ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

  Kartki z pamiętnika młodej mężatki (ebook)(audiobook)(audiobook)

  Autor:
  Magdalena Samozwaniec
  Okładka książki/ebooka Kartki z pamiętnika młodej mężatki

  Okładka książki Kartki z pamiętnika młodej mężatki

  Okładka książki Kartki z pamiętnika młodej mężatki

  Okładka książki Kartki z pamiętnika młodej mężatki

  Wydawnictwo:
  Biblioteka Akustyczna
  Ocena:
  Bądź pierwszym, który oceni tę książkę
  Czas nagrania:
  1 godz. 15 min.
  Czyta:
  Anna Szawiel
   
  Audiobook w mp3

  Warszawy czar i Kazio-talizman, czyli o przewrocie majowym z perspektywy hotelowego okna. Magdalena Samozwaniec przedstawia beztroską Mimi Bigourdan, a właściwie Mimi przedstawia się sama: "Postanowiłam pisać pamiętnik, aby utrwalić swoje wrażenia pierwszych dni w Polsce po długoletnim pobycie w Paryżu". Mimi kocha Warszawę, przyjaciel Kazimierz mówi o miłości, pamiętnik kipi emocjami i skrzy się humorem.

  Wrażeń jest bez liku, a wszystko szalenie zabawne. "Zwyciężamy. Wciąż słyszę okrzyk na cześć naszych wodzów. Tłum ludzi przeszedł pod oknami Bristolu, śpiewając piękną pieśń: Nie damy ziemi skąd nasz ród. O, nie, nie damy! Jest to wzniosłe i porywające. Przyłączyłam się w duchu do śpiewających. W dali słychać grzmot nieustanny armat, bomb i kartaczy. Moja niesłychana odwaga wprost mnie przeraża. Ce sang froid!"

  Zaskoczona wydarzeniami Mimi na swój sposób interpretuje sytuację obserwowaną przez szyby hotelu Bristol (a jeszcze do tego uruchamia wyobraźnię). Rzecz o przewrocie majowym z 1926 roku - niezwykle przewrotnie.

  A poza tym o doktorach, kokietowaniu i bólu istnienia. Ot, problemy młodej mężatki.

  Posłowie do książki napisał znany publicysta Jan Wróbel.

  Nie ma nic trudniejszego jak kokietowanie doktorów. Trzeba się nieraz siłą woli wstrzymywać od wypróbowanych skądinąd i efektownych powiedzeń i przechwałek.

  - To dziwne - mówią czasem kobiety dla dodania sobie prestige'u - ale ja na przykład nie mam wcale pulsu. Nikt się go nie domaca. To trudno, u mnie już widać wszystko musi być inaczej jak u drugich.

  Wrażenie bywa na ogół, jeśli nie bardzo, to w każdym razie dosyć zastanawiające. Zakochany znajdzie w tym fenomenie jeszcze jeden dowód, że takiej drugiej nie ma. I patrząc na śliczną nóżkę w migdałowej jedwabnej pończoszce, poczuje, że sam ma puls w porządku.

  Tymczasem doktor tyle tylko, że sobie przypomni najniepotrzebniej rozdziały swoich ksiąg medycznych, np.: patrz nr.106 "Charłactwo", 189B "Histeria".

  (fragment)

  Zamknij

  Wybierz metodę płatności