ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Tatry Polskie. Przewodnik-celownik. Wydanie 1

Tatry Polskie. Przewodnik-celownik. Wydanie 1 Marek Zygmański, Natalia Figiel, Maciej Żemojtel - okladka książki

Tatry Polskie. Przewodnik-celownik. Wydanie 1 Marek Zygmański, Natalia Figiel, Maciej Żemojtel - okladka książki

Serie wydawnicze:
Przewodniki celowniki
Wydawnictwo:
Bezdroża
Ocena:
Bądź pierwszym, który oceni tę książkę
Stron:
180
Druk:
oprawa miękka
Przewodniki-Celowniki to nowatorskie publikacje turystyczne, opisujące najciekawsze miasta i regiony Europy. Ich wyróżnikiem są dokładne mapy oraz zwięzłe, przygotowane w formie leksykonu i ilustrowane zdjęciami opisy atrakcji turystycznych. Nowe przewodniki dają swobodę podczas zwiedzania, wolność i niezależność podczas wycieczek i podróży. Pozwalają w prosty sposób odnajdywać w terenie interesujące miejsca i identyfikować obiekty. Mapa, tekst i zdjęcia uzupełniają się i tworzą wzajemnie powiązaną całość, która sprawi, ze samodzielne zwiedzanie miasta stanie się prawdziwa przyjemnością!

Przewodnik-Celownik Tatry Polskie to:
  • Atlas Tatr Polskich
  • Alfabetyczny leksykon 88 największych atrakcji turystycznych
  • Ponad 160 kolorowych fotografii
  • Zwięzły szkic krajoznawczy
  • Podstawowe informacje praktyczne
  • Przejrzysty system odsyłaczy
... a wszystko po to, by w nieskrępowany sposób cieszyć się Tatrami, bezbłędnie trafiać do wybranych przez siebie celów, ułożyć własny plan zwiedzania, poznać i zobaczyć najciekawsze miejsca w regionie.

Wybrane bestsellery

O autorach książki

Marek Zygmański - od czterdziestu lat wspinacz, grotołaz i przewodnik tatrzański. Wychowany w latach, gdy z Morskiego Oka chodziło się kilka razy w tygodniu na trudne drogi na Małym Młynarzu, Galerii Gankowej, Grani Baszt czy Murze Hrubego - i tak mu już zostało. Prowadził wiele wyjazdów wspinaczkowych i turystycznych w różne masywy Alp, Kaukazu, Andów i gór Syberii. Teraz najczęściej zajmuje się prowadzeniem szkoleń z różnych dziedzin turystyki (orientacja w terenie, ratownictwo, topografia, turystyka wysokogórska). Autor opracowań, artykułów i przewodników na te tematy. Ulubiony rodzaj wypoczynku: wielodniowe wycieczki w słabo zagospodarowanych górach z możliwościami ciekawych wejść szczytowych. Wymusza to coroczne wyjazdy w coraz to nowe rejony, na które zaprasza podobnych mu zapaleńców.

Natalia Figiel - absolwentka Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego, przewodnik górski związany z krakowskim Studenckim Kołem Przewodników Górskich. Intensywnie zajmuje się działalnością w Kole - prowadziła dwa kursy przewodnickie, czynnie uczestniczy w bieżących szkoleniach. Współpracuje z Centralnym Ośrodkiem Turystyki Górskiej PTTK. Większość czasu spędza w górach, przede wszystkim w Karpatach, ale nie tylko - podróżowała po krajach Europy Zachodniej, Bałkanach (które darzy specjalną atencją), Turcji, brała też udział w wyprawach do Mongolii, na Syberię, w Kaukaz i Ural Polarny.

