Twoje wspomnienia zapisane są w postaci obrazów, dźwięków i uczuć, więc dostrajanie ich właściwości może pomóc uwypuklić przyjemne wspomnienia i usuną

Twoje wspomnienia zapisane są w postaci obrazów, dźwięków i uczuć, więc dostrajanie ich właściwości może pomóc uwypuklić przyjemne wspomnienia i usunąć te bolesne. Możesz zacząć od prostych ćwiczeń, mających wzmocnić zdolność kontrolowania pamięci.

W pierwszym ćwiczeniu odkryjesz, w jaki sposób przywoływać pozytywne wspomnienia i manipulować nimi, aby czuć się dobrze. Musisz zrobić, co następuje:

1. Pomyśl o dniu, w którym zdarzyło Ci się poczuć prawdziwe szczęście.

Obraz59622.PNG2. Zwróć uwagę na to, co widzisz, słyszysz i czujesz, kiedy przywołujesz to wspomnienie.

3. Jeżeli wspomnienie ma formę obrazu, dokonaj w nim zmian, powiększając go bądź czyniąc jaśniejszym lub bliższym. Jeżeli obserwujesz siebie, postaraj się „wejść” do tej wizji i zobaczyć, czy poprawi to Twoje samopoczucie.

„Wchodzenie w wizję” zostało opisane szerzej w rozdziale 10., w podrozdziale „Asocjacja czy dysocjacja?”. Zmiana cech wizji może poprawić pozytywne emocje i zwiększyć poczucie szczęścia.

4. Zwróć uwagę na wszelkie dźwięki, które mogą pojawić się w Twojej pamięci w takiej chwili.

Czy zwiększanie ich głośności oraz przesuwanie ich wewnątrz i na zewnątrz Twojej głowy wzbudza u Ciebie pozytywne uczucia?

5. Zwróć uwagę na swoje odczucia.

W której części ciała ich doświadczasz? Czy odbierasz kolor, fakturę lub wagę? Czy zmiana umiejscowienia tych wrażeń lub zmiana koloru, faktury bądź wagi zmienia same wrażenia? Zmień te cechy, aby wzmocnić odczuwane wrażenia.

Obraz59631.PNG Wykonując to ćwiczenie, manipulujesz cechami posiadanego doświadczenia i, co ważniejsze, uczysz się tego, że możesz zmieniać strukturę swoich wspomnień w celu zmniejszania wpływu wywieranego przez negatywne doświadczenia i ponownego przeżywania doświadczeń pozytywnych.

Obraz59641.PNG Rzecz jasna, nie wszystkie wspomnienia są dobre. Drugie ćwiczenie wyjaśni Ci, w jaki sposób można zmieniać właściwości niemiłych śladów pamięciowych. Modyfikując cechy danego wspomnienia, możesz uwolnić negatywne emocje, które trzymają Cię w swoim uścisku. Aby to osiągnąć, zrób, co następuje:

1. Pomyśl o wspomnieniu, które jest nieprzyjemne w bardzo małym stopniu.

Na potrzeby tego ćwiczenia myśl o rzeczy, która nie jest zbyt nieprzyjemna, przynajmniej do czasu, w którym nie zapoznasz się lepiej z NLP. Kłopotliwe wspomnienia „dużego kalibru” (takie jak np. trauma) zostaw sobie na okazje, w których będziesz w stanie skonsultować się z terapeutą.

2. Zwróć uwagę na obrazy, dźwięki i uczucia związane z tym wspomnieniem.

3. Jeżeli znajdujesz się w tej wizji, postaraj się wyjść z niej i popatrzeć na nią z pozycji obserwatora.

„Wchodzenie w wizję” zostało opisane szerzej w rozdziale 10., w części „Asocjacja czy dysocjacja?”. W tym ćwiczeniu postaraj się wyobrazić sobie, że stoisz za kamerą filmującą Ciebie, poza wydarzeniami przedstawionymi w wizji.

4. Zmień wszystkie dźwięki tak, aby były cichsze lub, jeżeli wolisz, spraw, by wszyscy bohaterowie wspomnienia mówili głosem Myszki Miki.

Jeżeli zatem w wizji pojawiają się takie odgłosy, jak dźwięk syren czy płacz, możesz je wytłumić. Jeżeli zaś występują w niej nieprzyjemne komentarze, możesz sprawić, że osoba je wypowiadająca będzie mówić zabawnym głosem z kreskówki.

5. Zmień jakość obrazu.

Możesz go zmniejszyć, przyciemnić i wyświetlić wyłącznie w czerni i bieli czy odsunąć go tak, że zmieni się w mikroskopijny punkt. Możesz też wysłać go w stronę słońca i patrzeć, jak znika w wybuchu słonecznej energii. Podejmując ten krok, doświadczasz zerwania więzów nakładanych na Ciebie przez tę wizję.

Obraz59649.PNG Zmiana wspomnień nie oznacza, że nie miały one miejsca. Zadaniem tego ćwiczenia jest wykazanie, że masz możliwość wyboru sposobu, w jaki dane wspomnienie wpływa na Ciebie, zarówno dziś, jak i w przyszłości.


*Artykuł stanowi fragment książki pt. „NLP dla bystrzaków. Wydanie II” Romilla Ready, Kate Burton: https://ebookpoint.pl/ksiazki/nlpby2.htm (Septem 2014)


Sprawdź również pozostałe nowości z serii "Dla bystrzaków"

Psychologia dla bystrzaków. Wydanie II

 Psychologia sportu dla bystrzaków wyszb3_ebook  gitby3_ebook nlpby2_ebook