To już dziś! Kolejna wyjątkowa premiera w Eboopoint.pl, nakładem wydawnictwa Wielka Litera została wydana książka Arundhati Roy pt. "Indie rozdarte?.

To już dziś! Kolejna wyjątkowa premiera w Eboopoint.pl, nakładem wydawnictwa Wielka Litera została wydana książka Arundhati Roy pt. "Indie rozdarte”.
Indie nazywane są największą demokracją na świecie, podkreśla się ich dynamiczny rozwój gospodarczy oraz rosnące znaczenie na arenie międzynarodowej. W tym samym czasie jest to kraj, w którym miliony ludzi żyją w skrajnej nędzy, nie mając dostępu do zdobyczy cywilizacji. Kraj wewnętrznie rozdarty i ogromnie zróżnicowany, gdzie bogactwo na co dzień sąsiaduje z biedą, uparcie próbując jej nie dostrzegać.

Są ludźmi-cieniami, żyjącymi w szczelinach pomiędzy instytucjami i programami. Śpią na ulicy, jedzą na ulicy, kochają się na ulicy; na ulicy rodzą, padają ofiarą gwałtów, kroją warzywa, piorą ubrania, wychowują dzieci, żyją i umierają.

Arundhati Roy, pisarka zaangażowana społecznie i politycznie, autorka głośnej powieści Bóg rzeczy małych, w trzech esejach wchodzących w skład „Indii rozdartych” (Wojna ministra Chidambarama, U boku towarzyszy, Skapująca rewolucja) odważnie i bezlitośnie rozprawia się z wyobrażeniami na temat tego kraju. Poddaje ostrej krytyce funkcjonowanie państwa, hipokryzję rządzących, powszechną korupcję, łamanie praw człowieka oraz całkowity brak pomysłu na to, jak ma wyglądać polityka społeczna wobec najuboższych.

Czyni to w imieniu tych, którymi nikt się tu nie interesuje. Staje po stronie najsłabszych, wykluczonych, sponiewieranych obywateli swojego kraju. Pochyla się nad ich cierpieniem i próbuje zrozumieć, jak doszło do tego, że tak silne konflikty wewnętrzne rozdzierają Indie, aspirujące do miana nowoczesnej demokracji. Dlaczego, jeśli jest tak dobrze, obywatele występują zbrojnie przeciwko rządzącym, a rządzący odpowiadają siłą, traktując obywateli jak terrorystów, nie próbując zrozumieć ich racji. Obserwujemy demokrację, która zwraca się przeciw samej sobie i próbuje pożreć własne członki. Ze zdumieniem patrzymy, jak owe członki odmawiają współpracy i nie dają się pożreć.

Książka Roy to wstrząsający obraz współczesnych Indii targanych niepokojami. To również ostry, acz merytoryczny atak pod adresem władz przyzwalających na to, by setki milionów Hindusów żyły na marginesie społeczeństwa. Odbiera się im domy i ziemię, aby tworzyć nowe kopalnie czy autostrady. Niszczy się środowisko naturalne, wycinając lasy, budując zapory, zmieniając bieg rzek, a wszystko po to, aby bogaci mogli stać się jeszcze bogatsi. Natomiast ci, którzy tracą wszystko, aby Indie mogły nadal dynamicznie się rozwijać, zamiast korzystać z bogactw, popadają w coraz większą nędzę.

Z poczucia wielkiej niesprawiedliwości rodzi się bunt, a także chęć odwetu. Ludzie, którym odmawia się prawa do godnego życia, nie chcą poddać się bez walki. Nie mają już nic oprócz własnego człowieczeństwa i nie pozwolą go sobie odebrać. Aby lepiej  zrozumieć i zobrazować istotę problemu, Arundhati Roy przebywała przez pewien czas z grupą maoistów, którzy rzucili władzom wyzwanie i od lat sprzeciwiają się siłą polityce państwa. Obserwując ich życie w lesie, w ciągłym poczuciu zagrożenia, mogła lepiej zrozumieć, dlaczego wybrali los straceńców.

Upór, mądrość i odwaga tych, którzy od lat, od dziesiątków lat walczą o zmiany, o najmniejszy powiew sprawiedliwości, są niezwykłe. Czy ich celem jest obalenie państwa indyjskiego, czy też walczą przeciwko wielkim zaporom, czy tylko przeciw jednej konkretnej hucie, kopalni bądź specjalnej strefie ekonomicznej, w ostatecznym rozrachunku walczą o swoją godność, o prawo do tego, żeby żyć i pachnieć jak ludzie. Walczą, ponieważ z ich punktu widzenia „owoce nowoczesności i rozwoju” cuchną jak zdechłe bydło na szosie.

Arundhati Roy analizuje sytuację z pozornym chłodem, rzeczowo przedstawiając argumenty świadczące o tym, że dzisiejsze Indie znajdują się w rozpadzie, ale z każdego zdania emanuje wściekłość i niezgoda na obserwowaną rzeczywistość. W prostocie przekazu, podszytego niejednokrotnie gorzką ironią, tkwi prawdziwa moc jej tekstów, świadcząca o głębokim zaangażowaniu w sprawy kraju. Jej opinie są stanowcze i dosadne, przez co książka staje się również emocjonalnym apelem, prawie krzykiem o zmiany, póki jeszcze nie jest za późno. Lektura esejów, pisanych w latach 2009-2011, pozwala lepiej zrozumieć współczesne Indie. Elektroniczna wersja książki (ebook) dostępna jest w promocyjnej cenie 15.34 zł 27,90 zł na Ebookpoint.pl »


Źródło: informacja prasowa Wydawcy