ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

  Dzienniki (ebook)(audiobook)(audiobook)

  Autor:
  Alfred Rosenberg
  Wydawnictwo:
  Wielka Litera
  Ocena:
  Bądź pierwszym, który oceni tę książkę
  Stron:
  680
  2w1 w pakiecie:
  ePub
  Mobi

  Zaginione tuż po wojnie, odnalezione w 2013 roku w USA dzienniki głównego ideologa III Rzeszy pierwszy raz po polsku!

  Alfred Rosenberg był ministrem ds. okupowanych terytoriów wschodnich w rządzie III Rzeszy. Członek nazistowskiej partii, od samego początku wywierał na nią i na samego Adolfa Hitlera silny wpływ intelektualny. Jego nazwisko związane jest z powstaniem kluczowych elementów ideologii Hitlera: teorii rasowej, zagłady Żydów, Lebensraumu, czyli przestrzeni życiowej dla narodu niemieckiego w Europie, i kwestionowania postanowień traktatu wersalskiego. To on organizował też zakrojony na wielką skalę rabunek dzieł sztuki z muzeów w podbitych krajach.

  Zawartość Dzienników daje wstrząsające świadectwo jego współodpowiedzialności za stworzenie i funkcjonowanie  niemieckiego przemysłu zbrodni przeciw ludzkości. Z osobistej narracji Dzienników wyłania się fascynujący obraz funkcjonowania państwa nazistowskiego, aparatu partyjnego, myślenia oraz postępowania Hitlera i ludzi z jego otoczenia, a także kulisy rozgrywek między nimi. Memoranda, przemówienia i inne kluczowe dokumenty towarzyszące dziennikom, w większości napisane przez samego Rosenberga, nawet silniej niż prywatne zapiski, uwypuklają jego rolę w zbrodniach nazizmu.  

  Rosenberg został osądzony, skazany na śmierć i stracony w 1946 r. w Norymberdze. Lektura  Dzienników jest fascynująca nie tylko dla wszystkich zainteresowanych historią nazistowskich Niemiec. Bez zapoznania się z tą wstrząsająca lekturą nie sposób do końca zrozumieć genezę i mechanizm funkcjonowania III Rzeszy. 

  Zamknij

  Wybierz metodę płatności

  Zamknij Pobierz aplikację mobilną Ebookpoint