ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

  Ostatni. Historia cichociemnego Aleksandra Tarnawskiego, pseudonim "Upłaz"

  (ebook) (audiobook) (audiobook)
  Autorzy:
  Emil Marat, Michał Wójcik
  Wydawnictwo:
  Wielka Litera
  Ocena:
  Bądź pierwszym, który oceni tę książkę
  Stron:
  336
  Dostępne formaty:
  ePub
  Mobi

  Było ich 316. Elita wyszkolona do zadań specjalnych. Został jeden. Po latach opowiada jak było naprawdę. Czy jesteśmy gotowi go usłyszeć?

  Zgadza się pan z sentencją wieńczącą monument Cichociemnych: Słodko i pięknie jest umierać za ojczyznę?

  Nie słyszałem gorszej sentencji. Życie jest piękne. Nie śmierć.

  Dziewięćdziesięciopięcioletni Aleksander Upłaz Tarnawski żołnierz Armii Krajowej wyszkolony w Wielkiej Brytanii i zrzucony do Polski 1941 roku w sam środek wojennego piekła to ostatni żyjący cichociemny. Duet Emil Marat i Michał Wójcik, autorzy między innymi wywiadu rzeki ze Stanisławem Likiernikiem Made in Poland, przeprowadził z nim rozmowę w swoim stylu zaangażowanym, bezpośrednim, ludzkim i nieco zaczepnym.

  Tarnawskiego nie sposób nie polubić. Oto żołnierz-ikona, który mówi, że nie lubi zabijać. Sceptyczny bohater, który zamiast zastrzelić przypadkowo napotkanego sowieckiego pilota rozmawia z nim i dzieli się jagodami. Legendarny wojownik, który nie znosi patosu. Kombatant uczulony na mitotwórstwo.

  Towarzysząc Tarnawskiemu na wojennym szlaku ze Szkocji przez Nowogródczyznę do Warszawy, poznajemy kawałek wojennej rzeczywistości oczami człowieka trzeźwego i sceptycznego, który zarejestrował w pamięci nie tylko legendarne akcje jak z filmu, ale też przypadkowe śmierci, rozpacz, nudę i rezygnację. Dzięki temu Ostatni jest jak klisza cudem ocalała z wojennej pożogi daje poczucie obcowania z namacalnym wręcz faktem, historycznym szczegółem. Jednym słowem z prawdą: Nie atakowaliśmy. Tylko żeśmy uciekali. Mała różnica. Po ciemku nie widać.

  Autorzy mający już na koncie Nagrodę Historyczną Tygodnika Polityka (2015) za książkę Made in Poland wypracowali własną, inteligentną formułę literacką, skutecznie odświeżającą nasze wyobrażenia o przełomowych wątkach polskiej historii wojennej. Oddając głos naszym narodowym bohaterom, przywracają ich losom ludzki wymiar i sprawiają, że żywy obraz minionego świata wyłania spod spiżowej powłoki mitów:

  - Nie miał pan ochoty ginąć za Polskę?

  - A wiecie, że jakoś nie.

  Wybrane bestsellery

  Emil Marat, Michał Wójcik - pozostałe książki

  Wielka Litera - inne książki

  Zamknij

  Wybierz metodę płatności

  Zamknij Pobierz aplikację mobilną Ebookpoint