Ofiara w polskim prawie karnym. Interesy ofiary przestępstwa i karno-materialne instrumenty służące ich zabezpieczeniu Elżbieta Hryniewicz-Lach
- Autor:
- Elżbieta Hryniewicz-Lach
- Wydawnictwo:
- C. H. Beck
- Ocena:
- Stron:
- 435
- Dostępny format:
-
PDF
Opis
książki
:
Ofiara w polskim prawie karnym. Interesy ofiary przestępstwa i karno-materialne instrumenty służące ich zabezpieczeniu
Niniejsza praca stanowi kompleksowe i rzetelne omówienie problematyki ofiary w polskim prawie karnym z uwzględnieniem jej interesów oraz karno-materialnych instrumentów służących ich zabezpieczeniu. Jest to unikatowa pozycja na rynku wydawniczym.
Postrzeganie ofiary w prawie karnym przez pryzmat realizacji jej interesów jest stosunkowo nowym zabiegiem wobec dostrzegalnego w polskim prawie przywiązania do nurtu propagującego - skupione na sprawcy i społeczeństwie - indywidualno- i generalno-prewencyjne oddziaływanie instrumentów prawa karnego. W pracy przyjęto, że jeśli ofiara na gruncie prawa karnego ma być podmiotem równoważnym sprawcy przestępstwa, to realizacja jej interesów powinna być zabezpieczona za pomocą instrumentów reakcji na przestępstwo z dbałością porównywalną z tą, jaką zapewnia się sprawcy przy realizacji jego interesów znajdujących oparcie w prawie karnym. Identyfikacja interesów ofiary przestępstwa i instrumentów prawa karnego służących ich zabezpieczeniu pozwala także na wskazanie w jaki sposób zoptymalizować reakcję karną pod kątem realizacji interesów ofiary przestępstwa oraz jak wzmocnić rolę ofiary w polskim prawie karnym.
Dużym walorem dzieła jest klarowna struktura. Praca składa się z siedmiu rozdziałów. Rozdział I dotyczy koncepcyjnych podstaw wyróżnienia interesów ofiary przestępstwa. W następnej części zostały nakreślone podstawowe zagadnienia związane z tytułową problematyką (z uwzględnieniem regulacji prawa międzynarodowego). W rozdziale III wnikliwie omówiono interesy ofiary i ich zabezpieczenia w świetle m.in. celów i funkcji prawa karnego. W tym rozdziale odniesiono się także do odszkodowania i zadośćuczynienia jako instrumentów z zakresu odpowiedzialności cywilnej -deliktowej. Rozdział IV poświęcono kwestii bezprawia jako przedmiotu kompensacji w prawie karnym. W rozdziale V zostały zebrane i przedstawione proponowane w polskiej i niemieckiej doktrynie modele kompensacyjne. Kolejny rozdział zawiera analizę istniejących w polskim prawie karnym instrumentów służących zabezpieczeniu interesów ofiary. Ostatnia część zawiera rozważania dotyczące ofiary w prawie karnym w świetle jej wpływu na reakcję na przestępstwo, przy uwzględnieniu jej uprawnień procesowych.
Opracowanie stanowi cenne źródło wiedzy zarówno dla praktyków, jak i teoretyków prawa.
Wybrane bestsellery
C. H. Beck - inne książki
Dzięki opcji "Druk na żądanie" do sprzedaży wracają tytuły Grupy Helion, które cieszyły sie dużym zainteresowaniem, a których nakład został wyprzedany.
Dla naszych Czytelników wydrukowaliśmy dodatkową pulę egzemplarzy w technice druku cyfrowego.
Co powinieneś wiedzieć o usłudze "Druk na żądanie":
- usługa obejmuje tylko widoczną poniżej listę tytułów, którą na bieżąco aktualizujemy;
- cena książki może być wyższa od początkowej ceny detalicznej, co jest spowodowane kosztami druku cyfrowego (wyższymi niż koszty tradycyjnego druku offsetowego). Obowiązująca cena jest zawsze podawana na stronie WWW książki;
- zawartość książki wraz z dodatkami (płyta CD, DVD) odpowiada jej pierwotnemu wydaniu i jest w pełni komplementarna;
- usługa nie obejmuje książek w kolorze.
Masz pytanie o konkretny tytuł? Napisz do nas: sklep@ebookpoint.pl
Książka drukowana
Oceny i opinie klientów: Ofiara w polskim prawie karnym. Interesy ofiary przestępstwa i karno-materialne instrumenty służące ich zabezpieczeniu Elżbieta Hryniewicz-Lach (0) Weryfikacja opinii następuje na podstawie historii zamowień na koncie Użytkownika umiejszczającego opinię. Użytkownik mógł otrzymać punkty za opublikowanie opinii uprawniające do uzyskania rabatu w ramach Programu Punktowego.