świecie bliskowschodnich ozdób. Wraz z autorką podążamy w niej tropem ewolucji biżuterii arabskiej od czasów Beduinów, przyglądamy się, jak zmieniała się ona na przestrzeni wieków i jakie trendy miały wpływ na jej dzisiejszy kształt i znaczenie. Biżuteria dla Arabki to manifestacja osobowości, identyfikator kulturowy, zabezpieczenie finansowe, sposób podkreślania statusu, przekazywania wiadomości, a nawet ochrony przed złymi mocami.

Techniki tradycyjnego wyrobu biżuterii, magiczne znaczenie kamieni szlachetnych i półszlachetnych, ciężkie życie poławiaczy pereł – to tylko niektóre zagadnienia opisywane tu przez autorkę. Dowiemy się też, jak bardzo uniwersalne są niektóre rodzaje i wzory biżuterii, co na Półwyspie Arabskim robiły talary cesarzowej Marii Teresy, jaki był ulubiony kamień proroka Mahometa czy też co było specjalnością żydowskich złotników.
 

 

 

 

 


Jesteśmy pewni, że dla miłośników orientalnych kultur powyższe propozycje będą ciekawą opcją. A może i nie tylko dla nich  - fani bliskowschodniej kuchni i gotowania również będą mogli wypróbować nowych przepisów i spróbować swoich sił. Jeśli Ty również chcesz zasmakować Bliskiego Wschodu, wspólnie z Wydawnictwem Dialog przygotowaliśmy dla Ciebie konkurs!
 



Konkurs - zgarnij ebooka Sztuka kulinarna Zjednoczonych Emiratów Arabskich!
 

Mamy dla naszych Czytelników 3 sztuki ebooka Sztuka kulinarna Zjednoczonych Emiratów Arabskich! Jeden z nich może być Twój. Wystarczy, że w komentarzu tego wpisu odpowiesz na pytanie:



Co jest najbardziej pociągające w bliskowschodniej kuchni? 

Na odpowiedzi czekamy do końca marca (tj 31.03.23). Trzy najciekawsze i najkreatywniejsze odpowiedzi nagrodzimy! Zaskoczcie nas ;) 
Regulamin dostępny jest TUTAJ >>
 

 

 


Za wpis dziękujemy Wydawnictwu Akademickiemu Dialog .