ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Imię róży Wydanie poprawione przez autora Umberto Eco

Autor:
Umberto Eco
Wydawnictwo:
Noir sur Blanc
Ocena:
5.5/6  Opinie: 2
Stron:
756
Dostępne formaty:
     ePub
     Mobi

Prawdziwy majstersztyk włoskiego pisarza

Akcja książki toczy się w listopadzie roku 1327, w czasach Wielkiej Inkwizycji. Do opactwa benedyktynów w północnych Włoszech przybywa uczony franciszkanin, Wilhelm z Baskerville, któremu towarzyszy uczeń i sekretarz, nowicjusz Adso z Melku. Okazuje się, że na miejscu panuje wyjątkowo ponury nastrój. Opat zwraca się do przybyłych o pomoc w rozwiązaniu bardzo tajemniczej śmierci jednego z mnichów. Sprawa jest dość delikatna i nagląca, gdyż za kilka dni w opactwie będzie miała miejsce ważna debata teologiczna na czele z wielkim inkwizytorem Bernardem Gui. W międzyczasie dochodzi do kolejnych morderstw. Przenikliwy Anglik orientuje się, że wyjaśnienia mrocznego sekretu należy szukać w klasztornej bibliotece. W tym miejscu znajduje się imponujący zbiór dzieł, w którym są także księgi uznane za niebezpieczne. Ten, kto zapuści się do tego labiryntu może łatwo zabłądzić, a nawet postradać zmysły. Imię Róży, to powieść która po raz pierwszy ukazała się w 1980 roku i szybko osiągnęła ogromną popularność. Dziś książka jest zaliczana do największych arcydzieł XX wieku. Powieść wymagała od autora ogromnego nakładu pracy. Umberto Eco szczegółowo zbudował rzeczywistość opactwa i jego okolic i znakomicie oddał średniowieczne realia. Po trzydziestu latach pisarz postanowił poprawić swoje debiutanckie dzieło. Nie zmienił oczywiście stylu ani fabuły, ale zapragnął nadać tokowi narracji nieco więcej lekkości. 

(…) Szes­na­ste­go sierp­nia 1968 roku wpa­dła mi w ręce książ­ka pió­ra nie­ja­kie­go księ­dza Val­le­ta, Le ma­nu­scrit de Dom Ad­son de Melk, tra­du­it en fra­nça­is d’après l’édi­tion de Dom J. Ma­bil­lon (Aux Pres­ses de l’Ab­baye de la So­ur­ce, Pa­ris 1842). Dzie­ło, do­syć ską­po za­opa­trzo­ne w ob­ja­śnie­nia hi­sto­rycz­ne, przed­sta­wia­ło, po­noć wier­nie, czter­na­sto­wiecz­ny ma­nu­skrypt od­na­le­zio­ny w klasz­to­rze w Mel­ku przez wy­bit­ne­go sie­dem­na­sto­wiecz­ne­go eru­dy­tę, któ­re­mu za­wdzię­cza­my tak wie­le in­for­ma­cji o dzie­jach za­ko­nu be­ne­dyk­tyń­skie­go. To od­kry­cie na­uko­we (moje, trze­cie w ko­lej­no­ści) do­da­wa­ło mi otu­chy pod­czas po­by­tu w Pra­dze, gdzie cze­ka­łem na pew­ną dro­gą memu ser­cu oso­bę. Sześć dni póź­niej do nie­szczę­sne­go mia­sta wkro­czy­ły od­dzia­ły so­wiec­kie. Uda­ło mi się prze­kro­czyć gra­ni­cę au­striac­ką w Lin­zu, skąd uda­łem się do Wied­nia, by tam spo­tkać się z ową oso­bą, na któ­rą cze­ka­łem, i już ra­zem ru­szyć w górę Du­na­ju.
W na­stro­ju wiel­kie­go pod­nie­ce­nia czy­ta­łem, urze­czo­ny, strasz­li­wą opo­wieść Adsa z Mel­ku; po­chło­nę­ła mnie do tego stop­nia, że pra­wie za jed­nym za­ma­chem do­ko­na­łem tłu­ma­cze­nia, za­peł­nia­jąc kil­ka wiel­kich ze­szy­tów z Pa­pe­te­rie Jo­seph Gi­bert, w któ­rych tak przy­jem­nie pi­sze się mięk­kim pió­rem. I w ten spo­sób do­tar­łem w oko­li­cę Mel­ku, gdzie po dziś dzień nad za­ko­lem rze­ki strze­la pio­no­wo w nie­bo prze­pięk­ny Stift, kil­ka­kroć w cią­gu mi­nio­nych wie­ków pod­da­wa­ny re­stau­ra­cji Jak mo­żesz się do­my­ślać, czy­tel­ni­ku, w bi­blio­te­ce klasz­tor­nej nie zna­la­złem ani śla­du ma­nu­skryp­tu Adsa (…)                                                                                                     

Fragment książki

Wybrane bestsellery

Umberto Eco - pozostałe książki

Noir sur Blanc - inne książki

Zamknij

Przenieś na półkę
Dodano produkt na półkę
Usunięto produkt z półki
Przeniesiono produkt do archiwum
Przeniesiono produkt do biblioteki

Zamknij

Wybierz metodę płatności

Sposób płatności
Zabrania się wykorzystania treści strony do celów eksploracji tekstu i danych (TDM), w tym eksploracji w celu szkolenia technologii AI i innych systemów uczenia maszynowego. It is forbidden to use the content of the site for text and data mining (TDM), including mining for training AI technologies and other machine learning systems.