Ewolucja statusu obywateli Unii wobec państwa przyjmującego i państwa pochodzenia w świetle orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Magdalena Gniadzik
- Autor:
- Magdalena Gniadzik
- Serie wydawnicze:
- Monografie prawnicze
- Wydawnictwo:
- C. H. Beck
- Ocena:
- Stron:
- 474
- Dostępny format:
-
PDF
Czytaj fragment
Opis
książki
:
Ewolucja statusu obywateli Unii wobec państwa przyjmującego i państwa pochodzenia w świetle orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej
Przedmiotem prezentowanej monografii jest proces ewolucji, który zachodził i nadal zachodzi w orzecznictwie Trybunału odnoszącym się do statusu prawnego obywateli Unii Europejskiej w państwach przyjmujących oraz państwach pochodzenia. W 2018 r. mija dwadzieścia pięć lat funkcjonowania - wprowadzonej Traktatem z Maastricht - instytucji obywatelstwa Unii Europejskiej, a w 2019 r. upłynie piętnaście lat od przyjęcia dyrektywy 2004/38, której zasadniczym celem było kompleksowe uregulowanie zagadnień związanych z wykonywaniem prawa do swobodnego przemieszczania się i pobytu przyznanego obywatelom UE w obecnym art. 21 TFUE. Okresy te są wystarczające, aby poddać analizie i podsumować rozwój instytucji obywatelstwa oraz jej skutków dla statusu prawnego obywateli państw członkowskich.
Punktem wyjścia rozważań dla tytułowej problematyki stanowi dorobek prawny związany ze swobodami rynku wewnętrznego. Dokonano szczegółowej analizy nie tylko samych wyroków TS, ale także opinii rzeczników generalnych. Praca stanowi niewątpliwie ważne źródło wiedzy dotyczącej m.in.:
- obywatelstwa Unii Europejskiej;
- orzecznictwa w przedmiocie rozszerzeń uprawnień obywateli Unii;
- dyrektywy 2004/38 i jej wpływu na orzecznictwo Trybunału;
- uprawnień obywateli Unii względem państwa pochodzenia;
- prawa do poszanowania życia rodzinnego obywateli Unii;
- pisowni imion i nazwisk obywateli Unii;
- status obywateli Unii, którzy nie skorzystali z prawa do swobodnego przemieszczania się - test naruszenia istoty praw związanych z obywatelstwem Unii.
Publikacja przeznaczona jest przede wszystkim dla praktyków, tj. sędziów, adwokatów i radców prawnych, zainteresuje również legislatorów i pracowników naukowych szkół wyższych.
Wybrane bestsellery
Zobacz pozostałe książki z serii Monografie prawnicze
C. H. Beck - inne książki
Dzięki opcji "Druk na żądanie" do sprzedaży wracają tytuły Grupy Helion, które cieszyły sie dużym zainteresowaniem, a których nakład został wyprzedany.
Dla naszych Czytelników wydrukowaliśmy dodatkową pulę egzemplarzy w technice druku cyfrowego.
Co powinieneś wiedzieć o usłudze "Druk na żądanie":
- usługa obejmuje tylko widoczną poniżej listę tytułów, którą na bieżąco aktualizujemy;
- cena książki może być wyższa od początkowej ceny detalicznej, co jest spowodowane kosztami druku cyfrowego (wyższymi niż koszty tradycyjnego druku offsetowego). Obowiązująca cena jest zawsze podawana na stronie WWW książki;
- zawartość książki wraz z dodatkami (płyta CD, DVD) odpowiada jej pierwotnemu wydaniu i jest w pełni komplementarna;
- usługa nie obejmuje książek w kolorze.
Masz pytanie o konkretny tytuł? Napisz do nas: sklep@ebookpoint.pl
Proszę wybrać ocenę!
Proszę wpisać opinię!
Książka drukowana
Oceny i opinie klientów: Ewolucja statusu obywateli Unii wobec państwa przyjmującego i państwa pochodzenia w świetle orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Magdalena Gniadzik (0) Weryfikacja opinii następuje na podstawie historii zamowień na koncie Użytkownika umiejszczającego opinię.