My, ludzie z Marca. Autoportret pokolenia 68 Piotr Osęka
- Autor:
- Piotr Osęka
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Czarne
- Ocena:
- Stron:
- 368
- Dostępne formaty:
-
ePubMobi
Opis
książki
:
My, ludzie z Marca. Autoportret pokolenia 68
Portret pokolenia tak zwanego powojennego wyżu demograficznego, młodych ludzi którzy wyszli na ulice.
Ta książka to opowieść o opozycyjnych bohaterach, młodych ludziach, którzy mieli po dwadzieścia lat. Tyle samo co PRL. Ci ludzie zaprotestowali przeciwko partyjnej dyktaturze, wzięli udział w przełomowym buncie. Przełomowym dla nich, bo właśnie to wydarzenie miało ukształtować ich światopogląd i dążenia. To oni wiele lat później staną się trzonem Solidarności. Publikacja wydana dzięki współpracy z Instytutem Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, ukazuje życiorysy bohaterów od dzieciństwa, aż po rok 1989. Przedstawia losy zarówno legendarnych opozycjonistów jak i tych mniejszych buntowników z różnych miast Polski. Pokolenie ludzi naznaczonych przez wojnę, choć urodzili się po jej zakończeniu. Przez władzę pozbawieni wszelkich możliwości, więc te możliwości stworzyli sobie sami.
(…) Próżno by szukać generacyjnej narracji w treści marcowych postulatów – studenci, pisząc rezolucje, nie występowali w imieniu młodych jako oddzielnej grupy społecznej ani nie nadawali znaczenia podziałom pokoleniowym. Polski ruch kontestacyjny nie miał swojego Weinberga, głoszącego, by „nie ufać nikomu po trzydziestce”. To oczywiste, że uczestnicy strajków i wieców, w momencie gdy się rozgrywały, nie wiedzieli ani nie potrafili sobie wyobrazić, jaki wpływ wywrze Marzec na ich dalsze życie. Jak się wydaje, polskie pokolenie ’68 pierwszy raz zostało wyodrębnione w 1971 roku przez Marcina Wolskiego, autora piosenki Dobre wychowanie. Słowa: „Pokolenie Kolumbów, zetempowców, tubylców / bardzo modne i trafne terminy / lecz jak nazwać nas, młodszych, / w ciągu trzech lat dorosłych / od tej wiosny przedwczesnej do zimy”, znakomicie oddawały nastroje młodych, których polityczne dojrzewanie rozciągało się między Marcem ’68 a Grudniem ’70. Piosenka śpiewana przez Jacka Kleyffa podczas występów kabaretu Salon Niezależnych budziła entuzjazm na widowni (...)
Fragment książki
Wybrane bestsellery
Wydawnictwo Czarne - inne książki
Zamknij
Przeczytaj darmowy fragment
Dzięki opcji "Druk na żądanie" do sprzedaży wracają tytuły Grupy Helion, które cieszyły sie dużym zainteresowaniem, a których nakład został wyprzedany.
Dla naszych Czytelników wydrukowaliśmy dodatkową pulę egzemplarzy w technice druku cyfrowego.
Co powinieneś wiedzieć o usłudze "Druk na żądanie":
- usługa obejmuje tylko widoczną poniżej listę tytułów, którą na bieżąco aktualizujemy;
- cena książki może być wyższa od początkowej ceny detalicznej, co jest spowodowane kosztami druku cyfrowego (wyższymi niż koszty tradycyjnego druku offsetowego). Obowiązująca cena jest zawsze podawana na stronie WWW książki;
- zawartość książki wraz z dodatkami (płyta CD, DVD) odpowiada jej pierwotnemu wydaniu i jest w pełni komplementarna;
- usługa nie obejmuje książek w kolorze.
Masz pytanie o konkretny tytuł? Napisz do nas: sklep@ebookpoint.pl
Książka drukowana

Oceny i opinie klientów: My, ludzie z Marca. Autoportret pokolenia 68 Piotr Osęka
(1)(1)
(0)
(0)
(0)
(0)
(0)