Metody wykładni Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej José A. Gutiérrez-Fons, Koen Lenaerts, Alicja Sikora-Kaleda
- Autorzy:
- José A. Gutiérrez-Fons, Koen Lenaerts, Alicja Sikora-Kaleda
- Serie wydawnicze:
- Inne
- Wydawnictwo:
- C. H. Beck
- Ocena:
- Stron:
- 268
- Dostępny format:
-
PDF
Opis
książki
:
Metody wykładni Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej
Publikacja stanowi tłumaczenie monografii K. Lenaerts, J. José A. Gutiérrez-Fons, Les méthodes d'interprétation de la Cour de justice de l'Union européenne (Bruylant, Bruxelles 2020) .
Przedmiotem monografii, jest wielowątkowa i zakorzeniona w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej analiza metod wykładni prawa Unii z perspektywy ustrojowej. Autorzy, wybitni przedstawiciele nauki prawa Unii, dogłębnie omawiają proces kształtowania metod wykładni prawa Unii oraz, w oparciu o bogate orzecznictwo, przedstawiają ich stosowanie w praktyce Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
"Książka K. Lenaertsa i J.A. José A. Gutiérreza przybliża nas z pewnością do zrozumienia tego, czym jest obecny porządek prawny Unii, jakie są mechanizmy jego kształtowania, a także stojące przed nim wyzwania. Ważnym przesłaniem wynikającym z refleksji, które tam odnajdujemy, jest teza, że mądra i racjonalna wykładnia prawa unijnego musi być zawsze oddzielona od polityki, a jej wyniki nie wynikają z arbitralnych ocen sędziowskich, ale są rezultatem długiego procesu kształtowania się i doskonalenia metod interpretacji oraz sposobu rozumienia najważniejszych zasad i wartości, na których opiera się Unia Europejska" (z przedmowy prof. dr hab. M. Safjana).
W kompleksowy sposób monografia obejmuje następujące zagadnienia:
- klasyczne metody wykładni, w tym wykładnię tekstualną (literalną), systemową i celowościową;
- wykładnię prawa Unii w świetle prawa międzynarodowego oraz rolę wspólnych tradycji konstytucyjnych państw członkowskich dla kształtowania i wykładni prawa Unii;
- wykładnię Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej, w tym m.in. pojęcie zakresu stosowania prawa unijnego, granice powoływania się na prawa podstawowe, relację między Kartą Praw Podstawowych a Europejską Konwencją Praw Człowieka, problematykę horyzontalnego stosowania Karty Praw Podstawowych.
Publikacja skierowana jest zarówno do teoretyków, jak i praktyków - adwokatów, radców prawnych, sędziów, a także pracowników administracji zajmujących się prawem Unii Europejskiej.
Wybrane bestsellery
Zobacz pozostałe książki z serii Inne
C. H. Beck - inne książki
Dzięki opcji "Druk na żądanie" do sprzedaży wracają tytuły Grupy Helion, które cieszyły sie dużym zainteresowaniem, a których nakład został wyprzedany.
Dla naszych Czytelników wydrukowaliśmy dodatkową pulę egzemplarzy w technice druku cyfrowego.
Co powinieneś wiedzieć o usłudze "Druk na żądanie":
- usługa obejmuje tylko widoczną poniżej listę tytułów, którą na bieżąco aktualizujemy;
- cena książki może być wyższa od początkowej ceny detalicznej, co jest spowodowane kosztami druku cyfrowego (wyższymi niż koszty tradycyjnego druku offsetowego). Obowiązująca cena jest zawsze podawana na stronie WWW książki;
- zawartość książki wraz z dodatkami (płyta CD, DVD) odpowiada jej pierwotnemu wydaniu i jest w pełni komplementarna;
- usługa nie obejmuje książek w kolorze.
Masz pytanie o konkretny tytuł? Napisz do nas: sklep@ebookpoint.pl
Książka drukowana
Oceny i opinie klientów: Metody wykładni Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej José A. Gutiérrez-Fons, Koen Lenaerts, Alicja Sikora-Kaleda (0) Weryfikacja opinii następuje na podstawie historii zamowień na koncie Użytkownika umiejszczającego opinię.