Gdy zbyt mocno zaczynam się koncentrować na zmartwieniach, gdy zamiast wyzwań, widzę problemy, gdy czuję, że moje myśli materializują się w formie zmę

Gdy zbyt mocno zaczynam się koncentrować na zmartwieniach, gdy zamiast wyzwań, widzę problemy, gdy czuję, że moje myśli materializują się w formie zmęczenia mojego ciała, prokrastynacji, wchodzenia w lęk i pesymizm, utraty dobrych relacji z bliskimi, zadaję sobie takie pytania:
  1. Co jest ważniejsze niż to, czym się przejmuję? jak mogę zadbać o to, co ważniejsze?
  2. Jak mogę poczuć, że mam wystarczająco dużo. Wystarczająco dużo czasu, wystarczająco dużo miłości i pieniędzy. Wystarczająco dużo robię, wystarczająco dobra jestem. Wystarczająco daję i wystarczająco biorę.
  3. Jak mogę zobaczyć większy obraz tego wszystkiego? Rozwiązania na ogół leżą poza schematem i stworzonym systemem przekonań. Jak wyjść ponad schemat i uniknąć błędów poznawczych? Kim się trzeba na chwilę stać?
  4. Czy mogę od teraz zacząć oddychać głębiej i wolniej, wchodząc w relaks i akceptację tego, co jest?
  5. Czy inni naprawdę mogą mnie zranić, jeśli ja siebie przestanę ranić złymi myślami, roszczeniami, niepogodzeniem?
  6. Jak mogę po prostu się uśmiechnąć do siebie i innych i poczuć szczęście płynące z bycia, nie działania i udowadniania?

To, kim będziesz jutro, kto będzie obok ciebie, co będziesz mieć i jak się czuć zależy od tego, w jakim kierunku dziś podążą Twoje myśli i działania.


Klaudia Pingot, trener rozwoju osobistego, autorka książek „Fitmind. Schudnij bez diet” i „Specbabka”.