Dziennik z lat 1914-1919. Wszystko, co kochałam
- Wydawnictwo:
- Ossolineum
- Ocena:
- Stron:
- 296
- Dostępne formaty:
-
ePubMobi
Opis
książki
:
Dziennik z lat 1914-1919. Wszystko, co kochałam
Lipiec 1914, Ołyka na Wołyniu. Obchody złotego wesela Ferdynanda Radziwiłła i Pelagii z Sapiehów. Przygotowano liczne atrakcje: wystawne uczty, tańce, fajerwerki. Tymczasem Europa stoi u progu konfliktu, który pochłonie miliony ofiar i na zawsze zmieni jej oblicze. Wielka wojna, rewolucja w Rosji, niszczenie dworów polskich na Kresach, sukcesy i porażki oręża polskiego, w końcu powrót Józefa Piłsudskiego do kraju i odradzania się państwowości polskiej - w Dzienniku historia jest wszechobecna. Jednak dla Potockiej lata 1914-1919 to przede wszystkim osobiste dramaty: w pierwszych miesiącach wojny ginie jej ukochany syn Tomasz, w roku 1917 umiera jedyna siostra, Aniela z Potockich Zamoyska, a na śmierć w okopach są narażeni syn Jan Tomasz Potocki, zięć Adam Zamoyski i wnuk Leszek Zamoyski. Potocka traci posiadłość w Peczarze nad Bohem, w dawnym województwie bracławskim, a jej znajomi, krewni i sąsiedzi - dach nad głową, zabezpieczenie materialne, często zaś także życie.
Wyjechali już Adaś do Stawki, Leszek do Piotrogrodu, skąd jedzie z synami Józefa Potockiego do swego pułku na front. Wydaje się to nieprawdopodobne, a jednak tak jest. On spokojny, wesoły. Twarz niemalże dziecinna, a wyraz twarzy już stanowczy, widać w nim wolę. Marynka trzyma się dzielnie. Nie mogę być słabszą od niej. Ale mi ciężko.
(Wpis z 17 marca 1916 roku)
Joanna Zofia Potocka (1851-1928) - urodziła się w Chrząstowie (obecnie dzielnica Koniecpola k. Częstochowy), w dobrach Potockich herbu Pilawa. Była córką Wandy z Ossolińskich Potockiej herbu Srebrna Pilawa, późniejszej Stanisławowej Jabłonowskiej, i Tomasza Aleksandra Adama Antoniego Potockiego. Obie rodziny po mieczu i po kądzieli zaliczały się do najznakomitszych w Rzeczypospolitej. Potocka swoje najlepsze lata spędziła w Peczarze, ukraińskiej siedzibie nad rzeką Boh, gdzie wiodła życie u boku męża i gdzie przyszły na świat jej dzieci.
Grażyna Rolak (1954) - magister filologii klasycznej. W latach 1994-2015 kustosz w Dziale Starych Druków Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Organizatorka wielu wystaw. Współpracuje z Zakładem Bibliografii Polskiej im. Karola Estreichera przy tworzeniu kolejnych tomów bibliografii poloników XV-XVIII w.
Wybrane bestsellery
Opracowanie zbiorowe - pozostałe książki
Ossolineum - inne książki
Zamknij
Przeczytaj darmowy fragment
Dzięki opcji "Druk na żądanie" do sprzedaży wracają tytuły Grupy Helion, które cieszyły sie dużym zainteresowaniem, a których nakład został wyprzedany.
Dla naszych Czytelników wydrukowaliśmy dodatkową pulę egzemplarzy w technice druku cyfrowego.
Co powinieneś wiedzieć o usłudze "Druk na żądanie":
- usługa obejmuje tylko widoczną poniżej listę tytułów, którą na bieżąco aktualizujemy;
- cena książki może być wyższa od początkowej ceny detalicznej, co jest spowodowane kosztami druku cyfrowego (wyższymi niż koszty tradycyjnego druku offsetowego). Obowiązująca cena jest zawsze podawana na stronie WWW książki;
- zawartość książki wraz z dodatkami (płyta CD, DVD) odpowiada jej pierwotnemu wydaniu i jest w pełni komplementarna;
- usługa nie obejmuje książek w kolorze.
Masz pytanie o konkretny tytuł? Napisz do nas: sklep@ebookpoint.pl
Książka drukowana
Oceny i opinie klientów: Dziennik z lat 1914-1919. Wszystko, co kochałam Opracowanie zbiorowe (0) Weryfikacja opinii następuje na podstawie historii zamowień na koncie Użytkownika umiejszczającego opinię.