Kulisy wielkiej polityki i pracy wywiadów wielkich mocarstw.
Wzrok Cerbera najnowsza książka Tomasza Turowskiego, finał trylogii Zabij pożyczonym mieczem.
W 2021 r. Fundacja Oratio Recta opublikowała pierwszą część cyklu powieściowego Tomasza Turowskiego Zabij pożyczonym mieczem pt. Oko smoka. Opowiada ona o trwającej od lat bezpardonowej walce o prymat w świecie. Wywiady trzech mocarstw USA, Rosji i Chin prześcigają się w metodach niszczenia przeciwnika. Niektórzy oficerowie myślą, że wszystkie chwyty są dozwolone. Czerpiąc inspirację ze starych traktatów o sztuce walki, usiłują zabić pożyczonym mieczem. Gdy dochodzi do krwawego ataku na naukowe centrum rosyjskie w Ałtaju, jeden z tropów wskazuje na Amerykanów. Zanosi się na globalny kryzys. Trudno jednak wyprowadzić w pole rosyjskie i amerykańskie służby specjalne. Szczególnie, gdy obu pomaga były oficer polskiego wywiadu Paweł. Akcja tej trzymającej w napięciu do samego końca opowieści o walce wywiadów toczy się w przepięknej scenerii Ałtaju i Mongolii, stepów i gór, pośród dzikiej przyrody i wśród ludzi, kultywujących stare wierzenia i nieznane Europejczykom obrzędy.
W podobnej konwencji utrzymany jest opublikowany w 2023 r. Chichot hieny obfituje w nagłe zwroty akcji, łączy elementy powieści szpiegowskiej i political fiction, sugestywnie pokazuje tajniki pracy wywiadu.
Zwieńczeniem tej trylogii, jej fabularnym dopełnieniem jest powieść Wzrok Cerbera.
WZROK CERBERA
ZABIJ POŻYCZONYM MIECZEM
Elektronika, informatyka, digitalizacja, sztuczna inteligencja z założenia mają służyć ludziom. Jednak rozwój nauki i techniki wyprzedza kształtowanie norm prawnych i moralnych. Potężne siły mogą dostać się w ręce złych ludzi. Spisek międzynarodowej grupy przemysłowców i finansistów pragnących zawładnąć światem opisany przez autora w Chichocie hieny został unicestwiony przez połączone siły wywiadów wielu państw.
Spiskowcy przegrali jednak bitwę, ale nie wojnę i część z nich podejmuje nową próbę, tym razem posługując się wyrafinowanymi narzędziami informatycznymi. Trudna walka z nimi toczy się w Hondurasie, Sinkiangu, Hongkongu, w stolicach wielkich mocarstw. Autor umiejętnie opisuje techniki pracy wywiadowczej, przedstawia zagrożenia wynikające z niekontrolowanego rozwoju techniki, pozwala poznać kulisy wielkiej polityki. Powieść obfituje w zaskakujące zwroty akcji, łączy konwencję powieści szpiegowskiej z refleksją nad cywilizacją XXI wieku, uświadamia czytelnikom stojące przed ludzkością zagrożenia.
Tomasz Turowski (ur. 1948) jest autorem szeregu poczytnych powieści, w których pokazywał poprzez atrakcyjne fabuły kulisy i tajniki pracy wywiadowczej. Znał taką działalność z autopsji, bowiem przez wiele lat był funkcjonariuszem polskiego wywiadu (karierę zakończył w stopniu pułkownika). Wykonywał różnorodne zadania jako jezuicki kleryk pracował w Watykanie i w Paryżu, studiował filozofię na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, był dziennikarzem Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego i w tym charakterze kontaktował się z papieżem Janem Pawłem II. Po pozytywnej weryfikacji w 1990 r. pracował w dyplomacji m.in. jako ambasador RP na Kubie i ambasador tytularny w ambasadzie w Moskwie. Jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego i WSP (Uniwersytetu Pedagogicznego) w Krakowie (rusycystyka), ma na swoim koncie publikacje poetyckie oraz współpracę z Piwnicą pod Baranami. W 2013 r. został opublikowany wywiad-rzeka z nim pt. Kret w Watykanie (Wyd. Agora). Również warszawska oficyna Melanż wydała cykl powieściowy Turowskiego pt. Bohaterowie cichego frontu, na który złożyły się książki: Dżungla we krwi, Krwawiące serce Azji i Moskwa nie boi się krwi oraz stanowiąca odrębną pozycję powieść Egzekucja. Jego biografia stała się kanwą filmów np. odcinka emitowanego przez Netflix Worlwide, serialu Spy Ops (Nieznane misje szpiegowskie), który cieszył się wielką popularnością.
Oceny i opinie klientów: Wzrok cerbera Tomasz Turowski (0) Weryfikacja opinii następuje na podstawie historii zamowień na koncie Użytkownika umiejszczającego opinię.