ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

    Leksykon niewiedzy. To, na co dotychczas nie znamy odpowiedzi

    (ebook) (audiobook) (audiobook)
    Autorzy:
    Aleks Scholz, Kathrin Passig
    Wydawnictwo:
    WAB
    Ocena:
    Bądź pierwszym, który oceni tę książkę
    Stron:
    287
    Dostępne formaty:
    ePub
    Mobi

    "Oto nasza wiedza o tym, co wiemy: Są rzeczy, o których wiemy, że je wiemy. Są rzeczy, o których wiemy, że ich nie wiemy, to znaczy: jak dotąd ich jeszcze nie wiemy. Są też rzeczy, o których nie wiemy, że ich nie wiemy. I z każdym rokiem dowiadujemy się o nich coraz więcej" - powiedział kiedyś Donald Rumsfeld. Możemy napisać tyle leksykonów, ile jest gałęzi wiedzy. Odkrywcza myśl Kathrin Passig i Aleksa Scholza była jednak inna: napiszmy, jak wiele jeszcze nie wiemy, czyli o rzeczach, o których wiemy, że ich nie wiemy. W codziennym świecie wiedza o niewiedzy nie jest szczególnie popularna. Składa się na to wiele przyczyn, pośród których jedną z najważniejszych jest kult sukcesu, z powodzeniem lansowany przez media. Jak piszą autorzy: "Dziennikarze wolą oznajmiać zakończenie badań i nowe odkrycia. Tytuł: "Nic nowego o X" brzmi znacznie gorzej niż: "Zagadka X ostatecznie rozwiązana"".

    Leksykon niewiedzy jest książką nie tylko pożyteczną, ale też bardzo ciekawą i przyjemną. A przy tym jakie pole do popisu daje myślicielom! Przypuśćmy, że nie jesteście specjalistami od węgorzy, zagadnień rozwoju społeczeństwa amerykańskiego czy halucynogenów. Ale gdy się dowiecie, jak mało o tym (i o wielu jeszcze innych sprawach) wiadomo w ogóle, czy nie wysilicie się, aby spróbować dociec, kim właściwie byli pierwsi Amerykanie lub jak zbudowana jest ciemna materia?

     

    Jest wiele książek opisujących mnóstwo ciekawych rzeczy, ale "Leksykon niewiedzy" jest tylko jeden. Kathrin Passig i Aleks Scholz zebrali w swojej książce najbardziej interesujące zjawiska, których nauka nie potrafi wyjaśnić.

    Das Literatur-Café

     

    Passig i Scholz poszli dokładnie tą postpopularnonaukową ścieżką łatwo przyswajalnej literatury faktu, którą wytyczyła "Krótka historia prawie wszystkiego" Billa Brysona: bezceremonialny, ale solidnie przygotowany narrator uwalnia laików od kompleksów, uzmysławiając, z jak trudną materią mają do czynienia i jakimi spryciarzami są naukowcy.

    Der Spiegel

     

    Jest w tej książce ukryta między wierszami ważna myśl: powinniśmy najpierw znać pytania, jeśli chcemy zrozumieć odpowiedzi.

    Die Welt

     

    Dowcipny i ironiczny leksykon cudów i zagadek tego świata. Nauka i rozrywka w jednym.

    Deutsche Welle

    Wybrane bestsellery

    WAB - inne książki

    Zamknij

    Wybierz metodę płatności

    Zamknij Pobierz aplikację mobilną Ebookpoint