Wydawnictwo eFKa powstało w 1999 roku. Stworzyła je potrzeba, ponieważ polskie autorki feministyczne miały duże trudności ze znalezieniem wydawców swoich książek. Wydawnictwa obecne na rynku obawiały się wydawać książki mało znanych autorek i do tego książki o tematyce „kontrowersyjnej”, bo feministycznej.
Sukces Wydawnictwa eFKa zmienił tę sytuację. Dwie debiutanckie książki wydane w 1999 i 2000 roku – "Damy, rycerze i feministki" Sławomiry Walczewskiej oraz "Kopciuszek, Frankenstein i inne" Kazimiery Szczuki zostały zauważone przez jury prestiżowych nagród, trzecia - "Ciało, pożądanie, ubranie" Krystyny Kłosińskiej - znalazła się w siódemce finalistek literackiej nagrody NIKE. Wznowienie swej książki, "Szczelin istnienia", powierzyła Wydawnictwu znana i ceniona autorka, zajmująca się filozofią kultury, Jolanta Brach-Czaina.
Od tego czasu ukazało się na rynku wiele znakomitych książek feministycznych, wydawanych już także przez duże i znane wydawnictwa. Poniekąd więc Wydawnictwo eFKa spełniło swoją rolę. Nie znaczy to jednak, że straciło rację bytu. Seria 3K, czyli "Kobieta - Kultura - Krytyka" ma wyrazisty profil. Książki z tej serii to ambitne eseje dotyczące różnych aspektów kultury, uwzględniające perspektywę rodzajową. Seria będzie kontynuowana.
Wydawnictwo eFKa
więcej »