Sektorowy model samorządu gospodarczego. Założenia i perspektywa wprowadzenia w Polsce
- Serie wydawnicze:
- Monografie prawnicze
- Wydawnictwo:
- C. H. Beck
- Ocena:
- Stron:
- 612
- Dostępny format:
-
PDF
Opis
książki
:
Sektorowy model samorządu gospodarczego. Założenia i perspektywa wprowadzenia w Polsce
Publikacja omawia historyczne i aktualne modele samorządu gospodarczego w Polsce i na świecie.
W wymiarze praktycznym uzasadnienie potrzeby dialogu państwa z rynkiem jest wynikiem niezwykłej złożoności współczesnych procesów gospodarczych, którymi administracja nie jest w stanie samodzielnie dobrze zarządzać. Świadomość ewolucji gospodarki i procesów gospodarczych oraz regulacji od nieskomplikowanych, lokalnych relacji XIX w. do wysoce wyspecjalizowanej i globalnej gospodarki opartej na wiedzy rozwijającej się w XXI w. uzasadnia tezę o potrzebie ewolucji i specjalizacji także organizacji gospodarczych. Prywatnoprawne, niewielkie zrzeszenia gospodarcze nie są w stanie w Polsce zastąpić samorządu gospodarczego. Nie mają one odpowiedniego potencjału, kompetencji, narzędzi i sprawczości w relacjach z instytucjami państwowymi. Tymczasem w Polsce działa przeszło 2 mln 200 tys. przedsiębiorców, których działalność generuje blisko 3/4 PKB - to bardzo poważne wartości.
Model sektorowy stanowi efektywną propozycję odpowiedzi na dzisiejsze wyzwania związane z pogłębiającą się specjalizacją gospodarki opartą na wiedzy i jej aterytorialnością. Jest równocześnie zaskakująco silnie zakotwiczony w polskim dorobku samorządów gospodarczych a równocześnie zapewnia szerokie wsparcie różnych grup interesariuszy. Oferuje wreszcie niezwykle szerokie możliwości decentralizacji administracji gospodarczej.
W recenzowanej publikacji zawarto liczne i odważne, lecz dobrze uzasadnione, postulaty de lege ferenda. Argumentacja autora jest przekonująca. Umiejętnie postawiono szereg ogólniejszych i szczegółowych tez badawczych, których prawdziwość lub fałszywość wykazano za pomocą warsztatu na wysokim poziomie.
Fragment recenzji dr hab., prof. INP PAN Dawida Miąsika
W pracy w sposób nowatorski przestawiono nie tylko kluczową tezę o potrzebnie budowy sektorowego samorządu gospodarczego jako samorządu prawa publicznego, ale także zagadnienia modelu przyszłego finansowania tego samorządu, pozycji członków samorządu i ich oddziaływania na organy przyszłych izb gospodarczych. (...) Co istotne Autor nie bagatelizuje zagadnień trudnych, nie pozwalających na udzielenie jednoznacznych odpowiedzi.
Fragment recenzji dr hab. Kazimierza Bandarzewskiego
Wybrane bestsellery
Zobacz pozostałe książki z serii Monografie prawnicze
C. H. Beck - inne książki
Dzięki opcji "Druk na żądanie" do sprzedaży wracają tytuły Grupy Helion, które cieszyły sie dużym zainteresowaniem, a których nakład został wyprzedany.
Dla naszych Czytelników wydrukowaliśmy dodatkową pulę egzemplarzy w technice druku cyfrowego.
Co powinieneś wiedzieć o usłudze "Druk na żądanie":
- usługa obejmuje tylko widoczną poniżej listę tytułów, którą na bieżąco aktualizujemy;
- cena książki może być wyższa od początkowej ceny detalicznej, co jest spowodowane kosztami druku cyfrowego (wyższymi niż koszty tradycyjnego druku offsetowego). Obowiązująca cena jest zawsze podawana na stronie WWW książki;
- zawartość książki wraz z dodatkami (płyta CD, DVD) odpowiada jej pierwotnemu wydaniu i jest w pełni komplementarna;
- usługa nie obejmuje książek w kolorze.
Masz pytanie o konkretny tytuł? Napisz do nas: sklep@ebookpoint.pl
Książka drukowana
Oceny i opinie klientów: Sektorowy model samorządu gospodarczego. Założenia i perspektywa wprowadzenia w Polsce Piotr Marciniak (0) Weryfikacja opinii następuje na podstawie historii zamowień na koncie Użytkownika umiejszczającego opinię.