Maciej Żemojtel – Z wykształcenia leśnik, z zamiłowania od ponad dwudziestu pięciu lat aktywny górołaz. Istotą świadomej turystyki jest jego zdaniem chęć (czy też: wewnętrzna potrzeba) poznawania i odkrywania dla siebie fragmentów świata w każdym ich aspekcie: geograficznym, przyrodniczym i ludzkim, zawartym w historii oraz kulturze mieszkańców. Uważa przy tym, że kategorie egzotyki czy „odległości od domu” są w tym przypadku drugorzędne – liczą się przede wszystkim: uwaga, jaką obdarzamy spotykanych ludzi i „otwarte oczy” (w tym sensie podróżować – w pełnym tego słowa znaczeniu – można np. po okolicach Łomży). Sam, począwszy od końca lat 80., systematycznie eksploruje z plecakiem i namiotem kraje i góry Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej.

Prawdziwą jego pasję stanowią Karpaty rozumiane jako wieloskładnikowy fenomen kulturowy i geograficzny. Przez ostatnie ćwierćwiecze schodził je wzdłuż i wszerz, zapuszczając się także w miejsca rzadko z nimi kojarzone i niemal nieodwiedzane przez turystów z Polski – jak położone w Austrii Wzgórza Hainburskie czy węgierskie Góry Zemplińskie). Szczególną atencją darzy Karpaty ukraińskie i rumuńskie, które odwiedzał, jak dotąd, po kilkanaście razy – o każdej porze roku, wędrując pieszo lub na nartach turowych. Za cel wycieczek obiera najchętniej odludne, trudno dostępne i rzadko odwiedzane rejony, gdzie turysta może liczyć jedynie na mapę, kompas i własne umiejętności. Nie znaczy to jednak, że nie można spotkać go na uczęszczanych beskidzkich szlakach – zawsze podkreśla, że każda część Karpat ma swój własny niepowtarzalny klimat, a także mniej lub bardziej interesujące oblicze kulturowe, zaś obserwacja teraźniejszości danego regionu może być nie mniej pasjonująca niż studiowanie jego historii. Jest jednym z założycieli Klubu Karpackiego (www.klub-karpacki.org).

Poza Karpatami, wędrował także po górach Albanii, Armenii, Bułgarii, Chorwacji, Czarnogóry, Gruzji, Kosowa, Macedonii i Słowenii. Na Bałkanach od kilku lat najczęściej wraca na pogranicze czarnogórsko-albańskie, gdzie poza penetrowaniem kolejnych masywów pogłębia znajomości z miejscowymi góralami.

Jego związki z górami wychodzą poza turystykę. Przez wiele lat okresowo mieszkał w Wołowcu w Beskidzie Niskim, gdzie wraz z przyjaciółmi zajmował się m.in. hodowlą kóz i pracował w schronisku PTTK na Magurze Małastowskiej. Z Beskidem Niskim, obok spędzonych w nim lat i kilku przyjaźni, łączą go także badania terenowe prowadzone w trakcie studiów na Wydziale Leśnym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, dotyczące drapieżnych chrząszczy zamieszkujących obszar Magurskiego Parku Narodowego.

Obecnie mieszka w Krakowie. Od 2006 roku związany z wydawnictwem Bezdroża jako autor, redaktor, aktualizator i konsultant. Autor poradnika turystyki zimowej Narciarstwo tourowe, śladowe i biegowe (2006), współautor przewodników Bieszczady (2011) i Tatry Polskie (2011). Z Bezdrożami współpracował także przy okazji opracowania przewodników Transylwania. Twierdza rumuńskich Karpat (2003), Rumunia oraz Mołdowa. Mozaika w żywych kolorach (wyd. IV, 2011), Beskid Śląski, Żywiecki i Mały (2013) oraz Czarnogóra. Fiord na Adriatyku (wyd. VI, 2014). Teksty krajoznawcze i zdjęcia publikował też w innych przewodnikach wydawnictwa Bezdroża i Almanachu Karpackim „Płaj”.

Marek Zygmański, Natalia Figiel, Maciej Żemojtel - pozostałe książki

Zobacz pozostałe książki z serii Przewodniki celowniki

Bezdroża - inne książki

Zamknij

Przenieś na półkę
Dodano produkt na półkę
Usunięto produkt z półki
Przeniesiono produkt do archiwum
Przeniesiono produkt do biblioteki

Zamknij

Wybierz metodę płatności

Sposób płatności