Codziennie stykamy się z rzeczami, które nam nie pasują: szczekanie psa za ścianą, sposób, w jaki nasza partnerka ignoruje nas przy śniadaniu, korki w

Filozofia f**k it, czyli jak osiągnąć spokój duchaCodziennie stykamy się z rzeczami, które nam nie pasują: szczekanie psa za ścianą, sposób, w jaki nasza partnerka ignoruje nas przy śniadaniu, korki w drodze do pracy, otrzymanie kolejnego projektu z krótkim terminem realizacji, gadanie biurowego nudziarza itp.

Wierzymy, że możemy w jakiś sposób kontrolować te rzeczy, które psują nam humor: możemy zastrzelić psa, poprosić partnerkę o poświęcenie nam odrobiny uwagi, wcześniej wyjechać do pracy, nie przyjąć projektu i powiedzieć nudziarzowi, żeby pozawracał głowę komuś innemu.

Harmonijne życie w tym dziwnym świecie jest możliwe wtedy, gdy próbujemy zmienić rzeczy, które nas denerwują, albo kiedy wszystko akceptujemy. Trudno jest żyć, zarówno nie próbując wprowadzać zmian, jak i akceptując świat w obecnej postaci, dlatego całymi dniami denerwujemy się rzeczami, którymi nie zamierzamy się zajmować. W taki właśnie sposób żyje wielu z nas.

Jeśli brzmi to nieco dysfunkcyjnie, wtedy moim zdaniem zabawnie dysfunkcyjne jest narzekanie na pogodę, ponieważ to na nią właśnie nie mamy żadnego wpływu. Przynajmniej nie dziś. W dłuższej perspektywie możesz przeprowadzić się za granicę i kupić sobie pogodę, ale na razie nic z tego.

Narzekanie na pogodę jest najbardziej absurdalnym przykładem braku akceptacji dla otaczającego nas świata.

Pieprz więc pogodę niezależnie od tego, jaka jest. Szczególnie jeśli mieszkasz w Zjednoczonym Królestwie, zrelaksuj się. Spójrz na szare chmury i pomyśl, że wygląda to trochę tak, jakbyś mieszkał w pojemniku Tupperware. Ciesz się kroplami deszczu dzwoniącymi o dach Twojego samochodu, przysiądź w pobliżu kominka w chłodnym mieszkaniu i chłoń promienie słoneczne, kiedy tylko się pojawią.

PS. Książka „Filozofia f**k it, czyli jak osiągnąć spokój ducha” jest dziś w promocji dnia (ebook za 9.90 zł), polecamy!

*Artykuł stanowi fragment książki pt. „Filozofia f**k it, czyli jak osiągnąć spokój ducha” Johna C. Parkina: https://ebookpoint.pl/ksiazki/filofu.htm (Sensus 2011)